Administration 

Johnny Larsen: Valget er frit

Debat
Folk i en stemmeboks
(Foto: Scanpix)

"Landets største parti, lever på “Mor ved bedst”, serveret på en sky af magtfuldkommenhed og nepotisme..."

Dette er en klumme og udtryk for skribentens holdning

Der er en grund til, at vi ikke får folk med fremsyn, indsigt og samfundsforståelse til magten. Vi (altså det store flertal) er ganske enkelt for ubegavede, og derfor vælger vi de forkerte.

Mens nogle vil have skærpede straffe for at nedbringe antallet af forbrydelser, ser de ikke (og heller ikke journalisterne), at der er et fald i forbrydelser, og har været det i årevis. Selv hvis man tager “simpel vold” med i regnestykket, er det tale om fald. Alligevel kan det trække 7% af vælgerne, naturligvis samtidig med løfte om skattelettelser. For forståelses skyld skal det siges, at simpel vold er at hælde vand over en anden person, eller spytte eller lave anden ufarlig “vold”. Voldsbegrebet er udvidet, så det stadig ser slemt ud. Og i voldstallene er også gangstervold mellem banderne.

Vi kan læse os til, at et nystiftet parti anført af en straffet og bortvist minister kan hive 8,6% procent af vælgerne med sig i faldet, og det må tages som et tegn på at cirka 370.000 danskere lader sig forblænde af en populist, der råber på den  religions- og racerenhed, hun jo reelt bygger sit kandidatur på.

En anden bortvist. Ikke af Folketinget, fordi han, dengang han kunne bortvises, sad på flertallet, hiver også små 400.000 vælgere til sig, Til trods for, at han stadig ikke har sagt, at han tog fejl i de år, han var minister, og derfor vil rette op på det. Han taler om fejl, der skal rettes, som om det er andres fejl, til trods for at de kun er opstået, fordi han fik sin vilje igennem, ved at gøre rendyrket racisme stueren.

Racisterne kan tilsammen mønstre næsten 14% af vælgerne på intet andet end religionskrig. Lige præcis det de bebrejder dem de hader for at gøre. I de tre partier findes ingen nuancering: Er man brun er man muslim er man terrorist er man pædofil! Bum!

Landets største parti, lever på “Mor ved bedst”, serveret på en sky af magtfuldkommenhed og nepotisme, garneret med en god portion racisme, (som jo trods alt har potentiale til at hive 14% yderligere hjem).

Trumpisterne, stiftet og anført af reklamefolk og mennesker med arbejdsfri gevinster, går sandelig også frem, og det får mig til at mindes et valg på sønnens skole, hvor partiet havde en forælder. Stik mod alle andre tal i hele landet, fik hans parti omkring 90% af stemmerne fra skolens elever. Pustinsk! Lederen taler dunder mod folk der ikke vil selv, og om at klare sig for andre midler, mens han har nallerne nede i statskassen og lyver for at få kassen åbnet. Han er stadig helten for den del af befolkningen. Fair skal være fair og mange af hans vælgere vil nok mene at den primære årsag til at stemme på ham er at han vil afskaffe bureaukratiet (gennem bureaukratisk overvågning ganske vidst), men det er jo ikke anderledes end alle andre partiers visioner: Mindre skat, mindre bureaukrati, siger de alle i valgkampen, mens de skriver under på skatteforøgelser og mere bureaukrati.

Bønderne kæmper stadig for retten til at svine. Det er ikke nemt, men kampen for retten til at forgifte grundvand, bevare kødfabrikker og smadre miljøet skal jo kæmpes, for der er over 500.000 som synes det er en kamp, der er værd at kæmpe.

Konen løber med det hele

Nede i den tynde ende står en enlig mand og hopper for at få opmærksomhed på børnenes vilkår, og det er der ikke mange stemmer i. Partiet kan lige hive 8% hjem, uden nogen rigtig kan forklare hvorfor. Det er det eneste parti, der har en kandidat, som tager børn alvorligt, og alene det burde jo rykke, men det gør det ikke. Han burde jo have personlige stemmer fra alle forældre. Lige ved siden af står kollektivisterne og hopper for at få indflydelse, og når de får mulighed for det, gør de ikke så meget andet end at tage mod hundekiksen og logre, en fælles beslutning for den samlede ”venstrefløj”.

Helt nede bagerst i klassen, skjult i hjørnet sidder et tidligere ægtepar og begge håber på, at de får størstedelen af fællesboet. Det ser ud til, at det er konen, der løber med det hele, mens en vaskeægte værdikriger, stædigt fastholder, at han skal være kongen og beholde huset. Det koster ham det hele. Han bliver udråbt som håbet for “de fremmede”, og har stillet lovforslag om, at det skal straffes med fængsel at gøre grin med religion. For at vise hvor ubegavede folk er, er der næsten 0,8% som vil give ham deres stemme, og kalder Guds højre hånd for “den nye venstrefløj”.

Prognosen for valgresultatet er, at alt bliver som det altid har været. De ringest stillede får intet forbedret/mister mere. De rigeste får måske lidt, mens de fortsætter med at beklage sig over at skulle betale mere i skat, til trods for at en stor del af deres rigdom ikke ville være der uden den dyre infrastruktur, de helst ikke vil betale for.

Valget serveres som hjernedød underholdning af journalister, der har studeret i fire år, og ender med at spørge tre statsministerkandidater: ”Hvilken musik hører du i bilen, når du kører hjem efter du er nyvalgt statsminister?”.

Så er vi sikre på, at alle er på samme niveau.

Portræt af Johnny Larsen
Johnny Larsen er enlig far til et omkringfarende stortalent på cykel. Foto: Privat

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde