Administration 

Hushjælps selvmord viser Libanons vrangside

En kvindelige hushjælp bliver mishandlet af mænd fra en illegal arbejdsformidling. Hun begår senere selvmord. (Foto: Video er frigivet af LCBI, Lebanese Broadcasting Corporation International. )

En hushjælps selvmord bringer dårlige forhold for gæstearbejdere i Libanon frem.

En 33-årig etiopisk kvindelig gæstearbejders selvmord i Libanon har vakt særdeles megen opmærksomhed. Sagen kaster et afslørende lys på en af Libanons dunkle vrangsider.

Immigranter, gæstearbejdere og flygtninge er ikke beskyttet af lovgivning.

Otte organisationer, herunder Dansk Flygtningehjælp, har endnu en gang opfordret Libanon til at ændre visum-regler og vedtage love til at beskytte folk, der arbejder i private hjem.

Menneskeretsorganisationer i Libanon siger, at hver eneste uge dør en gæstearbejder på grund af selvmord, fald fra høje bygninger eller andre unaturlige årsager.

Human Rights Watch dokumenterede i 2010, at ud af 114 sager om gæstearbejdere i private hjem i Libanon blev ikke en eneste arbejdsgiver dømt.

FNs International Arbejdsorganisation, ILO, anslår at der i verden er mellem 50 og 100 millioner i arbejde som hushjælp. Libanon har støttet en konvention om deres forhold, men gør ikke noget praktisk ved forholdene.

Gæstearbejder

Hushjælpen Alem Deschasa-Desira fik tæsk udenfor sit lands konsulat i Beirut. Mændene, der mishandlede hende og forsøgte at tvinge hende ind i en bil, er identificeret som ansatte ved en privat arbejdsformidling, der illegalt har skaffet hende til Libanon.

Voldsmændene ønskede at sende hende tilbage til Etiopien, fordi hun var mentalt ustabil, men konsulatet afviste og sagde, de skulle sende hende til psykiatrisk behandling. Hændelsen blev optaget af en ukendt og de ansvarlige blev identificeret af tv-stationen LCBI.

I henhold til etiopiske og libanesiske medier hængte kvinden sig i et lagen på et hospital to uger efter mishandlingen. Hun var under psykiatrisk observation. Alem Deschasa efterlader to børn i Etiopien.

Mange kritiserer

Myndighederne i Ethiopien har i tre år forbudt borgerne at tage til Libanon for at arbejde som gæstearbejdere, fordi de ingen juridisk beskyttelse har.

Trods de hårde vilkår anslår Etiopiens konsulat i Beirut, at der er mellem 60-80.000 etiopere i landet, hvoraf 43.000 er legale indvandrere. Flere andre lande forbyder deres borgere at tage til Libanon.

[pagebreak]I alt arbejder ca. 200.000 fremmede i landet som hushjælp. De kommer også fra Sri Lanka, Nepal og Filippinerne. På grund af landes forbud imod at tage arbejde i Libanon er ulovlig menneskehandel, trafficking, blomstret.

Visumregler

Libanons visumregler betyder, at en hushjælp er bundet meget strengt til en familie, hvilket åbner for misbrug, mishandling og udnyttelse.

Der er særdeles mange tilfælde af misbrug dokumenteret. Det handler om ikke-betaling, gældsættelse, nægtelse af mad, konfiskation af pas, forsinket betaling, tilfangetagelse, ingen fri tid, tvangsarbejde, verbalt og fysisk misbrug.

Politikere i Libanon diskuterer lovgivning, men har ikke drevet det længere end i 2009 at vedtage en arbejdskontrakt på arabiske, som gæstearbejdere ikke forstår. Alem Deschasa var illegalt i Libanon.

Gæstearbejderen

Oplysninger fra det etiopiske konsulat refereret i Ethiopian Forum er, at hun har lånt penge af en nabo i en fattig forstand til hovedstaden Addis for at kunne tage til Beirut for at arbejde.

Deschasa havde kun været i Libanon i to måneder og var ankommet via Sudan. Hendes mål var at tjene penge og sende dem hjem til familien. Den britiske avis Guardian har beskrevet hendes vilkår i Ethiopien på video, hvor hun forsøgte at tjene på at sælge brød.

En repræsentant for konsulatet bekræfter, at arbejdsformidlingen ønskede at sende hende tilbage, fordi hun var mentalt ustabil. Alem Deschasa ville ikke hjem, fordi hun ikke kunne betale lånet tilbage.

Den anden side

Socialarbejdere ved Caritas' center for gæstearbejdere har fortalt, at Alem Deschasa arbejdede en måned hos en libanesisk familie, men der var store kommunikationsproblemer. Hun blev ”fyret” og fik ingen betaling. Næste job varede kun et par dage.

[pagebreak]Den afdøde har fortalt, at hun fik bank i arbejdsformidlingen og trusler om at blive sendt hjem igen. Hun skulle tidligere have forsøgt selvmord ved at drikke rengøringsmidler og springe ud af en kørende bil.

Det koster

Tanken om at drage til Libanon er nærliggende trods forbud. Det er meget vanskeligt at skaffe nok til familien og ”alle” tager arbejde udenfor landet, hvis det viser sig muligt.

The Guardian skriver, at prisen for at sende en person fra Etiopien via privat arbejdsformidling til Beirut er lidt over 3.000 kroner, hvoraf halvdelen går til bureauet. Artiklen med video viser også hendes vilkår i Addis og manden.

Nye forviklinger drejer sig om, hvorvidt den døde kvindes partner, som Guardian har talt med, skal arve en mulig erstatning fra en libanesisk retsafgørelse. I live ejede hun intet jordisk gods.

Partneren var ikke gift med hende og forskellige kilder siger, at han havde forladt hende til fordel for en anden. Ingen husker hende som et psykiatrisk tilfælde.
Sagen har vakt stor opmærksomhed i libanesiske og etiopiske medier og via videoen ude i mange andre lande. 



Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente