Administration 

"Jeg vandt over LM Wind Power"

Arbejder første sag mod LM for egen regning uden hjælp fra 3F og tvang LM til forlig. (Foto: Morten Germund, Berlingske Tidende.)

Arbejder første sag mod LM for egen regning, uden hjælp fra 3F, og tvang LM til forlig. Han fik anerkendt arbejdsskade og fik erstatning.

Der er én ting, Per Helsinghoff, gerne vil have på det rene, inden går med til at tale med pressen:

"Det er for at hjælpe de andre, jeg gør det her," siger han til Berlingske.

Han føler intet behov for at spille fransk klovn i medierne, siger han stilfærdigt.

"For mig er giftsagen fortid. Jeg har fået min erstatning. Men det her er også historien om en rigtig dum fagforening."

Han er 47 år, har aldrig røget en cigaret i sit liv og er tidligere taekwondokæmper på topplan. Derfor løb han 14-16 kilometer tre gange om ugen, da han begyndte hos LM Wind Power i 1999.

Kvalme og hovedpine

Han støbte vindmøllevinger og kørte truck. Da hans storebror også var ansat, havde han hørt, at styrendampene - den såkaldte gule gift - kunne være hårde i begyndelsen.

"Jeg får hurtigt kvalme og hovedpine. Min bror fortalte, at det havde han også haft. Men så kommer vejrtrækningsproblemerne. Jeg bliver meget forpustet, når jeg arbejder. Der er ligesom ikke ilt nok, og jeg trækker vejret hurtigere og hurtigere. Det var en kvælende fornemmelse."

Han gik til sin læge, der gav ham binyrebarkhormonbehandling i tre-fire omgange på et år. Til sidst ville lægen ikke udskrive mere og sendte Per Helsinghoff på arbejdsmedicinsk klinik.

Afvist hos 3F

De var ikke i tvivl: Han havde fået astma - sandsynligvis fra de giftige styrendampe, som hang i hallerne hos LM. Han ville aldrig komme til at arbejde rigtigt igen.

Han tog papirerne fra arbejdsmedicinerne og sin egen læge og gik til SID i Vamdrup-Lunderskov for at få hjælp til at anmelde sin erhvervssygdom for at få erstatning.

"De afviste mig blankt. Jeg blev stjerne-tosset. Jeg havde betalt kontingent i 24 år - det var åbenbart ikke nok til at gøre mig berettiget til hjælp fra min fagforening."

Hans indtægt faldt fra ca. 450.000 kroner årligt til 130-140.000 kroner, og hans hus gik på tvangsauktion. Men Per Helsinghoff var stædig - han ville have sin ret.

Hyrede advokat

Han ønskede, at staten anerkendte hans arbejdsskade, og han ønskede, at stille LM Wind Power til ansvar. Derfor hyrede han en advokat i Esbjerg. Advokat Rikke Omme. Hun tog sagen, selv om Per ikke havde nogen penge.

"Jeg havde aldrig kunne køre sagen uden Rikke. Det er så langsommeligt og opslidende et system. Man har ikke en chance alene. Man er virkelig så syg, at man ikke kan søge andet arbejde. Man står med hus, bil og det hele. Rikke har været fremragende."

I 2009 fik han anerkendt sin astma som en erhvervsbetinget lidelse og fik udbetalt en klækkelig erstatning. Hans erhvervsevne er nedsat til 50 procent på grund af astmaen, og han har i dag et fleksjob på en efterskole.

Stævnede LM

Bagefter stævnede han LM Wind Power, som skulle holdes ansvarlig. Men kort før sagen skulle for retten, tilbød LM Wind Poweret forlig.

"Det kan godt være, jeg blev lidt blød. Men de betalte jo det beløb, jeg kunne forvente at opnå ved en dom. De var selvfølgelig bare interesseret i ikke at få en dom."

Advokat Rikke Omme er forundret over, at SID, der i dag hedder 3F, ikke førte sagen.

"Jeg synes jo, den var meget klar. Beskrivelserne af arbejdsforholdene på virksomheden var virkelig rystende, og jeg havde lidt svært ved at tro, at noget sådan foregik i Danmark. Jeg havde flere samtaler med andre tidligere ansatte - der skulle vidne i sagen - og deres beskrivelser var entydige."

Per Helsinghoff opfordrer sine tidligere kolleger, som også er syge i dag, til at stå frem:

"Nu håber jeg, at alle de andre LM-medarbejdere, der har skader fra styren, melder sig og får deres retfærdighed."

3F: Alle skal have hjælp fremover

Forbundsformand i 3F, Poul Erik Skov Christensen, er rystet over de mange ansatte, der nu står frem med en lang række sygdomme og helbredsproblemer og beretter om et giftigt arbejdsmiljø på LM Wind Power. Han er samtidig ked af, hvis nogle medlemmer ikke har fået den nødvendige hjælp i deres lokale 3F-afdeling.

”Jeg er meget forundret, hvis nogle medlemmer ikke har fået hjælp i vores afdelinger. For de skal de, og det får også generelt. Sidste år hentede vi 1,8 milliarder kroner hjem til vores medlemmer”.

”Jeg forstår ikke, at det pågældende medlem, (Per Helsinghoff, red.), ikke har fået hjælp hos vores lokalafdeling. Men det kan have årsager, der ikke er belyst endnu”.

Derfor vil 3F-formanden nu undersøge sagen nærmere i samarbejde med den lokale 3F-afdeling.

Men fremover skal alle medlemmer af 3F, der er blevet syge af at arbejde for LM Glasfiber (LM Wind Power), have den nødvendige støtte, lover 3F-formanden.

”Alle skal have hjælp af deres fagforening fremover. Når den officielle helbredsundersøgelse er klar, vil vi sende en lang række, kraftige sagsanlæg ned over LM Wind Power”.

LÆS ARTIKLEN: 3F: ”Vi vil sende en byge af sagsanlæg mod LM”

ANMELD DIN SKADE

Alle nuværende og tidligere LM-ansatte, der er syge eller har været syge, skal hurtigst muligt kontakte Arbejdsskadestyrelsen via:

- Telefon 72 20 60 00. Sig du skal tale med chefkonsulent Rikke Nissen, der er kontaktperson i den særlige enhed, der skal undersøge LM-ansatte.

- Eller send e-mail til ask@ask.dk – Att. Rikke Nissen.

- Du kan også selv anmelde din sygdom eller arbejdsskade via Arbejdsskadestyrelsens hjemmeside: www.ask.dk. Her er et Link
til en online anmeldelsesblanket.


- Du kan også gå til din egen praktiserende læge. Lægen har pligt til at anmelde din sygdom eller arbejdsskade.

"Vi vil virkelig opfordre alle til at ringe til os, hvis de har en mistanke om, at deres helbred kan være påvirket af arbejdet for LM Wind Power (LM Glasfiber)," siger Birgitte Lyhne Broksø, pressechef i Arbejdsskadestyrelsen.

 

Tip os om LM

Har du arbejdet for LM Glasfiber (LM Wind Power), eller har du et tip om LM, så skriv til journalisterne, der står bag sagen: Jens Peter Kildevang: jens@avisen.dk eller tlf. 27 13 65 50. Eller kontakt journalist Morten Frich: mnf@berlingske.dk

 

Et krigsskib
Nyheder

Danmark skal have krigsskibe - men detaljer udestår

kardinaler tøffer rundt i et kapel
Nyheder

Her er gode bud på den nye pave 

en mand smiler bredt
Kendte

Jussi Adler-Olsen jubler

et billede af en afdød pave
Nyheder

Paven begraves på lørdag i Rom

en mand kigger på fotografen
Nyheder

Endnu en borgmester siger stop

en airfryer
Sundhed

Test: Alle airfryers indeholdt PFAS

en lottokupon og en kop kaffe på et bord
Helt vildt

27 danskere blev

lotto-millionærer i aftes
- her bor de

to personer går ved siden af hinanden
Kendte

Alex Vanopslagh
trækker stikket

en mand ser alvorlig ud
Kongelige

Dronning Sonja udskrevet

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung kvinde dræbt

et aktieindeks på en pc-skærm
Nyheder

Danske aktier går i rødt

en kvinde smiler til kameraet
Kendte

Jackie Navarro

kunne ikke vente

en kvinde ser alvorlig ud
Kongelige

Norges dronning
fløjet til sygehuset

emn person med solcreme på ryggen
Sundhed

Kræfttype forventes at fordobles

gisekød skæres ud af slagter
Nyheder

Presser du planeten?

Så meget kød kan du spise

en mand ser alvorlig ud
Nyheder

Trumps opbakning

falder - igen

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Brand på skolehjem:
100 elever evakueret

To små mørke miniaturemøbler
Helt vildt

Vild H.C. Andersen-samling sat på auktion

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af