Administration 

Taxamanden om radioværter: Sort er det nye sort

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

JEG VAR BARN i 60’erne og voksede op 70’erne. Årtier, der med nogen ret tilskrives den røde farve.

Og jeg lagde mange arbejdsår i DR, Danmarks Radio, under vingerne af fortællingen om programmedarbejderne - ”de røde lejesvende”.  En historie, der nærmest er blevet stærkere i takt med afstanden til den tid, hvor begivenhederne fandt sted.

Hvis man ser på DR i 70’erne og de to følgende årtier, indtil monopolet blev ophævet - som et hele, var det med det ræverøde image noget overdrevet. I min tid har journalisterne først og fremmest være typisk middelstand. Typisk nok var den længste journalist-fravær i en hel måned – en arbejdsgiver-lockout.

Og de røde DR-medarbejdere er for længst forduftet – de fleste gået på pension.

SORT ER det nye sort. (Ganske tidstypisk er den allerede slidte kliché det nye sort hentet fra modeverdenen.)

Jeg mærkede den iskolde brise i Merceren, da jeg lyttede til en af de mange, nye medieplatforme for den national-borgerlige bølge i sidste uge.

”Je suis Jalving” hedder Radio24syv sommerprogrammet, som har historikeren og bloggeren Mikael Jalving som vært. Men i sidste uge afløste et andet højrefløjskoryfæ, teologen og journalisten Iben Thranholm. Hun er - udover at have været vært på religionsprogrammer i DR - kendt som en stærk beundrer af Putin og som konverteret katolik. Hun overhaler den nye pave Frans langt højre om, hvad hun da heller ikke lægger skjul på. Heller ikke når hun laver public service journalistik. Gennem udsendelsen omtalte hun ham flere gange på en måde, som jeg vil karakterisere som hånlig eller i hvert fald overbærende. Ikke mindst i pavens forståelse for flygtninge.

Den tidligere jesuitermunk er en slags rød lejesvend i Thranholms univers.

DET INTERESSANTE ER ikke, at højrefløjen og deciderede reaktionære kræfter vender tilbage igen og igen. Den evige sinuskurve mellem at putte sig i angst for fremtiden eller gå ind i den, mellem fremskridt og stilstand har altid eksisteret. Og det skal give omvæltninger.

I disse år og i denne sommer har vi set det så tragisk i de religionsforvirrede og -fascistiske angreb på uskyldige i Frankrig og Tyskland. Morderne har været inspireret eller dirigeret af de sorteste kræfter i Islam efter samme utålelige logik som den europæiske venstre-ekstremisme i 70’erne i Bader-Meinhof-gruppen eller ”De Røde Brigader”:  

”Vi skaber kaos, indtil systemet bryder sammen og VI – de sande proletarer, os med den sande tro - kan nybygge staten fra en ny begyndelse.

Den logik kommer aldrig til at gælde i en oplyst og fri verden. Men det er en meget ubehagelig konsekvens, at den er som benzin på højrefløjens bål. Og den bliver hurtigt højrefløjens alibi - Fra Beruftsverbot til mistænkeligegørelse af religioner og hele folkeslag. 

- Der kan I jo selv se, siger dens repræsentanter og slår ud med hænderne.

OG MED DEN viden, at også nazismen kunne være styrtet, inden den smadrede Europa, (og det er der faktisk historikere, der mener seriøst) kan også JEG mærke, at angsten for at være en nyttig idiot også rammer mig - hver gang.

Hvad nu, hvis de rammer Nørreport Station næste gang?

Mange af mine kunder i vogn 2282 tænker det samme.

Hvornår rammer det os?

Frygten giver højrefløjen kronede dage – også i Danmark. Det er ikke tilstræbt, og det er uundgåeligt.

TO BILLEDER:

De ene snapshot har jeg som nævnt taget, da jeg, som så ofte før, lyttede på Radio24syv i sidste uge. Den kanal er nærmest kemisk renset for resterne af røde lejesvende. Kanalens dygtige direktør, Jørgen Ramskov, der selv har en fortid på den yderste venstrefløj, har bevidst eller ubevidst gjort så megen afbigt for sine og andres politiske synder, at radiostationen ikke alene er et udmærket monopolbrud på public service. Den er reelt også blevet Danmarks borgerlige taleradio.

Politiske profiler som Morten Messerschmidt har som studievært, kæledække i mange andre programmer –  direkte kunnet styrke sin stilling som Parlamentsmedlem og EU-modstandens danske korsridder. Og den Mads Holger, der kom så tragisk af dage, brugte æteren til sin egen talerstol for nykonservatismen, som han forsøgte af blive missionær for.

Og i næste bølge kan nye højrefløjs-personligheder tage nye skridt fremad – altså bagud!

Programmet i sidste uge var et slående eksempel på, at ”medgang-giver-svækkelse”. For sjældent har Radio24Syv dog præsenteret et lignende, slasket debatprogram. Groft i tonen, men uendeligt slapt i ny viden og dokumentation.

BARE ET PAR eksempler: Fra emnet ”maskulinitetens deroute” (hvorfor vi lader landet åbent for det muslimske patriarkat). Vi møder direktør Asger Aamund, der nu kan udleve sin ungdomsdrøm om at være skuespiller. Han startede med at stille op i lædertøj på forsiden af Euroman. Nu er det de latterlige politikere i ind- og udland og EU og Islam, han slår ud mod.

Vi genhører også Carl Mar Møller, maskulinitetens kloge kone. Psykoterapeuten og hans små-klynkende budskab om den undertrykte mand. Imens spørger den hektiske Thranholm flere gange andre på telefon, om de vil gå i krig for vores kultur eller i hvert fald beskytte vore kvinder med vold og magt. Alt imens hun klapper nogle på skulderen, når de siger det, som Iben synes, er rigtigt.

Gammel vin fra gamle krukker. Hårrejsende dårlig journalistik. Propaganda fra en tid, vi forhåbentlig aldrig vender tilbage til.

Men helt uforstyrret i en tid, hvor sort er det nye sort.

JEG BEBREJDER ikke, at Aamund, spiller på de violiner, han ikke tidligere havde tid til. Eller at Carl-Mar søger kunder til sine mudderbade og bare røvballer deroppe i Nordsjælland. Men hvor er det dog slapt, at divertere radiolytterne med rigid propaganda og dårligt håndværk.

Je suis payeur!

Jeg er med til at betale regningen.

En anden profil fra det nye sort, Martin Henriksen (DF), blev interviewet i DR2 Deadline lørdag. Her ordentligt håndværk af Niels Krause-Kjær (Og roligt nu, han er tidligere pressechef for de konservative og er formentlig blå helt op under neglene).

Martin Henriksen blev således ikke stegt eller brændt på bålet. Han garnerede sig selv, så han faktisk lignede en, der sad på en kogeplade.

Han fik taletid og begavede spørgsmål om den ubehagelige kendsgerning for DF, at de nu er i fare for at blive overhalet højre om. Ingen sved på panden – men de røde kinder blev rødere og rødere, mens manden talte mere og mere sort i politisk forstand.

Et nyt indslag i konkurrencen om ejerskabet til ”det nye sort”. DF kan sagtens matche Dansk Samling og de Nye Borgerlige, og han lovede en lind strøm af stramninger.

Først oplevede Danmark DF’s succes med at trække hele det danske centrum-højres indvandrer- og EU politik ud på fløjen.

Næste skridt bliver de Nye Borgerliges trækken DF bort fra den halv-socialdemokratiske socialpolitik – godt hjulpet af LA’s nyliberalister.

Det nye sort er slet ikke sort nok endnu.

Velkommen hjem fra ferie, Danmark.

Det var lummert og overskyet, mens du var væk!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde