Administration 

Efter succes med ny kontrol: Troels Lund vil jagte farligt arbejde i flere brancher

- Jeg ser for mig, at vi skal lave nogle mere skræddersyede tilsynsmodeller for nogle af de brancher, hvor der er for mange arbejdsulykker, siger Troels Lund Poulsen (V) efter succes med ny tilsynsmetode i byggebranchen. (Foto: Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/Arkiv)

Metoden til at jagte farligt arbejde i byggebranchen er blevet ændret. Det nye tiltag har vist sig at være effektivt, da der findes arbejdsmiljøproblemer på halvdelen af besøgene. Nu vil beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) kigge på skræddersyede kontrolbesøg i andre brancher.

Siden november har en ny tilsynsmetode i bygge- og anlægsbranchen vist sig at være markant mere effektiv. Samtidig har den afsløret store problemer med arbejdsmiljøet i branchen.

Den nye tilsynsmetode har været i brug siden november 2017. Siden da har Arbejdstilsynet besøgt 1.093 virksomheder. Kontrollen har vist problemer med arbejdsmiljøet i 48,9 procent af tilfældene.

Det er en markant stigning fra den gamle kontrolform, der i første halvår af 2017 fandt arbejdsmiljøproblemer i 12,8 procent af tilfældene. 

Sådan fungerer den nye tilsynsmetode

Den nye tilsynsmetode i byggebranchen har været i gang siden 1. november 2017. Den erstatter det tidligere risikobaserede tilsyn.

Den nye metode betyder, at tilsynet dukker uanmeldt op på byggepladsen. Arbejdstilsynet afdækker derefter arbejdsmiljøet hos samtlige virksomheder, der er på byggepladsen.

Før - med det risikobaserede tilsyn - var det sådan, at virksomhederne blev varslet på forhånd, og Arbejdstilsynet koncentrerede sig kun om den ene virksomhed på pladsen.

Den nye metode betyder også, at der gives flere afgørelser om ulykkes-risici end før. Med den nye metode har tilsynet kun kørt forgæves i 5,5 procent af tilfældene, mens det med den gamle metode var mere end hver tredje gang.

Kilde: Beskæftigelsesministeriet

UDVID

Nu ser beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) store muligheder i specifikke kontrolmetoder i andre brancher, hvor arbejdsmiljøet halter efter.

- Jeg ser for mig, at vi skal lave nogle mere skræddersyede tilsynsmodeller for nogle af de brancher, hvor der er for mange arbejdsulykker. Jeg forestiller mig, at jeg henover sommeren vil kigge yderligere på branchetilrettede modeller i en 4-5 andre brancher, siger Troels Lund Poulsen til Avisen.dk.

Hvorfor ikke bare bruge den fra byggebranchen, som har vist sig at være effektiv?

- Simpelthen fordi, at det er forskellige ting, der fylder i forskellige brancher. Nogle steder er det vigtigst med forebyggelse og vejledning. I andre brancher kan det være, at hårde sanktioner er den bedste metode, siger Troels Lund Poulsen.

Et 'wake-up call'

Det er især brancher, hvor der er høj risiko for arbejdsulykker og arbejdsmiljøproblemer, der skal under luppen. Hvis det står til ministeren, er der dog især én sektor, der skal have et løft.

- Der er ingen tvivl om, at hvis vi ser på den offentlige sektor, må vi konstatere et for højt sygefravær. Så det er nærliggende at se på hele tilsynsindsatsen i den offentlige sektor, siger Troels Lund Poulsen, der også nævner landbruget som en anden væsentlig branche at have for øje.

Kontrollen har vist sig mere effektiv, men har samtidig løftet sløret for en bygge- og anlægsbranche, hvor der er store problemer med arbejdsmiljøet. Troels Lund Poulsen kalder det et 'wake-up call', at der har været dårligt arbejdsmiljø i næsten halvdelen af de besøgte bygge- og anlægsvirksomheder.

- Det er et overvældende tal. Nu skal vi have analyseret det, den nye metode har vist, til bunds, inden jeg vil komme en politisk konklusion. Der er et meget højt tal i afgørelser om ulykkesrisici, som tager udgangspunkt i forebyggelse af arbejdsulykker. De afgørelser skal vi bruge fremadrettet til at diskutere, hvordan vi skal indrette arbejdspladserne, erkender Troels Lund Poulsen.

- Resultatet skulle vi gerne kunne måle i løbet af de næste år. Min målsætning er, at der skal være færre arbejdsulykker og færre folk, der bliver dræbt i byggeriet, lyder det fra beskæftigelsesministeren. 

Samarbejde baner vejen

At den nye tilsynsmetode i byggebranchen har vist sig som en effektiv og målbar succes, glæder selvsagt ministeren. Forsøget med kontrolmetoden blev i februar forlænget. Metoden skal i første omgang køre indtil ekspertudvalget om arbejdsmiljø senere på året giver sine anbefalinger til regeringen.

Troels Lund Poulsen er ikke i tvivl om, hvorfor kontrollen har været en succes.

- Først og fremmest er det en model, der er lavet i et intelligent samarbejde mellem arbejdsgiver og arbejdstager. Der er opbakning til tilsynsarbejdet, og det er afgørende for, at der tages godt imod initiativerne, fastslår ministeren.

3F er glade for initiativet

Arbejdsmiljøpolitisk chef i 3F, Ulla Sørensen, er tilfreds med udmeldingen om skræddersyede branchetilsyn.

- I 3F hilser vi initiativet velkommen. Vi har længe efterlyst en bredere tilsynsindsats, hvor kontrolmodellerne i højere grad skræddersyes til de arbejdsmiljøproblemer, som kendetegner forskellige brancher. Det giver sig selv, at der skal forskellige metoder til at identificere og løse problemer i eksempelvis fysisk og psykisk arbejdsmiljø, skriver Ulla Sørensen til Avisen.dk.

Ulla Sørensen oplyser desuden, at hun er positiv over for metodens resultater, omend de ikke overrasker hende, i og med tilsynene nu sker uanmeldt.

De rå tal: Det har den nye kontrol vist

Det tidligere risikobaserede tilsyn i byggebranchen blev brugt i første halvår af 2017. I den periode besøgte Arbejdstilsynet 1.085 virksomheder. Andelen af virksomheder med minimum en materiel afgørelse lå på 12,8 procent.

Med den nye kontrolmetode har tilsynet i perioden fra 1. november 2017 - 15. marts 2018 besøgt 1.093 virksomheder i bygge- og anlægsbranchen. Her fandt man en materiel afgørelse hos 48,9 procent af virksomhederne.

Samtidig faldt antallet af gange, hvor Arbejdstilsynet kørte forgæves fra cirka 33 procent til kun 5,5 procent.

Med den nye metode - alle brancher inkluderet - har Arbejdstilsynet i alt besøgt 1.411 virksomheder. De fem mest hyppige afgørelser var således:

Ulykkesesrisici - 774 afgørelser.

Bygherrer, udbydere mv. - 156 afgørelser.

Kemi, støv og biologi - 114 afgørelser

Muskel- og skeletbesvær - 91 afgørelser

Varme og kulde - 43 afgørelser

Kilde: Beskæftigelsesministeriet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise

to mænd på en trappeopgang
Iværksætteri

De har kæmpe succes efter kun 4 år

to brødre i en retssal
Nyheder

Drabsdømte Menendez-brødre må vente lidt endnu

Nyheder

USA angriber Yemen

en strand i gråvejr
Nyheder

Grå påskedage i vente