Administration 

Kian på kontanthjælp er endt i gældsfælde: Skylder 296.000 kr. i SU-gæld

(Foto: Foto: Privatfoto/Kian Nielsen)

Tidligere filosofi-studerende og nuværende kontanthjælpsmodtager, Kian Nielsen, skylder 296.000 kroner i misligholdt SU-gæld, som er sendt til opkrævning hos SKAT.

Da 33-årige Kian Nielsen for mere end ti år siden fik besked om, at han var blevet optaget på sit drømmestudie på Københavns Universitet, var han ovenud lykkelig. Men i dag er lykken afløst af magtesløshed over en misligholdt studiegæld, som udgør 296.000 kroner og et studieforløb, der gik i vasken.

- Det virker ikke bare uoverkommeligt at betale pengene tilbage. Det er uoverkommeligt at betale pengene tilbage, som tingene ser ud lige nu, siger den tidligere filosofi-studerende Kian Nielsen og tilføjer:

- Den sky, som gælden er over en, er ikke hjælpsom i forhold til at få det bedre i livet.

Blev ramt af stor nedtur

Kian Nielsens problemer begyndte for alvor omkring årsskiftet fra 2014 til 2015. På daværende tidspunkt manglede han at færdiggøre tre semestre for at gennemføre sin kandidatuddannelse, men han var allerede ved at løbe tør for SU.

I december 2014 besluttede han sig derfor for at droppe ud af studiet for at starte sin egen virksomhed, mens han arbejdede som deltidsmedarbejder i posten. 

Mindre end en måned senere på selve nytårsaften 2015 mistede hans bror livet i en tragisk fyrværkeriulykke. Det var en stor del af årsagen til, at han kort tid efter blev ramt af en voldsom nedtur.

- Det var på det tidspunkt, at jeg mistede mit arbejde og kom på kontanthjælp, siger Kian Nielsen, som forklarer, at han mistede sin bolig kort efter ulykken, fordi han ikke kunne blive boende på kollegiet. Som 21-årig fik han konstateret diagnosen skizotypi, og derfor døjer han ofte med depressioner og lignende.  

Det er knusende og hårdt

Ifølge Kian Nielsen var han på grund af sin depression slet ikke var klar over, at gælden var blevet misligholdt og overdraget til SKAT. Han formoder, at det er sket i perioden, hvor han ikke havde et fast tag over hovedet. SKAT kræver nu, at han skal betale 1800 kroner af på gælden om måneden, mens han er på kontanthjælp.   

- Det har i lange perioder været en svøbe omkring hverdagen at have den her gæld. Det er både knusende og meget hårdt, siger han.

Kian Nielsen fortæller, at han lige har været på prøvevagt som tjener på en café, hvor lønnen lå på 110 kroner i timen. Der var tale om en stilling på 15 timer om ugen. Derfor har han svært ved at se en ende på sine gældsproblemer.  

-Det er utroligt svært, hvis jeg på kontanthjælp eller med en timeløn på 110 kroner skal betale pengene tilbage. Det vil være meget svært at sætte et så stort beløb af hver måned, siger han.

Drømte om at blive underviser

For ti år siden drømte Kian Nielsen om at bruge sin uddannelse til at blive underviser, journalist eller ansat som forsker på universitet. Han følte sig dengang temmelig sikker på, at han ville få et job efter studiet.

- Selvom jeg var bevidst om min baggrund, så håbede jeg, at det var en kamp, som jeg kunne overvinde, når jeg skulle ud på arbejdsmarkedet, siger han og forklarer, at han som regel fik gode karakterer i løbet af studietiden og arbejdede hårdt for at overkomme sine personlige barrierer. 

På spørgsmålet om, hvorvidt han ville vælge et andet fag, hvis han kunne skrue tiden tilbage, svarer Kian Nielsen.

- Jeg havde nok valgt et studie, hvor jeg havde maksimeret min chance for at få et job og samtidig havde fået afløb for min glæde ved meget komplekse teorier og strukturer.

Føler sig som slave af systemet

Den tidligere filosofi-studerende erkender, at han på nogle områder ikke har været realistisk nok i sit studievalg, men han mener også, at samfundet på sin vis har stillet ham og andre humanistiske universitetsstuderende falske forhåbninger i udsigt. 

- Jeg føler mig som en slave af systemet, der ikke har set, hvilken kontrakt jeg i sin tid skrev under på. Der var en voldsom optimistisk stemning omkring akademikeres muligheder for at få job, da jeg startede på universitetet, siger Kian Nielsen. 

Han lægger også vægt på, at han ikke har fået det fulde handicaptillæg, da han ikke var klar over, at han havde ret til ekstra SU, fordi han led af skizotypi. Det betød, at han kun fik handicap-SU i tre ud af de otte år, hvor han studerede filosofi på Københavns Universitet.

- Det er tyngende. Det føles som et slæb, der ikke giver noget afkast for en selv, siger Kian Nielsen.       

Så meget er gælden vokset

Avisen.dk har fået udleveret tal fra ATP, som viser en voldsom stigning i antallet af sager om misligholdt SU-gæld i perioden fra 2010 til 2016.   

  • Fra 2010 til 2016 er antallet af sager om misligholdt SU-gæld steget fra 5.273 til 10.054.
  • Den største stigning fandt sted fra 2015 til 2016, hvor antallet er vokset med 25 procent.
  • Fra 2010 til 2016 er det årlige misligholdte beløb forøget fra 331 millioner kroner til 723 millioner kroner.
  • Den største stigning fandt sted fra 2015 til 2016, hvor det misligholdte beløb steg med 40 procent.
  • Fra 2010 til 2016 er antallet af sager om for meget udbetalt SU hos SKAT steget fra 9.069 til 15.886.  

Kilde: ATP/Avisen.dk  

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida