Administration 

Eksperter: Løkkes Danmark hænger ikke sammen

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i alvorsfulde tanker unde Folketingets åbning.  (Foto: Thomas Lekfeldt, Scanpix)

Da statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) tirsdag åbnede Folketinget, fremhævede han igen og igen, at han ønsker et Danmark, der hænger sammen. Men regeringens politik lægger op til splittelse, lyder det fra flere eksperter.

Da statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) tirsdag åbnede Folketinget, fremhævede han igen og igen, at han ønsker et Danmark, der hænger sammen.

Men det står i kontrast til den politik, der bliver ført, lyder det fra flere eksperter, som Avisen.dk har talt med.

Overspændt

Professor Henning Jørgensen, arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet, mener, at der er et kæmpe gab mellem retorik og virkelighed i statsministerens åbningstale.

- Lars Løkke bruger flotte ord og overspændte vurderinger. Men min vurdering er, at hans Danmark ikke hænger sammen, men tværtimod bliver mere splittet, siger Henning Jørgensen.

Som eksempel fremhæver han, at regeringen lægger op til at skære i kontanthjælpen og udbrede den lave integrationsydelse til at omfatte endnu flere flygtninge på dansk jord.

Graver grøfter

Han noterer også, at statsministeren graver grøfter mellem det offentlige og private Danmark ved at lovprise private virksomheder og deres foretagsomhed, mens han ikke fremhæver vigtigheden af den offentlige sektor.

- Løkkes politikker bidrager til opdelinger af det danske samfund og øger uligheden, fastslår Henning Jørgensen.

60.000 arbejdspladser til flygtninge

Også når det kommer til integration, er der mere splittelse end samling i den politik, der er på brættet, lyder det fra Torben Møller Hansen, direktør i Foreningen Nydansker, der arbejder for at bane vejen for nydanskere på arbejdsmarkedet.

Lars Løkke slog i sin tale fast, at integrationen hidtil er slået fejl, og bebudede et nyt integrationsprogram, der skal få flygtninge, som har fået asyl, ud på en virksomhed så hurtigt som muligt og lære dansk.

Men det er noget lettere sagt end gjort, mener Torben Møller Hansen.

Integrationsprogrammet betyder, at der skal findes 60.000 arbejdspladser til flygtningene over de næste tre år, og alene tanken giver Torben Møller Hansen sved på panden. Fordi Danmark netop ikke er samlet i holdningen til indvandrere og flygtninge, men tværtimod mere splittede end nogensinde før.

Markant skred

- Der er sket et markant skred både i den folkelige debat, på Facebook og i blogs på diverse landsdækkende aviser. Og når det er på sort og hvidt, kræver det virkelig noget at samle en medarbejdergruppe, som må antages at være lige så splittet som den øvrige befolkning, om en sådan opgave, påpeger han.

Torben Møller Hansen respekterer ytringsfriheden og anerkender, at der en debat om muslimer. Men når den finder sted uden nogen form for filter, kommer den til at udgøre en barriere i forhold til de politiske initiativer, statsministeren nu lægger op til for at binde Danmark sammen, mener han.

Hadefulde indlæg

- Jeg vil ikke bruge ordet ’hadefulde’ og dét, der er værre, men når vi hver dag ser indlæg i avisen om, at muslimer for eksempel voldtager kvinder og er en katastrofe for Europa, så er det svært at sige om de samme mennesker, at vi skal tage dem ind, se på deres kompetencer, gøre dem til medborgere og leve i et trygt samfund sammen med dem, siger Torben Møller Hansen.

Ifølge Foreningen Nydanskers direktør kræver det to ting at få flygtningene ud på det danske arbejdsmarked. For det første skal man se på de kompetencer, de har med, og få dem matchet med de behov, arbejdsmarkedet har. For det andet skal erhvervslivet påtage sig et ansvar og tage imod dem. Det sidste er det sværeste.

- Der er ingen tvivl om, at de ledere, jeg taler med, tænker over det to gange, inden de siger ja. Og det er ikke fordi, de ikke kan håndtere det med kompetencerne. Bekymringen går på, hvad kollegerne og deres kunder siger, fortæller Torben Møller Hansen.

Løkke bryder med forskningstradition

Velfærdsforsker på Syddansk Universitet, professor Klaus Petersen, hæfter sig mest ved, at statsministeren forsøger at skabe en krisebevidsthed, der skal legitimere besparelser på en lang række punkter.

Regeringen kaster nemlig penge efter sundhed, politi og boligjobordning, som så skal betales af ulandsbistand, forskning og uddannelse, anfører professoren.

- Lars Løkke bryder med traditionen om, at Danmark skal klare sig ved at være klogere og foran de andre lande. I mange år har det næsten været en uantastet sandhed i dansk politik, at vi skulle investere i uddannelse og forskning for at kunne klare os i globaliseringen, siger Klaus Petersen.

- Tidligere har Lars Løkke også talt om, at vi skulle have et universitet blandt de allerbedste i verden, men det er nedtonet nu. Paradigmet om at vores konkurrencekraft er tæt forbundet med omfanget af forskning og uddannelse fylder ikke så meget mere, fremhæver professoren.

Var ikke på den store ideologiske klinge

Men Klaus Petersen mener ikke, at  Lars Løkke holdt en stærk ideologisk åbningstale.

- Det er ikke en tale, der er oppe på den store ideologiske klinge. Den er meget realistisk og røber, at Løkke står i spidsen for en parlamentarisk svag regering, der skal ud og finde sit flertal for forskellige love og reformer. En skarp ideologisk kurs gør det sværere for Løkke at finde sine flertal, noterer han.

Henning Jørgensen mener til gengæld, at Lars Løkke Rasmussen var ideologisk.

- Åbningstalen afslører, at regeringen er af den opfattelse, at alt hvad der er godt for en privat virksomhed, også er godt for Danmark. Det er utroligt, at en statsminister på den måde går ud og siger, at det er de private virksomheder, der skal redde Danmark, siger Henning Jørgensen.

Neoliberal tankegang

Professoren mener, at Lars Løkke Rasmussen slår en kile ned mellem det private og det offentlige Danmark. Også fordi han forsømmer at sige, at det private erhvervsliv, der slipper for afgifter og planlov, er dybt afhængig af en velfungerende offentlig sektor.

- Så slår han fast, at kontanthjælpsmodtagere og flygtninge skal hurtigst muligt ud og arbejde og væk fra offentlig forsørgelse. Det skal ske ved at skære i ydelserne. Det er udtryk for en neoliberal tankegang om, at bare man sænker ydelserne og gør folk sultne, skal de nok finde et arbejde. Det holder heller ikke i virkeligheden, siger Henning Jørgensen.

Bortset fra nogle ganske få ord om trepartsforhandlinger og dagpengereform mener han, at arbejdsmarkedet glimrer ved sit fravær i statsministerens åbningstale.

Stedmoderlig behandling

- Lars Løkke siger ikke et eneste ord om social dumping. Og ikke et ord om arbejdsmiljø. De mange problemer på det danske arbejdsmarked får en stedmoderlig behandling, konstaterer han.

Dernæst mener han, at regeringen bidrager til øget opdeling på det danske arbejdsmarked og dermed også i det danske samfund ved at svinge sparekniven på erhvervsuddannelserne.

-  Det gør det mindre attraktivt for unge at søge ind på erhvervsskolerne, og dermed skaber Løkke lige nu baggrunden for store flaskehalsproblemer og dermed mindre vækst og velfærd i fremtiden, siger Henning Jørgensen.

Fagbosser skal råbe op

Ifølge ham bør fagbevægelsen tage tyren ved hornene og tale dunder til Lars Løkke Rasmussen.

- Fagbevægelsen skal råbe op om de store reelle problemer på arbejdsmarkedet, så regeringen forstår, at det er alvor. Hvis Løkke vil have et Danmark, der hænger sammen, skal han også se på arbejdsmarkedspolitikken og gøre noget ved social dumping og opkvalificering, mener Henning Jørgensen.

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland