Det gik ikke helt, som den unge digter Yahya Hassan havde ønsket i går. Han stillede op som løsgænger i Århus, fordi det ikke var lykkedes Nationalpartiet at blive stemmeberettiget, men kun få østjyder satte kryds ved iltre poet.
937 stemmer blev det til i hele Østjyllands Valgkreds, skriver Århus Stiftstidende. På hjemmebanen i Aarhus Vest fik han 172 stemmer.
Men skal man tro Yahya Hassans nye update på Facebook, så kaster han ikke håndklædet i ringen af den grund.
"Jeg fik ikke nok stemmer, men jeg vil blive ved med at kæmpe for de sager jeg har repræsenteret," skriver han.
"Nationalpartiet er på stemmesedlen ved det næste folketingsvalg, og efter fire år med blå blok så skal befolkningen nok forstå hvad Nationalpartiet egentlig er til for."
Yahya Hassan nåede at føre en temmelig vild valgkamp med bl.a. en meget omtalt tv-optræden, hvor han nægtede at forlade studie og en kontrovers med en bartender i Aarhus.

Yahya Hassans update på Facebook.