Administration 

Rigsrevision: Få styr på AMU-snyd nu Antorini

Det er på tide, at undervisningsminister Christine Antorini (S) kigger op fra sin folkeskolereform og tager sig af det svindelplagede AMU-system, som der ifølge Rigsrevisionen stadig ikke er ordentlig styr på. (Foto: Foto: Polfoto arkiv/Jens Dresling)

Kun hver femte AMU-skole har styr på kursusmillioner. Arbejdsmarkedsforsker kalder Rigsrevisionens kritik af Undervisningsministeriet et "vink med en vognstang", som ministeren ikke kan ignorere.

Det er ikke kun fortidens borgerlige undervisningsministre, som får høvl af Rigsrevisionen for at sove på posten, mens der er foregået omfattende millionsvindel med tilskud til AMU-kurser.

Rigsrevisionen retter også flere kritikpunkter mod nuværende undervisningsminister Christine Antorini (S), som ellers flere gange har erklæret fuldt stop for fup og svindel med kursuskroner.

"Der er utilfredshed med, at ministeriet endnu ikke har taget hånd om det samlede tilsyn med området. Vi ser gerne, at ministeriet får fremskyndet den beslutning, så man får et fuldt og helt tilsyn," siger statsrevisor Mogens Jensen (S).

Ingen kontrol med A-kasser

Rigsrevisionens kulegravning sker som resultat af en række grove eksempler på svindel med offentlige tilskud i AMU-systemet, der koster knap to milliarder kroner årligt.

Konkret kritiserer Rigsrevisionen, at der fortsat ikke føres tilsyn med A-kassernes forvaltning af de 800-900 millioner kroner, som årligt ydes i tilskud til arbejdsgivere, der sender ansatte på AMU-kursus.

Rigsrevisionen kan samtidig konstatere, at kun 20 ud af 95 AMU-skoler fører tilsyn, som lever op til ministeriets anbefalinger.

Mest alvorligt betegner Rigsrevisionen det som"utilfredsstillende", at der halvandet år efter oprettelsen af en samlet kontrolenhed i form af Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen, endnu ikke er skabt en overordnet strategi for den fremtidige kontrol med AMU-millionerne.

Arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen kalder Rigsrevisionens kritik "et vink med en vognstang" til Antorini.

"Det er et klart signal om, at hun skal koncentrere sig om andet end sin folkeskolereform. Det kan ikke vente til senere, når det kommer fra Rigsrevisionen. Det kræver akut handling, hvis hun skal undgå at blive lige så fedtet ind i det her rod som sine forgængere," siger professoren fra Aalborg Universitet.

Antorini lover akut handling

Rigsrevisionens kritik gør dog også indtryk på børne- og undervisningsministeren.

"Vi tager det dybt alvorligt, det er derfor, vi har strammet op på tilsynet, og det misbrug, der har været, er selvfølgelig helt uacceptabelt," siger Christine Antorini.

Den manglende tilsynsstrategi for Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen, som Rigsrevisionen efterlyser i stærke vendinger, er klar inden udgangen af december, lover ministeren.

"Der er ikke andet at sige, end at da styrelsen blev etableret, kom der så mange tilsynssager, at vi simpelt hen har prioriteret at få klaret dem først," siger hun.

Med hensyn til a-kasserne har ministeriet allerede taget kontakt til A-Kassernes Samvirke for at finde en model for kontrol.

"Vi har noteret os Rigsrevisionens anbefaling og vil fremover gå ind på stikprøvebasis og tage et tjek på a-kassernes administration," forklarer Christine Antorini.

I forhold til AMU-skolernes efterlevelse af ministeriets anbefalinger for kontrol af kursusaktiviteterne, erkender ministeren, at det indtil nu har været svært for skolerne at finde hoved og hale i reglerne.

"Nogen har jo kommet til at gøre noget, de ikke vidste, de ikke måtte, fordi der var uklare regler, og det er jo ikke rimeligt," siger hun.

I samarbejde med AMU-skolerne er ministeriet nu ved at udvikle en samlet dokumentationsvejledning til brug for skolernes kontrol.

Opgiver at kortlægge svindel

Undervisningsministeriet har behandlet ialt 126 sager siden 2009, hvor der var mistanke om brug af tilskud i strid med reglerne. 56 sager har medført en løftet pegefinger eller direkte krav om tilbagebetaling af tilskud.

Indtil videre er der krævet over 41 millioner kroner tilbage. Flere branchekendere har dog over for Avisen.dk vurderet, at ministeriet kun har haft fat i 'toppen af isbjerget'.

Derfor bad statsrevisorerne oprindeligt Rigsrevisionen om at kortlægge det samlede omfang af misbrug siden AMU-systemet start i 1960.

Men Rigsrevisionen har på grund af manglende dokumentation måttet opgive denne del af undersøgelsen.

I stedet er der foretaget 14 uanmeldte kontrolbesøg på nuværende AMU-skoler. Ét besøg udløste krav om tilbagebetaling af tilskud på cirka 110.000 kroner, mens der ved mange kurser blev konstateret, at eleverne var gået hjem før tid, selv om der var udbetalt tilskud til en hel kursusdag.

Det siger Rigsrevisionen
  • Systemet for tilskudsberettiget efteruddannelse - de såkaldte AMU-kurser - har gennem de seneste år været omdrejningspunkt for en lang række afsløringer af svindel og misbrug med de offentlige kursusmillioner.
  • I februar bad de politisk udpegede statsrevisorer Rigsrevisionen om at undersøge omfanget af svindel og ministeriets forvaltning af midlerne.
  • Rigsrevisionens rapport rummer en række konkrete kritikpunkter, som vedrører den nuværende forvaltning.
  • A-kasserne udbetaler VEU-godtgørelse til ca. 90 procent af alle kursister. Ministeriet for Børn og Undervisning har ikke ført tilsyn med a-kassernes udbetaling af VEU-godtgørelsen.
  • Der er altså fortsat ingen kontrol med hovedparten af VEU-godtgørelse.
  • Rigsrevisionen anbefaler, at ministeriet inddrager a-kassernes administration af VEU-godtgørelse i det fremtidige tilsyn.
  • Langt de fleste godkendte AMU-skoler oplyser, at de fører kontrol med deres AMU-kurser. Men ifølge Rigsrevisionens undersøgelse, er der kun 20 ud af 95 skoler, der har kontrolsystemer, som lever op til ministeriets anbefalinger.
  • Det betyder, at de fleste skoler efter Rigsrevisionens vurdering ikke systematisk og aktivt fører kontrol med, at deres kurser lever op til reglerne på området.
  • Rigsrevisionen finder det positivt, at ministeriet i 2011 oprettede Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen for at samle alle tilsynsopgaver på AMU-området og for at styrke indsatsen mod utilsigtet brug af AMU.
  • Ministeriet har dog 1½ år efter oprettelsen endnu ikke besluttet, hvordan styrelsen samlet skal føre tilsyn med området fremover. Det finder Rigsrevisionen utilfredsstillende.

 

Kilde: "Beretning til Statsrevisorerne om utilsigtet brug af AMU", december 2012

 

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

TV2-par i babylykke:

Fødte før tid

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus

En mand sætter flasker ned i en kasse
Mad og drikke

Amerikansk vin i dyb krise