Den svenske prinsesse Madeleine og hendes mand Chris O'Neill har skabt debat i prinsessens hjemland.
Kun få måneder efter parret flyttede fra New York til Stockholm har de nemlig nu meddelt, at de atter en gang trækker teltpælene op og flytter. Denne gang til London.
Og det er bestemt ikke populært.
- Flytningen bekræfter indtrykket af, at de ikke prioriterer at være en del af det svenske kongehus, og de signalerer, at de ikke vil være en del af kongehuset. Det er ikke godt for deres popularitet, siger kongehusekspert og ekstern lektor ved Københavns Universitet Lars Hovbakke Sørensen til TV2.
Manden trives ikke
Det er angiveligt Madeleines mand, der er årsag til flytningen. Meget tyder nemlig på, at han ikke trives i den - i forhold til New York - meget lille svenske by. Ifølge TV2 er han da også allerede flyttet til London, mens højgravide Madeleine først flytter til efteråret.

I Sverige har det især skabt debat, at parrets to børn ved flytningen får mindre tilknytning til Sverige. Og for at beholde deres royale titler skal de have en vis tilknytning.
- På et tidspunkt må de tage et valg om, hvorvidt de vil være en del af kongehuset, eller om de i en længere årrække vil bo i London. Det spørgsmål vil være op til Madeleine, men lige nu har de i praksis meldt sig ud, selvom hun formelt bliver ved med at være en del af arverækkefølgen, siger Lars Hovbakke Sørensen til TV2.