Administration 

Curlingmødre har svært ved at passe jobbet

Drømmen er masser af tid til at hjælpe børnene med lektierne, til forældrearrangementer og til at smøre sunde madpakker. Men mange får svært ved at leve op til forestillingen om den gode mor (Foto: Colourbox / Modelfoto)

Rigtige mødre bruger al deres tid på deres børn. En ny norm breder sig, siger ekspert. Men tendensen er ikke kun positiv, siger Børnerådet

De læser lektier med børnene, sørger for regelmæssige legeaftaler, mødes med de andre forældre ved hyppige sociale arrangementer, henter børnene senest klokken 15 og har sundt hjemmebag klar.

I de mest velstillede danske hjem er tid med børnene blevet det nye statussymbol, og det er især mødrene, som bruger tiden. Det har mærkbare konsekvenser for både familielivet og moderens arbejdsliv.

Det viser en ph.d.-afhandling, som Dil Bach fra Institut for Uddannelse og Pædagogik (DPU) ved Aarhus Universitet har skrevet.

"Det lægger et enormt pres på familier, hvor moren ikke bare kan eller vil opgive sit job eller gå på deltid," siger Dil Bach til Avisen.dk.

I forbindelse med sin afhandling har hun fulgt en række velstående familier nord for København. Her valgte mødrene at sætte deres ellers spændende karrierer på stand-by for at hellige sig børnene og sikre deres opvækst bedst muligt.

De mødre, der havde svært ved at leve op til normerne, blev set som underskudsagtige og som ude af stand til at træffe de rigtige valg for deres børns skyld.

"Det er jo ikke alle, der har det valg, at de bare kan gå hjemme eller gå ned i tid," siger Børnerådets formand, Lisbeth Zornig Andersen.

"Det er heller ikke alle, der har lyst. Og undersøgelsen viser, at der finder en gradvis udstødelse sted af de familier, som ikke lever op til normerne. I en tid, hvor vi hylder mangfoldigheden og virkelig får brug for at kunne bevæge os i mange kulturer og normer, er det et problem," siger hun.

Mere generel tendens

Dil Bach er overrasket over, hvor meget tid og hvor mange ressourcer familierne brugte på børnene.

"Selv de mødre, der havde valgt at gå hjemme og havde au-pair, havde travlt. Det sociale fylder rigtig meget, og mødrene vil sikre sig, at børnene intellektuelt og socialt får de bedste muligheder. Derfor forventes det også, at man som forælder naturligvis deltager i de - mange - fælles arrangementer. At lade være er en smule suspekt," siger hun.

Ifølge Dil Bach kan undersøgelsens resultater bruges bredere end bare i forhold til en lille gruppe familier i den nordsjællandske kommune. For meget tyder på , at denne gruppe er toneangivende og faktisk med til at forstærke tendenser, der er mere generelt udbredte i samfundet.

"Hvis travlhed fik dem til at opponere mod den store forældreinvolvering, blev der nemt set lidt ned på dem. Ikke meget demonstrativt, men det skinnede igennem, at de traf et moralsk forkert valg ved ikke at dedikere en stor del af deres liv til børnene," siger Dil Bach.

Hårde krav

Hun nævner flere eksempler:

• En mor kunne ikke som de andre mødre lade være med at arbejde på fuld tid, for hun var familiens hovedforsørger. Hun lavede ikke legeaftaler for sit barn hjemme hos sig selv, for det var pinligt, at resterne af morgenmaden stadig kunne stå fremme.

• I børnehaven blev en madordning diskuteret. En mor, som var presset på tid, var stærk tilhænger af ordningen, fordi hun havde svært ved at nå at sørge for madpakker. Hun turde ikke sige det, for det ville blive set som underskudsagtigt af de andre forældre.

Forældre, der gav udtryk for, at de mange sociale arrangementer med og uden børn tog for meget tid, blev mødt med moralsk misbilligelse. Det lå i luften, at 'sådan noget skulle man have tænkt over, før man valgte at få børn'.

"Forældrene gør alt det her i allerbedste mening. De vil gerne gøre det bedst mulige for deres børn, og de mener også, at de mange sociale arrangementer er med til at styrke sammenholdet og dermed børnenes trivsel ud fra en idé om, at kendskab fører til venskab. Men i nogle tilfælde fører det til det modsatte," konstaterer Dil Bach.

Social udstødelse

I Børnerådet understreger formand Lisbeth Zornig Andersen, at det som udgangspunkt er godt for børnene, at forældrene bruger meget tid med dem.

"Når vi spørger vores børnepanel med 2.000 børn, så er det, de ønsker sig allermest, mere tid med mor og far. Så hvis du spørger, om flere forældre burde bruge tid med deres børn, så er svaret ja," siger hun.

Alligevel er hun ikke udelt begejstret for tanken om, at normerne fra Nordsjælland skal brede sig. Og Lisbeth Zornig Andersen tilføjer, at børnene i nogle tilfælde også risikerer at blive omklamrede af deres forældre, der ofrer så meget for dem.

"Børn har også brug for at være sig selv og for selv at vælge legekammerater, som ikke nødvendigvis er nøje udvalgt af deres forældre," siger hun.

Krav om mere tid

Børnerådets formand opfordrer den nye regering til at kigge på de anbefalinger fra Familie- og Arbejdslivskommissionen, som VK-regeringen nedsatte i 2005. Den kom med i alt 37 anbefalinger, som skulle gøre det lettere for familierne at kombinere arbejde og familieliv.

"Kun to af dem er blevet gennemført, og det har været de mest symbolske af dem - som en pris til virksomheder med en familievenlig politik. De forslag, der virkelig vil batte noget - for eksempel en tidsbank, hvor man kan arbejde meget i en periode og sætte ind på kontoen og bruge opsparingen i andre perioder - mangler vi stadig."

I mellemtiden mener Dil Bach, at institutioner og forældre skal tænke over, hvor mange sociale arrangementer, de binder familierne op på.

"De er jo godt nok frivillige, men det er de så ikke alligevel, for der ligger en forventning om, at man deltager - også fra børnene, der jo bliver kede af det, hvis de ikke kan være med til det, deres kammerater taler om. Og det kan altså være et stort pres at lægge på mange familier og ofte ret unødvendigt." siger hun.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde