Den engelske prins Charles er i sorg efter hans guddatter Tara Palmer-Tomkinson er fundet død i sin lejlighed. Hun blev 46 år.
Det skriver BT.
Dødsårsagen er endnu ikke klarlagt, men Tara Palmer-Tomkinson fortalte sidste år, at hun havde en hjernetumor.
- Jeg tog til lægen for at tale om resultaterne af undersøgelserne af mit blod, da jeg kom tilbage fra en skitur i januar. Jeg sagde: "Hvad betyder det? Kan du oversætte det?". Og lægen sagde: "Som jeg mistænkte, så har du en hjernetumor", sagde hun til Daily Mail.
Prins Charles og hustru hertuginde Camilla har i en udtalelse givet udtryk for deres følelser:
"Vi er dybt berørte, og vores tanker er hos familien".
Tara Palmer-Tomkinson forældre er nære venner med Prins Charles, som de stod på ski og tog på ferier med. Derfor var det også naturligt, at han blev hendes gudfar, skriver BT.
Tara Palmer-Tomkinson voksede op med kongefamilien omkring sig, og var med i kirken og til den efterfølgende festmiddag, da prins William i 2011 blev gift med Kate Middleton, nu Catherine, hertuginde af Cambridge.

Tara Palmer-Tomkinson fotograferet i 2011 i forbindelse med prins Williams og Kate Middletons bryllup. Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Scanpix/arkiv