Det kan blive en overordentlig smuk vinter, hvis Holstebro byråd får valgt den tidligere model Helle Lillelund ind.
Venstres lokalafdeling i Holstebro har nemlig valgt at opstille den 35-årige eks-model som kandidat til byrådet, når der skal være kommunalvalg til november.
Det skriver Ekstra Bladet fredag.
Helle Lillelund har været medlem af partiet Venstre, siden hun var 18 år. I dag sidder hun i Holstebros kredsbestyrelse og er næstformand i vælgerforeningen. Og nu opstiller hun til byrådet og Regionsrådet i Holstebro.
Helle Lillelund mener selv, hun vil være et friskt pust i dansk politik, fortæller hun til Ekstra Bladet:
- Der er alt for mange vatnisser i dansk politik. Det er virkelig sørgeligt at se nogen gange, hvad der foregår. Der er politikere, der er blevet valgt ind, som slet ikke levet op til deres ansvar, siger Helle Lillelund til Ekstra Bladet.

Den i dag 35-årige byrådskandidat kom til Danmark, da hun var 4 måneder gammel adopteret fra Indien. Som byrådsmedlem vil hun gøre op med tomme løfter:
- I dag er det også meget svært at kende forskel på partierne og rød og blå blok. Det er ikke længere en opdeling. Jeg ville ønske Venstre var bedre til at markere sig og stå ved det, vi siger og gør. Det er rigtig vigtigt. Politikerleden har aldrig været større, end den er nu, og det kan jeg sådan set godt forstå, siger Helle Lillelund.
Helle Lillelund prioriterer særligt psykiatrien, handicapområdet og ældreområdet som sine mærkesager og synes, at man skal stramme hårdere op i indvandrerpolitikken.