De trofaste stamkunder i den lille lokale Irma på Roskildevej i Valby spærrede øjnene op i dag. Kassedamen lignede ikke sig selv, og de øvrige butiksansatte var også lutter ukendte ansigter.
Det var der en god grund til. Samtlige ansatte blev derhjemme - med løn. Butikken har nemlig vundet en intern konkurrence i kæden i anledning af Irmas fødselsdag i august. Præmie: En fridag med løn samt fornøjelsen af at se topledelsen i Irma-koncernen overtage arbejdet i butikken.
Anført af kædedirektør Jesper Uggerhøj rykkede ledelsen til Valby. I alt otte chefer skiftededagen i hovedkoncernen ud med en tjans bag kassen, som vare-opfylder og hvad der ellers skulle til, for at få butikken til at løbe rundt.
Det gik nogenlunde, selvom cheferne måtte erkende, at de ikke var lige så dygtige til jobbet som butikkens ansatte. Og de er stadigvæk i sving i Valby, for butikken lukker først klokken 20.

Er der ikke varer nok på hylderne, må man ned i knæ for at fylde op ... Foto: Jens Nørgaard Larsen/Scanpix

Nystrøgne skjorter og glade smil. Bosserne så ud til at nyde dagen ude i 'virkeligheden'. Foto: Jens Nørgaard Larsen/Scanpix