Administration 

Her kan Qvortrup komme i samfundstjeneste

Når man afvikler samfundstjeneste, kan man for eksempel sætte bøger på plads på et bibliotek, skrælle kartofler og gulerødder i et køkken eller rengøre toiletter i en kirke. (Foto: Fotomontage: Scanpix/arkiv)

Seks tidligere ansatte er idømt samfundstjeneste i Se og Hør-sagen. Samfundstjeneste aftjenes oftest inden for de fire hovedområder køkken-, pedel- rengørings- og havearbejde,

Der er netop faldet dom i Se og Hør-sagen. Den tidligere chefredaktør Henrik Qvortrup og flere andre er blevet dømt for ulovligt at have overvåget kendte og kongeliges kreditkort.

Henrik Qvortrup er blevet idømt et år og tre måneders fængsel. Tre af månederne skal afsones, mens den resterende tid gøres betinget mod vilkår om samfundstjeneste. Fem er andre dømte i sagen skal også aftjene samfundstjeneste.

Samfundstjeneste betyder, at personer, der dømmes for noget kriminelt, men som ikke har været personfarligt, arbejder gratis i offentlige institutioner eller hos organisationer og foreninger med almennyttigt formål.

På den måde undgår de dømte at komme i fængsel, og de kan derfor blive i egen bolig, hos deres familie og passe deres arbejde.

- De får frataget deres fritid, men ikke deres frihed, understreger Lene Skov, der er enhedsleder i direktoratet for Kriminalforsorgen. 

Serverer kaffe og kage for ældre

Når man afvikler samfundstjeneste, kan man for eksempel sætte bøger på plads på et bibliotek, skrælle kartofler og gulerødder i et køkken eller rengøre toiletter i en kirke.

Samfundstjeneste er oftest inden for de fire hovedområder køkken-, pedel- rengørings- og havearbejde, forklarer Lene Skov.

Men der må ikke være profit i det arbejde, der bliver lavet.

- Hvis du er på et plejehjem, får du ikke med personlig pleje af beboerne at gøre. I stedet for hjælper du måske med at rydde ud efter aftensmaden, serverer kaffe for de gamle eller hjælper dem med at spise, siger hun til Avisen.dk.

"Tager ikke arbejde fra andre"

Inden de dømte kommer ud i samfundstjeneste, er de til en samtale hos en socialrådgiver i Kriminalforsorgen. Her finder de i fællesskab ud af, hvilken arbejdsplads de dømte vil passe bedst ind i.

- Vi kigger selvfølgelig på, hvem de er, og hvad har de af kompetencer. Men vores samfundstjenestesteder får ikke noget for det, udover at de får noget gratis arbejdskraft. De dømte tager ikke lønnet arbejde fra andre, for de kommer ikke 37 timer om ugen, men måske tre eller fire timer om ugen, understreger Lene Skov.

Blandt de dømte i Se og Hør-sagen er der flere journalister, og det kan godt få betydning for, hvilke opgaver de vil kunne hjælpe til med.

Var der tale om en skolelærer, ville man for eksempel se på, hvad vedkommende er god til. Det kunne være, at læreren kunne hjælpe med lektiehjælp på et krisecenter, fortæller Lene Skov.

Her kan du komme i samfundstjeneste

 

  • Biblioteker
  • Centralkøkkener
  • Foreninger
  • Fritidscentre
  • Genbrugsbutikker, som drives af hjælpeorganisationer
  • Højskoler
  • Idrætscentre og -haller
  • Kirker og kirkegårde
  • Kultur- og fritidscentre
  • Medborgerhuse
  • Museer
  • Naturcentre
  • Plejehjem
  • Rideklubber
  • Sportshaller
  • Teatre
  • Universiteter
  • Vandrerhjem
  • Varmestuer

Kilde: Kriminalforsorgen

UDVID

Dømte kan godt komme med ønsker 

Det er ikke sådan, at socialrådgiveren i Kriminalforsorgen uden videre sender de dømte et sted hen. Der bliver taget hensyn til den dømtes øvrige liv og arbejde, forklarer Lene Skov.

- Nogen kan måske bedst om aftenen, hvis de arbejder om dagen, og andre kan måske kun om dagen, hvis de har aften- og nattearbejde. Meningen er, at de skal kunne bevare deres arbejde, siger Lene Skov.

På samme måde kan man også gøre opmærksom på, hvis man gerne vil væk fra sit lokalmiljø.

- Hvis man bor i Dragør, er det de færreste, der er interesserede i at afvikle i Dragør Kirke. Det er fint, men man skal huske, at man selv betaler for transport frem og tilbage, siger Lene Skov.

Deler skæbne med mange andre

Henrik Qvortrup og de øvrige dømte er langt fra de eneste, der slipper for at komme i fængsel, fordi de i stedet giver noget tilbage til samfundet. I 2015 blev 4.366 personer dømt til samfundstjeneste, oplyser Kriminalforsorgen.

Hverken Danmarks Statistik eller Kriminalforsorgen har tal for, hvor mange der indtil nu er dømt til samfundstjeneste i år. 

Fra 2014 til 2015 blev 40 procent flere end i 2014 idømt samfundstjeneste, fremgår det af tal fra Kriminalforsorgen. Stigningen hang sammen med, at straffeloven i maj 2015 blev ændret, så samfundstjeneste kunne anvendes til flere forskellige typer af kriminalitet.

Sidste år handlede 31 procent af dommene, hvor der blev idømt samfundstjeneste, om overtrædelse af færdselsloven. 

Se og Hør-sagen

Otte tidligere Se og Hør-medarbejdere og mediehuset Aller har været tiltalt i sagen om Se og Hørs uberettigede brug af personoplysninger:

Torsdag faldt der dom i den sidste del af sagen. De dømte er:

  • Tidligere chefredaktør Henrik Qvortrup - 1 år og tre måneders fængsel. De tre måneder skal afsones, resten er betinget. Han skal desuden aftjene 200 timers samfundstjeneste.
  • Tidligere chefredaktør Kim Henningsen - 1 års betinget fængsel. Han skal aftjene 200 timers samfundstjeneste.
  • Journalisterne Kasper Kopping og Ken B. Rasmussen - Fire måneders betinget fængsel og 100 timers samfundstjeneste.
  • Peter Bo Henriksen, IBM-medarbejder - 1 år og seks måneders fængsel. Hos Peter Bo Henriksen konfiskeres desuden 365.503 kroner.

Som den eneste af de dømte i Se og Hør-sagen har Peter Bo Henriksen valgt at anke dommen på halvandet års fængsel til landsretten. De fire andre dømte har alle taget betænkningstid.

Én af de tiltalte blev frikendt:

  • Udgiverdirektør og fungerende chefredaktør Per Ingdal

To tiltalte og mediehuset Aller har tidligeretilstået deres rolle i sagen og fået deres dom.

  • Aller fik 50 dagbøder á 200.000 kr - en samlet bøde på 10 mio. kr.
  • Jourhavende/Nyhedschef Lise Bondesen fik seks måneders betinget fængsel og 120 timers samfundstjeneste. Lise Bondesen er nu direktør og chefredaktør på Avisen.dk/UgebrevetA4.
  • Redaktionschef Kim Bretov fik seks måneders betinget fængsel og 120 timers samfundstjeneste.

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

TV2-par er blevet forældre:

Fødte seks uger før termin

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland

en storkerede med en stork i
Dyreliv

Storkesæsonen herhjemme starter godt

Et smilende par
Kendte

Tina Lund og Allan Nielsen: Køb vores sommerhus