Der er forvirring i dagpengeland.
De nye dagpengeregler træder nemlig i kraft 1. juli og kommer til at ændre en række grundlæggende ting i dagpengesystemet.
Blandt skal dagpengemodtagerne ud og jagte løntimer for ikke at miste én dags dagpenge hver fjerde måned.
Men nu bliver dagpenge også udbetalt på månedsbasis og reguleret efter indkomstregistret, ligesom modtagerne får mulighed for at optjene løntimer på en beskæftigelses-konto og forlænge dagpengeperioden.
Guide: Hvad betyder de nye dagpengeregler for dig?
Avisen.dk tog en onsdag formiddag ud forbi jobcenteret på Sundholmsvej i København og mødte flere dagpengemodtagere på vej hjem fra jobkursus.
Her kan du læse, hvad nogle af dem siger til de nye regler.
“Det er meget jungle-agtigt for mig”

Foto: Anne-Line Budolfsen.
Brian Jones, 43 år, tidligere ansat i fast food/catering - branchen. Har nu været på dagpenge i 1 år og 4 måneder i sin tredje dagpengeperiode efter at have oplevet en brutal fyring og flere dårlige praktikforløb.
Har du sat dig ind i de nye dagpengeregler, som træder i kraft lørdag 1. juli?
- Nej. Det har jeg ikke haft overskud til. Jeg har muligvis fået sendt nogle mails om det blandt de 400 andre mails, som ligner hinanden meget. Jeg er ellers meget pligtopfyldende, og jeg forsøger at passe mine ting og kan lige til nøds følge med normalt.
Der er blandt andet en regel om at indføre en “karensdag” hver fjerde måned, hvor man ikke får dagpenge, hvis man ikke har arbejdet over 148 timer på fire måneder. Hvad tænker du om det?
- Det kan jeg dårligt rumme i mit hoved umiddelbart. Det lyder som en sædvanlig stramning. Jeg synes, at reglerne er svære i forvejen, og jeg er ikke så god til at overskue forholdsvis komplekse ting. Det er meget jungle-agtigt for mig. Og når de ændrer det nu igen, er det uoverskueligt. Det har stået på ret mange gange.
Hvordan er dit håb for at komme i arbejde lige nu?
- Det er steget lidt, efter at jeg netop har været i et tre dages forløb på jobcentret, som hedder ‘Projekt Genvej’. Her tager nogle rigtige virksomhedskonsulenter kontakt til mig og følger op på de forslag, jeg selv er kommet med i forhold til de retninger, jeg kan søge i.
“Det er et demotiverende system”
Sidsel Vita, 37 år, arbejder i musikbranchen. Har været på dagpenge i 31 uger samlet set med et job på 3 måneder indimellem.
Har du sat dig ind i de nye dagpengeregler, som træder i kraft på lørdag 1. juli?
- Dagpengeloven er en af Danmarks største lovsamlinger på flere tusind sider. Så umiddelbart nej. Det skifter jo som vinden blæser. Jeg er optaget af de allernyeste ting, men jeg går ikke rigtig op i det. Jeg prøver bare at finde et arbejde. Det er simpelthen mit hovedfokus.
Er der noget i de nye regler, som du hæfter dig særligt ved?
- Jeg synes i forvejen, at et system, der er bygget op omkring standardiserede trusler om at miste dagpengeretten, er et demotiverende system, og jeg ser jeg bare, at det fortsætter på den måde. Der skal lidt andre boller på suppen, hvis de gerne vil motivere folk.
Der er blandt andet en regel om at indføre en “karensdag” hver fjerde måned, hvor man ikke får dagpenge, hvis man ikke har arbejdet over 148 timer på fire måneder. Er det en regel, som kan ramme dig?
- Jeg lever ikke i frygt, så nej. Det kan godt være, de prøver at få mig til det, men det gør jeg ikke. Jeg tager bare en dag ad gangen.
- Det er et godt eksempel på, at de ser på mængden i stedet for det enkelte individ, og det er en kæmpe stor fejl, for det er ikke alle, der er lige ressourcestærke. Der er jo kæmpe forskel på folk. Det er en straf, og jeg kan ikke se pointen i det. Jeg synes, der er mange andre ting i vores samfund, som man kan tage hånd om, og som er vigtigere.
“Det er faktisk meget nemt og overskueligt”

For Asmir har det faktisk været 'helt okay' at komme på dagpenge i en periode. Foto: Anne-line Budolfsen.
Asmir Czinic, 31 år, tidligere bygningskonstruktør ved Rambøll, har været på dagpenge i to en halv måned.
Har du sat dig ind i de nye dagpengeregler, som træder i kraft på lørdag 1. juli?
- Jeg tror ikke, det er svært at sætte sig ind i, men for at være ærlig har jeg bare ikke gjort det.
Der er blandt andet en regel om at indføre en “karensdag” hver fjerde måned, hvor man ikke får dagpenge, hvis man ikke har arbejdet over 148 timer på fire måneder. Hvad tænker du om det?
- Det har jeg ikke hørt om. Det lyder lidt mærkeligt, for det burde da være de samme dagpenge hele vejen igennem. Jeg tror ikke, at jeg vil blive berørt af det, men det må være træls for dem, der ikke har de timer. Måske skal man bare skal lære at leve med dagen. Den er lidt streng, men sådan er det jo, når man ikke har nok timer.
Hvordan har det været for dig at komme på dagpenge?
- Det har været ret afslappende at komme på dagpenge, og jeg synes faktisk, det er meget nemt og meget overskueligt. Jeg har arbejdet rigtig meget, lige siden jeg blev færdiguddannet uden nogen pauser.
- Lige nu søger jeg primært tegnestuer, arkitektfirmaer og ingeniørvirksomheder. Men jeg ville ikke have noget imod at prøve noget andet, hvis det var sjovt. Der er dog nogle krav fra arbejdsgiverne, som jeg ikke kan gå med til. For eksempel gider jeg ikke arbejde langt væk fra København. Man skal have lov til at stille krav og ikke sige ja til alting, bare fordi man er jobsøgende, og man skal huske sin erfaring og uddannelse.