Administration 

En hyldest til sygeplejersken – én af de virkelige helte

"I dagens blog vil jeg hylde et erhverv og nogle mennesker, som JEG sætter højt. De får langtfra den højeste løn. Men når det kommer til stykket, lader de fagets værdier gå forud for stress og politiske kampe om deres arbejdspladser."

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....



Klichéerne dræber de ægte mennesker. Det er er der masser af eksempler på. Og politikere og journalister går forud i den proces. Kan du huske diskussionerne om kassedamerne?

Kassedamen var en velment metafor for de lavest-lønnede, ufaglærte kvinder - og politikerne flokkedes om dem for at anskueliggøre deres egen godhed. Men det var hurtigt overstået.

Kassedamerne var bare instrumenter og illustration. Og de lavtlønnedes vilkår var ikke mere alvorlige, end at vores nuværende statsminister gjorde grin med, at 2000 kroner mere om året næppe var noget, man kunne købe et par sko for.

Men det er lykkeligvis ikke politikerne, som allerede begyndte deres karriere i senpuberteten, eller de djøficerede model-snedkere i Finansministeriet, der bestemmer, hvem der er hverdagens helte.

I dagens blog vil jeg hylde et erhverv og nogle mennesker, som JEG sætter højt. De får langtfra den højeste løn. Men når det kommer til stykket, lader de fagets værdier gå forud for stress og politiske kampe om deres arbejdspladser.

Jeg møder dem ugentligt i taxaen.

LÆNGE LEVE SYGEPLEJERSKERNE, der både har deres varme hænder, deres hjerter – og hjerner, som kommer på prøve hver dag!

Jeg har været fascineret af deres indsats fra barnsben.

Min mor er sygeplejerske og brugte det meste af sit arbejdsliv i ældreforsorgen. Det er ikke bare et arbejde – det er et liv, sagde hun engang. Og helt konkret blev vi trukket med til juleaftener på det plejehjem, hvor hun var forstander. Vores egen private julefest kom de gange i anden række, for det manglede bare at tage sig af de gamle. Og hun kunne ryste blufærdigheden, når det handlede om at fortælle os børn om ”det frække”.

Bare så vi vidste, hvad det handlede om. Kammeraternes øjne blev store. Og hun kunne ryste det konservative miljø ved at lufte sine sympatier for røde politikere som Aksel Larsen eller Hanne Reintoft – selv om der i den grad ikke er gemt nogen solid socialist i min nu 85-årige mor.

Og jeg husker mit eget angstfremkaldende ophold på Rigshospitalet i 1968, hvor jeg skulle undersøges for en hjertefejl. Hvert minut føltes som timer, da bondedrengen fra klippeøen sad i de gamle, slidte bygninger i den karakteristiske hospitalslugt og kiggede ud på byggeriet af det nye hospital i glas og beton. Med ryggen til alle andre på stuen og kæmpede med en stille, stum gråd. Rigtige drenge græd ikke dengang.

MEN SANDHEDEN VAR JO, at jeg trods min unge alder var hamrende bange for, at mit liv skulle blive kort. Så kom hun bagfra, den store frodige sygeplejerske, duftende som en parfume-butik, lagde hænderne på mine skuldre og kyssede mig på håret. Sagde ikke et ord, klemte mine skuldre kærligt – og gik og gav mig friheden til at græde i fred. Tror ikke hun havde lært den empati på en skole. Men hun stak altså en af sine varme hænder ned i adfærdsposen – og gjorde det eneste rigtige, et følende og professionelt menneske kunne gøre i den situation. På en gang være nærværende og lade mig være.

I det øjeblik: Verdens bedste sygeplejerske.

I virkeligheden var hun det første menneske, der behandlede mig som en voksen mand!

ELLER SYGEPLEJERSKEN, som jeg kørte hjem en sen nattetime fra en af hovedstadens akutklinikker. Hun var patienten og fulgt af sin iranske kæreste. Hun var nyuddannet og fanget i sit nye job ved at arbejde mere og mere. Nogle gange blev hun på arbejde timer efter arbejdstid for at leve op til sine egne forventninger om dygtighed. Men denne nat blev hun ramt af stress-hammeren og angsten for, at hun var ved at få et hjertetilfælde.

Hun troede, hun skulle dø, indtil akutlægen denne nat ordinerede ro og fred og en revurdering af, om hun ville arbejde sig fordærvet eller leve et ordentlig liv. I taxien snakkede vi om de satans ambitioner, der kan tage livet af folk. Nu skulle hun slappe af – men én gang empatisk, altid empatisk. Da hun undervejs købte ind til sig og kæresten, nuppede hun uopfordret lige en sandwich med til Taxamaden.

- Du trænger vist til lidt næring, sagde hun.

Og for første og eneste gang spiste jeg på kundens regning!

MIN GODE VENINDE Maiken Hjerming skal hyldes i dag!

Hun er netop – sammen med, Karin Birtø, Center for Kræft og Sundhed i Københavns Kommune, kåret som årets kræftsygeplejerske 2015.

Maiken Hjerming. Foto: Anders Hjerming

Maiken er såkaldt ungekoordinator for unge med kræft på Rigshospitalet. Ved hjælp af midler fra Kræftens bekæmpelse og Børnecancerfonden har hun været en af drivkræfterne i arbejdet med at få skabt et fantastisk fællesrum 'Kræftværket' for unge med kræft på Riget. Det kan du kan læse meget mere om på Facebook.

Den korte udgave er, at 'Kræftværket' skaber et fysisk miljø og mulighed for at have et ungdomsliv, mens de er i behandling og kæmper deres livs kamp.

Det er ildsjælen og det kærlige menneske, jeg vil hylde i dag. Ville bare en smule af hendes passion dryppe virkelighedens dråber ned i den danske debat om sygehuse og mennesker. Ja, måske kunne politikerne lære noget om hverdagens aktivisme.

Noget om at finde den korteste afstand mellem holdning og indsats. Så skulle den varme hjernehalvdel bruges – eller hvor det nu er empatien ligger begravet, mindre paradoks og mere klarhed. Mere handling og mindre politisk præk om ” … sundhedsvæsnet er fundamentet i velfærdssamfundet … ” Færre regnemodeller. Flere beslutninger.

HOS MAIKEN HJERMING spiller det utvivlsomt en rolle, at hun nærmest er født som friheds- og frontkæmper. Hendes fortid og nutid er lige så rød som hendes hår. Hendes indignation lige så lynende som de brune øjne, hendes overbevisning lige så stålsat som hver eneste 1. maj-fest hun har deltaget i.

Den retfærdighedssans, som nærmest er provokerende på en reformist som Taxamanden. Det er ikke gået hen over hovedet på Maiken, at hendes bagland både har kæmpet i Spanien, stået på de politiske barrikader og at hendes mors familie var jødiske flygtninge i Sverige under krigen.

Respekt for dem, der ikke holder deres kæft i tidens liberale tsunami.

Respekt for sygeplejersken Maiken, der nægter at skelne mellem principper og handling.

Og så slår hun hårdt ned på mig, hvis ikke jeg husker at nævne:

Alle de andre sygeplejersker og andet sundhedspersonale som står bag de resultater, der har gjort hende til årets kræftsygeplejerske.

Tillykke.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde