Administration 

Afskedssalut fra faglig leder: Livsnødvendigt at LO sætter turbo på internationalt arbejde

Marie-Louise Knuppert stopper efter 19 år som LO-sekretær. Hun har været frontløber i fagbevægelsens internationale arbejde i mere end ti år.  (Foto: Foto: Frederik Jimenez.)

Efter 19 år i toppen af dansk fagbevægelse stopper LO-sekretær Marie-Louise Knuppert. Hun bliver kaldt LO's udenrigsminister og har et klart budskab til den nye LO-top: glem nu ikke arbejdet i EU og på den globale scene.

Hvis det står til LO-sekretær Marie-Louise Knuppert, køber LO's nye formand og de fire næstformænd alle en ekstra rejsekuffert.

Hvis LO skal sikre danske lønmodtageres løn- og arbejdsforhold i den brutale globale konkurrence, skal de nemlig ud at rejse og sætte turbo på det internationale arbejde, mener hun.

- Mit klare budskab til den kommende LO-ledelse er, at de skal prioritere det internationale arbejde endnu mere. Vi skal opruste arbejdet i EU og alle andre internationale sammenhænge, både fagligt og politisk, siger Marie-Louise Knuppert.

Hun er selv en faglig globetrotter, der de sidste mange år har krydset ækvator mange gange, når hun har deltaget i faglige konferencer i Afrika, Sydamerika, USA, Asien og Europa. Eller når hun har taget ordet på generalforsamlingen i ILO, FN's arbejdsmarkedsorganisation.

Livsnødvendigt

- Hvis jeg skal give Lizette et godt råd, så er det at holde godt øje med, at der er ressourcer til LO's arbejde i EU og det internationale arbejde. Det er livsnødvendigt for dansk fagbevægelse at det internationale arbejde får større vægt, for fagligt kan vi ikke beskytte vores medlemmer uden at være massivt tilstede i EU og rundt om på kloden, siger hun.

Den 64-årige Marie-Louise Knuppert falder for LO's aldersgrænse. Desværre, siger hun.

For hun havde hellere end gerne fortsat med at knokle på den globale scene for at skaffe migrantarbejdere nogle rettigheder og for at udbrede social dialog og retten til at være medlem af en fagforening.

- Jeg synes ikke, at det er så morsomt at skulle stoppe. Jeg er glad for mit arbejde og vil savne det internationale, som jeg jo har fulgt tæt i mere end ti år, siger hun.

Roskilde Festival revisited

At Marie-Louise Knuppert stadig sprudler af energi, demonstrerede hun, da hun som dirigent skulle starte LO-kongressen i Aalborg søndag.

- Nu bliver jeg vældig upopulær, for nu gør vi ligesom på Roskilde Festivalen. Er I der? Er I der?, råbte hun fra scenen ned i salen for at skabe liv blandt de 400 delegerede.

Først da der lød et stort og rungende ja fra salen, sagde hun, godt så går vi videre.

Marie-Louise Knuppert konstaterer, at international solidaritet ligger i fagbevægelsens DNA.

- Vi er vokset ud af en international fagbevægelse i en tid, hvor fattigdom, ulighed og uretfærdighed fik arbejdere til at organisere sig og gå på barrikaderne. Desværre er der stadig ulighed og uretfærdighed i verden, og fagbevægelsen er altafgørende for at ændre på det, siger hun.

Tydeligt for alle

Arbejdsmarkedet var også brutalt tidligere, men med nye teknologier, breaking news på tv-kanalerne og sociale medier er det brutale blevet tydeligere, understreger hun.

- I dag kan vi se, når virksomheder producerer varer under helt horrible forhold, Vi kan se, når bygningsarbejdere eller syersker arbejder under slavelignende forhold. Så tydeligheden gør, at det bliver åbenlyst for enhver, at der er millioner af arbejdere i verden, der har helt uacceptable forhold, siger hun.

Når det er tydeligt for alle, at asiatiske migrantarbejdere har forfærdelige arbejdsforhold i Qatar, er det en god platform for fagbevægelsen at agere på, fastslår hun.

- Vi skal tage kampen herhjemme, i Europa, i ILO og sammen med fagbevægelsen allevegne for at sikre bedre forhold og flere rettigheder for lønmodtagere. For tingene hænger sammen. Vi sikrer allerbedst danske lønmodtagere ved at sikre vandrende arbejdstagere i EU bedre arbejdsforhold, siger hun og tilføjer, at den lære må LO's kommende ledelse aldrig glemme.

Kolonormt forkert at skære bistand

Marie-Louise Knuppert skælder ud på regeringens besparelser på udviklingsbistanden og i Udenrigsministeriet.

- Det er så kortsigtet og farligt at svinge sparekniven på ulandsbistanden. Det er kolonormt forkert, og det siger jeg ikke bare fordi det rammer Ulandssekretariatet og en række faglige aktiviteter i Afrika og Asien. Jeg siger det, fordi det er et tilbageslag i kampen for at udrydde fattigdom og ulighed, siger hun.

Derudover peger den afgående LO-sekretær på, at regeringen hele tiden fremfører, at de vil bekæmpe migration og undgå, at der kommer flere flygtninge og migranter ind over EU's grænser.

Med besparelserne gør regeringen nu det stik modsatte, mener hun.

Farvel og mange tak

Adskillige forbundsformænd og andre delegerede har på kongressen takket Marie-Louise Knuppert for hendes arbejde som LO-sekretær i 19 år. Også Bente Sorgenfrey, forbundsformand i FTF, anerkendte på LO-kongressen,at Marie-Louise Knuppert har ydet en helt ekstraordinær indsats på det internationale område. Der var også internationale gæster fra fagbevægelsen, der tog ordet og rettede en hjertelig tak til hende.

Oprindeligt var hun formand for HK-Aarhus i godt 14 år, men i 1996 blev hun valgt til LO-sekretær, mens Hans Jensen var LO-formand.

Når den nye LO-ledelse er valgt, skal formanden og de fire næstformænd konstituere sig og beslutte, hvem der får ansvar for det internationale arbejde.

En ting er sikkert. Marie-Louise Knuppert holder et vågent øje med sin afløser. Ikke for at være nidkær men for at sikre, at dansk fagbevægelse fortsat kæmper for bedre forhold for de fattige fillippinske kvinder og migrantarbejdere i Qatar.

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida 

en politibil i Grønland
Krimi

Snescooter kørt gennem isen på Grønland