Det er ikke småting, som politiet søger ejere til. Syd- og Sønderjyllands Politi leder i øjeblikket efter ejerne til en lang række ting, som samlet anslås til at have en værdi på intet mindre end to millioner kroner.
Der er blandt andet tale om antikke møbler, designermøbler, malerier, antikke smykker, ravsmykker, et stort antal ure og flere antikke genstande som for eksempel krukker, vaser med mere.
Tingene er kommet i politiets varetægt ved en ransagning i september på flere adresser i Esbjerg. Således formoder politiet, at genstandene stammer fra indbrud eller tyverier begået i det midt- og/eller sydjyske område.
Det er politiets opfattelse, at en del af genstandene kan stamme fra indbrud i dødsboer.
Så har du haft indbrud derhjemme, i butikken eller på lageret, så bør du kigge billederne herunder efter. Måske der er noget af dit imellem?
Se under billederne, hvad du gør, hvis du genkender nogle genstande.

Alle fotos: Syd- og Sønderjyllands Politi








Tror du, at nogle af tingene kan være dine, kan du kontakte indbrudsgruppen i Esbjerg - helst på mail: SLT001@politi.dk eller JGU003@politi.dk.
Hvis det ikke er muligt at sende mail, så ring på 114.
Ved henvendelse så oplys om:
- Hvornår du har haft indbrud eller været udsat for tyveri
- Hvis det er meldt til politiet, bedes sagens journalnummer oplyst
- Hvilke genstande drejer det sig om
- Navn og kontaktoplysninger