Administration 

Vi kan effektivisere os til 128 milliarder i velstand

Det er frustrerende for medarbejderne og dyrt for samfundet, når arbejdet er så dårligt tilrettelagt, at det ofte står stille. (Foto: Colourbox)

Halvdelen af os kunne være mere effektive på arbejdet. Hver fjerde mener endda, at effektiviteten kunne øges med mere end 10 procent, hvis arbejdsforholdene var i orden.

Vi spilder kostbar tid på arbejdet og kunne udrette meget mere end det, vi gør.

Det mener et stort antal danske lønmodtagere ifølge en undersøgelse, som Wilke har foretaget for Avisen.dk.

Over halvdelen af danskerne kunne arbejde mere effektivt under ideelle forhold og ledelse. Hver fjerde siger endda, at deres effektivitet ville stige med over 10 procent, hvis de havde de rigtige arbejdsforhold. Og syv procent siger, at de har over 25 procent mere arbejde i sig, end de præsterer i dag.

128 milliarder tabt

Hvis den tabte arbejdskraft blev udnyttet, ville produktiviteten kunne øges med 6,7 procent og velstanden i samfundet øges med 128 milliarder kroner. Det viser et regnestykke, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) har foretaget på grundlag af tallene.

Rådet understreger dog, at beregningen skal tages med forbehold.

- Regner man ud fra den mindste stigning i effektiviteten i hvert interval, snakker vi om 80 milliarder kroner i øget velfærd. Man skal også huske på, at folk har svaret ud fra, hvor meget de selv TROR de kan hæve deres effektivitet – det øger usikkerheden, siger chefanalytiker i AE Erik Bjørsted.

Han er dog ikke i tvivl om, at lønmodtagerne har ret, og at der er et potentiale for at øge produktiviteten på arbejdspladserne.

- Det handler ikke nødvendigvis om, at vi skal løbe hurtigere, men derimod sørge for, at vi benytter den bedste og nyeste teknologi og optimerer arbejdsgangene, mener Erik Bjørsted.

Ekstra 50 procent på en god dag

Thomas Thomasen, tømrer og tillidsrepræsentant på virksomheden Toppenberg H.O.K., er en af dem, der mener, at hans arbejdskraft udnyttes alt, alt for dårligt i dag.

- Jeg kunne arbejde i hvert fald 30 procent mere effektivt. Og nogle dage også 50 procent, siger han.

De alt for mange spildtimer, som Thomas Thomasen oplever, opstår for eksempel, når han og kollegerne står på byggepladserne og mangler materialer eller ikke kan komme til for andre faggrupper. Ordentlig planlægning burde løse de problemer, mener han.

- Det er ikke kun min chefs skyld, når det glipper. Bygherre og leverandører er også i spil. Men hvis alt var planlagt og tilrettelagt og tingene var klappet og klar i de rigtige forhold, er jeg sikker på, at jeg kunne give en tredjedel mere, vurderer han.

Utrolig dårlig planlægning

Danskernes oplevelse af, at deres arbejdskraft udnyttes for dårligt kommer ikke bag på Helle Rosdahl Lund, der er ledelsesrådgiver og direktør i Center for balance mellem arbejdsliv og familieliv (CBAF).

- Vi ved, at der er meget spildtid på arbejdet, og at arbejdsprocesser nogle gange er utrolig dårligt tilrettelagt. Og for medarbejdere er det drønhamrende frustrerende, siger hun.

Gør det rigtige rigtigt

Den gode ledelse er forudsætningen for, at medarbejderne kan arbejde effektivt, og den kniber det med på det danske arbejdsmarked ifølge Helle Rosdahl Lund. Det samme med tidssvarende teknologi til administrativt arbejde og med et nødvendigt kompetenceløft af medarbejdere, der skal betjene de nye systemer, mener hun.

- I de seneste år har vi mest diskuteret, om arbejdstiden skal sættes op, men ikke hvad vi laver i arbejdstiden. Og det er da ekstra frustrerende at få at vide, at man ikke laver nok og skal arbejde nogle timer mere. I virkeligheden handler det om at lave de rigtige ting på den rigtige måde, når man er på arbejde. Gør man ikke det, bruger man tiden på noget andet – korridorsnak og rumlen i krogene – og det får for alvor ud over effektiviteten, mener hun.

Medarbejdere skal høres

Professor Anders Sørensen fra Copenhagen Business School (CBS) er med i Produktivitetskommissionen, som har skullet rådgive politikerne om, hvordan man får mere arbejde ud af danske lønmodtagere. Han føler sig misforstået, hvis indtrykket er, at han vil piske arbejdet frem.

- Mange har fanget signalet om, at vi skal arbejde mere. Men i min optik handler det netop om at gøre tingene smartere og bedre i den arbejdstid, vi har. Det er også det, jeg hører danskerne sige her: At de kan arbejde mere effektivt i den tid, de er på arbejde. Om det så er bedre organisering og ledelse eller teknologi, der gør, at folk ikke kan arbejde så effektivt, som de mener, de kan, er svært at svare på. Det vil også afhænge af blandt andet den branche og virksomhed, de er ansat i.

At danskerne vurderer, at der er så meget uudnyttet arbejdskraft i dem, kommer ikke bag på Anders Sørensen. Og signalet bør gå rent ind hos arbejdsgiverne, mener han:

- Hvis folk mener, at de kan være så meget mere effektive på deres arbejdsplads, kunne det godt lyde som om, det er værd at undersøge, hvorfor de ikke lever op til deres potentiale, siger han.

Stressen truer

Professor Bent Greve, der forsker i ledelse og organisering på Roskilde Universitet, synes derimod, at en effektiviseringsgevinst på over 10 procent er et lige lovlig optimistisk tilbud fra så stor en gruppe lønmodtagere.

Både på det offentlige og det private arbejdsmarked er der effektiviseret de senere år, og der er en grænse for vores arbejdsmæssige kapacitet. Det er ikke uden grund, at stress fylder så meget i debatten, påpeger han.

- Lønmodtagernes vurdering er formentlig udtryk for, at de har været gennem så mange omorganiseringer de senere år, at de ikke ved, hvilket ben de skal stå på. Men det sænker også produktiviteten, så derfor køber jeg også argumentet om, at der fortsat er noget at hente. Man skal bare være forsigtig med ikke at overvurdere det, advarer han.

Hver anden kan være mere effektiv

Der tales meget om, at vi skal være mere produktive og effektive på vores arbejde. Under ideelle forhold og ledelse, hvor meget mere effektivt vil du så vurdere, at du kan arbejde?

 

Mulig effektivisering / Andel af adspurgte

Over 25 procent: 7 procent

11-25 procent: 20 procent

1-10 procent: 24 procent

Jeg arbejder så

effektivt som muligt: 31 procent

Ved ikke: 18 procent

 

Kilde: Wilke for Avisen.dk. Undersøgelse blandt 1.059 repræsentativt udvalgte, voksne danskere.

 

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde