Administration 

Forældre til handicappede børn fanges under kontanthjælpsloftet

Thorkild Olesen mener, at forældre til børn med et handicap kommer i klemme under kontanthjælpsloftet. (Foto: Foto: Danske Handicaporganisationer)

Forældre til børn med handicap bliver ramt af kontanthjælpsloftet på samme vilkår som andre. Det er en ond cirkel, mener organisationsformand.

Forældre, der både har et handicappet barn og er ramt af kontanthjælpsloftet, har ekstra svært ved at få pengene til at løbe rundt. De sparer på madbudgettet, fritidsaktiviteter og dropper sociale arrangementer.

Det viser en undersøgelse, som Danske Handicaporganisationer har lavet med 67 forældre på kontanthjælp, og som har et eller flere børn med handicap. Danske Handicaporganisationer er handicapbevægelsens paraplyorganisation og har 33 medlemsorganisationer med cirka 330.000 medlemmer.

56 procent af forældrene angiver nemlig, at de dårligt har penge til mad. Samme andel har svært ved at sende deres børn til fritidsaktiviteter, og 53 procent holder sig væk fra sociale arrangementer.

Det er et udtryk for, at kontanthjælpsloftet har ramt de forkerte mennesker, mener Thorkild Olesen, der er formand for Danske Handicaporganisationer.

- Det største problem er, at de kommer til at spare på mad og medicin, som gør, at børn med handicap kommer ind i en dårlig spiral. De får sværere ved at få en uddannelse, og komme i beskæftigelse i fremtiden. Dermed gør man kontanthjælpen arvelig til de handicappede børn, siger formanden. 

Det bekymrer også Jesper Dammeyer, der er er lektor ved institut for psykologi på Københavns Universitet og har forsket i børn og handicap. Han fortæller, at børn - med eller uden handicap - har et naturligt behov for socialt samvær for at kunne udvikle sig.

- Hvis forældrene føler sig mere pressede på grund af kontanthjælpsloftet, kan det være en stressfaktor, der påvirker børnene. Det kan betyde, at de mangler det økonomiske, psykiske og tidsmæssige overskud til at løse den ekstra forældreopgave, det mange gange er at have et barn med handicap, siger Jesper Dammeyer.

Skal have et større råderum

En opgørelse fra Beskæftigelsesministeriet tidligere på året viste, at 62.000 børn vokser op i familier, som er blevet trukket i offentlige ydelser som følge af kontanthjælpsloftet og 225-timersreglen.

Det eksakte tal på, hvor mange der lever med et handicap, vides ikke ifølge Danske Handicaporganisationer. Men uanset så mener organisationsformanden, at de skal have særlig hjælp. 

- Selvom det er få, så bør man gøre noget ved det frem for at skære alle over en kam. Man burde se på denne gruppe og hjælpe dem ekstraordinært. De skal have ekstraordinær hjælp, fordi det rammer både familie og børn ekstra hårdt, siger Thorkild Olesen.

Beskæftigelsesordfører for Venstre, Klaus Markussen, peger på, at kontanthjælpsloftet har skabt et rimeligt rådighedsbeløb.  

- I Venstre er vi optaget af at have et rummeligt arbejdsmarked, hvor der også er plads til mennesker med handicap. I det her tilfælde er der tale om forældre på kontanthjælp med handicappede børn, skriver han i en mail til Avisen.dk.

- Jeg mener, at vi med kontanthjælpsloftet har skabt et rimeligt rådighedsbeløb, hvor fx et par på kontanthjælp med to børn har 23.200 kr. om måneden efter skat til rådighed. Det er et rådighedsløb, hvor der burde være råd til de nødvendige ting, skriver Klaus Markussen.

Men det kræver et større arbejde og kreative løsninger for at få hverdagen til at gå op for forældre og deres handicappede børn, peger Jesper Dammeyer på.

- Børn med handicap har generelt færre muligheder. Hvis de skal have en legeaftale, kan det være sværere at finde en legekammerat. Legekammeraten kan være længere væk. Det kræver mere tid og planlægning, så barnet har den nødvendige sociale omgang med andre børn, siger Jesper Dammeyer.

Fleksible job hænger ikke på træerne

Forældre til handicappede børn bliver på samme vis fastholdt i en spiral. De kan ikke varetage et almindeligt 37-timers job med faste vagter, men har behov for mere fleksibilitet, peger forskeren Jesper Dammeyer på. 

- Nogle forældre til handicappede børn er mere belastet tidsmæssigt, psykisk og praktisk. For dem kan det være vanskeligt at være fleksibel i forhold til job, eller de har brug for at finde et job, som er meget fleksibelt, siger Jesper Dammeyer.

Det tilslutter Danske Handicaporganisationers formand sig. Udsigten til job er generelt mangelfuld, mener han.

 - Problemet ved kontanthjælpsloftet er, at vi ikke kan se, hvor de job, som kontanthjælpsmodtagere skal passe, er. Og det bliver ikke lettere for de forældre, som har handicappede børn. De skal være endnu mere fleksible end andre kontanthjælpsmodtagere, siger Thorkild Olesen. 

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente