Administration 

S-profil til Asger Aamund: Vi er nogle, der tænker på andre end os selv

Rasmus Prehn har været socialdemokratisk folketingsmedlem siden 2005. Rasmus Prehn har været sit partis ordfører på blandt andet forsknings-, bolig- og kommunalområdet. I dag er han socialdemokraternes transportordfører. Udover transportområdet er han optaget af at styrke uddannelsesområdet, sikre ordentlig velfærd, mindre ulighed samt flere lærepladser og arbejdspladser. Endelig har han en helt særlig forkærlighed for Nordjylland, hvor han er valgt og bor med sin kone, tre børn og en Golden Retriever.

SKAL VI HAVE et solidarisk velfærdssamfund eller et egoistisk konkurrencesamfund? Det er den ideologiske essens af dette efterårs forhandlinger eller valgkamp for eller imod skattelettelser.

Statsminister Lars Løkke prøver at fortælle os, skattepolitik er et rent økonomisk spørgsmål. At det alene handler om, hvorvidt vi skal ”gøre kagen større eller mindre”. Det er det naturligvis også. Men det er ikke hele historien. Skattepolitik har stor indflydelse på de økonomiske muligheder i et samfund.

Men Løkke tager fejl, når han tror, skattelettelser hjælper meget i forhold til at gøre kagen større – altså øge væksten, produktiviteten, jobskabelsen og rigdommen i samfundet. Her viser erfaringen, at skattelettelser er et af de dårligste værktøjer at benytte. Hvorimod investeringer i infrastruktur, uddannelse og forskning er langt bedre. Effekten er betydelig større ved at investere i fremtiden, fremfor for at brænde pengene af på ferierejser, dyrere biler og ferierejser, som typisk er resultatet, når navnlig de rige lettes i skatten.

Skattepolitik er først og fremmest et spørgsmål om, hvilket fællesskab vi ønsker at indgå med hinanden. Anders Samuelsen er på en måde mere ærlig, når han taler om, at skattepolitik er et spørgsmål om værdikamp. For Samuelsen handler det om, at de rigeste skal have lov at blive endnu rigere. Han vil gøre op med janteloven, siger han. Vi skal kunne glædes over og hylde dem, der gør det godt.

DET GØR VI ifølge Samuelsen ved at lade de stærke bidrage mindre til fællesskabet. Her er jeg lodret uenig med Samuelsen. Jeg finder det urimeligt at påstå, at omfordelingspolitik er udtryk for jantelov og misundelse. Tværtimod er det udtryk for solidaritet og anerkendelse, når folk der tjener godt bidrager relativt mere til fælleskabet.

Jeg betaler selv topskat. Og jeg er altså stolt over at kunne bidrage ekstra. Jeg skriver ikke dette for at være selvfed, men fordi jeg ved, at vi er mange, der har det på den måde men holder mund, netop fordi de frygter at blive hængt ud som selvgode.

Jeg begejstres da også over, når vore atleter vinder guld i OL, VM eller andet. Og jeg er da også næsegrus af beundring, når dygtige iværksættere skaber virksomheder, der tjener gode penge og skaber nye job. At beskylde os, der går ind for fællesskab, solidaritet og omfordeling for at være jantelovens nidkære vogtere, der foragter mennesker med succes og vil holde alle nede i en farveløs intethed af apati og mangel på ambition, er ærlig talt utrolig groft.

JEG ØNSKER GERNE vinderne tillykke, jeg ansporer selv mine børn til at gøre deres yderste. Men jeg vil altså have lov at gå ind for solidaritet og fælleskab, uden at Samuelsen og LA skal beskylde mig for at være misundelig eller i mod andres succes. Hvad bilder de sig egentligt ind?

Et kæmpe flertal af vi danskere er imod skattelettelser. Det er vi, fordi vi ønsker et velfærdssamfund med lige muligheder for alle. Hvor ældre ikke tvinges til at være endnu længere på arbejdsmarkedet, selvom de allerede er ved at segne af udbrændthed og slid. Hvor unge mennesker tør tage en uddannelse uden at frygte voldsomme SU-besparelser og gigantlån. Og hvor den generelle velfærd i form af ældrepleje, folkeskole, vedligehold med meget mere ikke bare skæres, skæres og skæres.

Og selvfølgelig afholder skatterne os ikke fra at arbejde – eller for at arbejde mere og påtage os nye opgaver. Selv har jeg arbejdet som gymnasielærer ved siden af Folketinget, selvom pengene, jeg tjente ved dette ekstrajob, blev beskattet med topskat. For mig handlede det ikke først og fremmest om pengene men om at fastholde kontakten til omverdenen, til eleverne, til kollegaerne og at kunne gøre en forskel som underviser, hvilket jeg holder meget af. Jeg har startet egen kampagnevirksomhed sammen med en god kammerat uden at tænke det mindste på, at hver eneste krone, jeg vil få i udbytte, vil blive beskattet betragteligt.

JEG HAR GJORT det, fordi det er sjovt, udviklende og lærerigt. Fordi det er spændende at prøve mig selv af som iværksætter. Og fordi jeg gerne vil hjælpe min gode ven, der er grafiker, i gang inden for en svær branche. Jeg kunne ikke drømme om at lade mig stoppe, fordi jeg skal betale høj skat. Tværtimod synes jeg, det er skønt at kunne betale tilbage til det danske samfund, som gav mig en god lang uddannelse, selvom jeg bestemt ikke var nogen mønsterelev eller kommer fra et hjem med stor boglig tradition.

Jeg er evigt taknemmelig for det danske velfærdssamfund. Og jeg vil ikke bytte det bort for en ferierejse til Mauritius, hvor jeg kan sidde med lilla rødvindslæber og dyrke mit ego. Jeg er overbevist om, vi er rigtigt mange topskatteydere, der tænker på denne måde.

JEG BLIVER RASENDE, når typer som erhvervsmanden Asger Aamund udtaler, at nu kan det store flertal, der lever på overførselsindkomst, tvinge alle bidragyderne til at betale høj skat. Jamen hallo, har Aamund slet ikke fantasi eller empati til at forestille sig, at vi faktisk er mange bidragydere, der tænker på andre end os selv.

Og er det kun egentlige bidragydere, der vil score gevinsten af blå bloks og især LA’s forslag om massive skattelettelser? Nej, en ikke ubetydelig gruppe af mennesker, hvis eneste indsats er at have arvet en formue, kan score betydelige skattelettelser. Mange har aldrig ydet det store. Bare arvet pengene.

ALLIGEVEL SYNES blå blok, det er værd at lade den nedslidte jord- og betonarbejder knokle endnu længere, lade pigen fra det ufaglærte hjem opgive sin uddannelse og generelt spare på velfærden, fordi folk fra den mest privilegerede klasse skal have mere. Argumenterer vi andre imod, beskyldes vi for at hylde janteloven.

Der er i den grad brug for værdikamp. En kamp for solidaritet, fællesskab og ordentlig fordelingspolitik. Hvor vi tænker på andre end os selv. Skal kampen lykkes, kræver det, at vi er nogen, der tør fortælle vores egen historie. Liberalisterne skal ikke have lov at fortælle historien om, at de mange på overførelsesindkomst tvinger alle vellønnede til at betale gildet.

For sådan er virkeligheden jo slet ikke.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde