Administration 

Fleksjobbere er isoleret på arbejdspladsen

Det kan være meget svært at blive en del af arbejdspladsen, når du ikke er ansat i en ordinær stilling. For nogle lykkedes det ikke. Et stort antal fleksjobbere føler sig udstødt af fællesskabet på arbejdspladsen, viser ny undersøgelse. Billedet er et arkivbillede. (Foto: Colourbox)

Næsten hver fjerde fleksjobber føler sig uden for på arbejdspladsen. ”Det er alvorligt,” siger ekspert i negative relationer på arbejdspladsen.

”Hvis jeg har været syg, er der ingen der spørger, hvordan jeg har det. De spørger hinanden, men de er der jo også 37 timer om ugen. Så lægger de måske mere mærke til, at nogen er væk,” siger Nina Højberg.

Hun er 47 år og ansat 16 timer om ugen i fleksjob. Hvis du spørger hende, om hun er en del af fællesskabet på hendes arbejdsplads, siger hun nej.

”Jeg er ikke en del af flokken. Jeg er ligesom ikke en rigtig ansat. Jeg er ekstra,” siger Nina Højberg.

Hun er langt fra den eneste fleksjobber, der slæber rundt på den følelse.

23 procent føler sig isoleret

Knap hver fjerde fleksjobber – 23 procent - føler ikke, at de er en del af arbejdspladsens fællesskab på lige fod kollegaerne i almindelige stillinger.

Det viser en særlig undersøgelse blandt 1.040 personer, der enten er eller har været i fleksjob.

Undersøgelsen er lavet af Avisen.dk i samarbejde med LAFS – Landsforeningen for Fleks- og skånejobbere, hvis medlemmer har svaret på et spørgeskema fremsendt pr. mail.

”Det er meget trist, at en så stor en del af vores medlemsgruppe oplever det i hverdagen. Det forstærker opfattelsen af, at du er anderledes eller forkert,” siger formanden for LAFS, Hans Dankert.

Ekspert: Det er alvorligt

Lektor ved Københavns Universitet Annie Høgh og forsker i negative sociale relationer på arbejdspladsen. Hun finder resultatet bekymrende.

”Det er et meget højt tal. Det er alvorligt. Når man ikke er en del af fællesskabet på arbejdspladsen, føler man sig er isoleret og udelukket,” siger hun og tilføjer:

”Det kan give en række forskellige stressreaktioner. Det kan også give søvnproblemer og den vej rundt helbredsproblemer.”

Anni Høgh påpeger, at mange fleksjobbere i forvejen er i en sårbar situation. Når de føler sig isoleret på arbejdspladsen, forøger det den sårbarhed, advarer hun.

Ikke velkommne til fødselsdage

Der er knap 55.000 personer i fleksjob. Det er cirka to procent af de arbejdende danskere.

Det er første gang, at der er foretaget en undersøgelse blandt et så stort antal fleksjobbere. Flere har i forbindelse med undersøgelsen givet korte beskrivelser af deres oplevelser.

”Når en medarbejder havde fødselsdag, eller der var medarbejdermøde, sad jeg på kontoret for mig selv. Chefen mente ikke, at det var nødvendigt, jeg deltog, når jeg kun var på job i fire timer,” svarer en af deltagerne.

Blandt de 23 procent, der ikke føler sig som en ligeværdig del af arbejdspladsen, går en række forhold igen i forklaringerne af, hvordan de oplever at stå uden for fællesskabet.

Samme konsekvens som mobning

Det drejer sig bl.a. om manglende informationer om, hvad der sker på arbejdspladsen og en følelse af ikke at blive inddraget i både faglige og sociale sammenhænge.

Flere oplever, at kollegaerne ikke har tilstrækkelig forståelse for, hvorfor de er ansat i et skånejob og ikke kan arbejde for fuldt tryk.

Det drejer sig også om lønforskel og manglende opmærksomhed fra ledelsen i form af eksempelvis manglende MUS-samtale eller manglende interesse for vedkommendes arbejdsopgaver.

Lektor Annie Høgh understreger, at de forhold, som fleksjobberne har nævnt i undersøgelsen, er ting, der indgår i mobning.

”Det er helt sikkert ikke den mening, man har på arbejdspladserne, men det er den konsekvens, det får for den enkelte, hvis man ikke sørger for, at de er med i fællesskabet,” siger hun.

En ledelsesopgave

Der er et klart behov for at gøre noget ved problemet, når det gælder for hver fjerde fleksjobber, understreger Annie Høgh.

”Det er ledelsen, der skal tage det første initiativ til at sørge for, at de øvrige medarbejdere forstår, at fleksjobber er en sårbar position at være i, og man meget nemt kan komme til at føle sig isoleret med de konsekvenser, det kan have for helbredet og velbefindendet,” siger Annie Høgh.

Hun mener samtidig, at fleksjobbernes forening bør trække i arbejdstøjet og gøre arbejdspladserne opmærksomme på problemet.

Den opfordring har formanden for LAFS tænkt sig at følge.

”Vi har tidligere beskæftiget os med problemet. Det her giver anledning til fornyet indsats. Det handler om en rummelighedskultur, hvor man skal have særlig opmærksomhed på de personer, der arbejder på særlige vilkår," siger Hans Dankert.

Sådan gjorde vi

Avisen.dk har formuleret spørgsmålet, der er fremsendt som et link til spørgeskemaundersøgelse til 1.728 medlemmer af landsforeningen for Fleks- og Skånejobbere - LASF.

 

1.040 personer har svaret på følgende spørgsmål:

 

'Hvis du er fleksjobber eller har været i fleksjob. Føler/følte du dig som en del af din arbejdsplads på lige fod med dine kollegaer i ordinære ansættelser?'


714 personer svarende til 68.7 procent svarer ja.

242 personer svarende til 23,3 procent svarer nej.

84 personer svarende til 8,1 procent svarer ved ikke.

 

Spørgsmålet blev sprunget over af 137 personer, der startede på undersøgelsen. Sandsynligvis fordi de ikke ikke har været eller er i fleksjob.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde