Administration 

Kommune kritiseres for at manipulere undersøgelse af Vibeke Manniche

Hvorfor betale et revisionsfirma for at lave en undersøgelse, når det mere eller mindre er kommunen, der ender med at skrive den, spørger Kasper Fuhr, medlem af Randers byråd for Velfærdslisten. (Foto: Foto: Vældfærdslisten.)

Revisionsfirmaet BDO ændrede sin konklusion i en undersøgelse af den omstridte lægekonsulent Vibeke Manniche efter et møde med Randers Kommune.

Der er ikke noget at komme efter. Det var konklusionen, efter Randers Kommune i 2014 bad sit revisionsfirma BDO om at undersøge jobcentrets brug af den omstridte lægekonsulent Vibeke Manniche.

Godt nok kom regionens lægekonsulent i 12 ud af 29 sager frem til en anden vurdering af borgernes helbred, end Vibeke Manniches Lægeservice var kommet frem til. Men alligevel havde Randers Kommune sagsbehandlet korrekt i alle sagerne.

Det nåede BDO frem til i den rapport, revisionsfirmaet afleverede til byrådet. Sagerne ville således ikke have forløbet anderledes, hvis det havde været vurderingen fra regionens lægekonsulent, der lå til grund i stedet for vurderingen fra Lægeservice.

Men i den første rapport, som BDO afleverede til Randers Kommune, lød konklusionen anderledes. Det viser en mailkorrespondance mellem BDO og Randers Kommune, som byrådsmedlem Kasper Furh fra Velfærdslisten har fået aktindsigt i.

- Enten er BDO blevet manipuleret af Randers Kommune, ellers er de inkompetente, mener han efter at have læst de 92 sagsakter igennem.

Oprindeligt mente BDO, at seks af de 12 sager, hvor regionen når frem til en anden vurdering af borgerens helbred, end Lægeservice gjorde, kunne have forløbet anderledes.

Derudover hæfter revisionsfirmaet sig ved, at regionens lægekonsulenter i seks sager ikke mener, at sagen er tilstrækkeligt lægeligt oplyst. Det fandt Lægeservice kun i to af sagerne, men BDO kan ikke vurdere, om det ville have ført til en anderledes sagsgang, hvis der var blevet indhentet yderligere lægelige oplysninger i de fire sager, som der var uenighed om.

Opklarer kommunens praksis

Rapporten blev ændret efter et møde mellem BDO og Randers Kommune. Men det møde havde udelukkende til formål at sætte BDO's medarbejdere ind i kommunens sagsgang. Det forklarer Konstitueret sekretariatschef i Sekretariatet Social og Arbejdsmarked i Randers Kommune, Katrine Axél.

- Før mødet havde vi gennemgået sagerne og de to lægeskøn og set på, hvad det var for nogle konklusioner, BDO var nået frem til. Det var den drøftelse, vi havde om hver enkelt sag, som resulterede i, at BDO kom med den endelige rapport til byrådet, forklarer Katrine Axél, der selv var med til mødet, fordi hun dengang arbejdede i jobcentret.

Eksempelvis antog BDO oprindeligt, at Randers Kommune ville have tilkendt en borger revalidering, fordi regionens lægekonsulent anbefalede det.

- Vi sagde til BDO på mødet, at bare fordi det står i et lægeskøn, så betyder det ikke, at vi giver borgeren revalidering. Om en borger er berettiget til revalidering kommer an på en samlet socialfaglig vurdering og ikke kun en lægefaglig vurdering, forklarer Katrine Axél.

Men hvis kommunen sætter sit revisionsfirma til at gennemgå sagerne, så må man formode, at de har styr på lovgivningen og sagsgangene, mener Kasper Fuhr.

- Det lugter lidt af en dårlig undskyldning. Der er jo ingen grund til, at man betaler BDO en masse penge for at lave en undersøgelse, når den mere eller mindre er skrevet af kommunen, siger han.

Flere steder har BDO direkte kopieret tekst ind, som de har fået tilsendt fra Randers Kommune. Men det er der ikke noget underligt i, forklarer revisionsfirmaet i en kommentar til Kasper Fuhrs gennemgang af aktindsigten.

"Det er helt sædvanligt, at der er en dialog mellem kunden og BDO om formuleringen af konklusioner og lignende. Kunden kan sagtens komme med forslag til formuleringer, og BDO kan vælge at anvende dem, når blot BDO kan stå fuldt og helt inde for ordlyden af konklusionerne," skriver BDO.

Sådan bruger kommunerne Lægeservice

Mariagerfjord Kommune

Konsulentbistand og sundhedsfaglig rådgivning i sager om sygedagpenge, kontanthjælp, revalidering, ledighedsydelsessager som ikke har været behandlet i Rehabiliteringsteamet, førtidspensionssager ud fra gammel pensionslov, førtidspensionssager som ikke har været behandlet i Rehabiliteringsteamet

Vejle Kommune

Lægeskøn i sager om sygedagpenge, førtidspension, fleksjob, ressourceforløb, revalidering og/eller kontanthjælp

Halsnæs Kommune

Lægeskøn og lægeattest i sager om sygedagpenge, førtidspension, fleksjob, ressourceforløb, revalidering og/eller kontanthjælp

Egedal Kommune

Enkelte speciallægeerklæringer i sager om sygedagpenge, førtidspension, fleksjob, ressourceforløb, revalidering og/eller kontanthjælp. Jobcentret bruger ikke Lægeservice, men regionens lægekonsulent, til lægeskøn. Det gør til gengæld kommunens handicapteam.

Faxe Kommune

Vurdering i forbindelse med tildeling af hjælpemidler

 

Randers Kommune

Vibeke Manniche opsagde selv samarbejdet efter kritik af hendes lægeskøn i Randers Amtsavis

Svendborg Kommune

Kommunen opsagde samarbejdet efter kritik af Vibeke Manniches lægeskøn i Svendborg Netavis

Kerteminde Kommune

Kommunen opsagde samarbejde med Vibeke Manniche

Frederikssund Kommune

Vibeke Manniche var ansat som lægekonsulent i Frederikssund Kommune, samtidig med at kommunen købte lægekonsulentydelser af hendes virksomhed Lægeservice Aps. Vibeke Manniche er ikke længere ansat, og kommunen bruger ikke længere Lægeservice.

Holstebro Kommune

Brugte i maj og juni 2016 Lægeservice til lægeskøn i sager om sygedagpenge, førtidspension, fleksjob, ressourceforløb, revalidering og/eller kontanthjælp. Men samarbejdet er ophørt.

UDVID

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde 

Udrykningskøretøjer på en havnekaj
Krimi

Livløs person fundet i Limfjorden

Nyheder

Trækker minister ind i sag
om støtte til influencer

sørgende studerende
Nyheder

Nordmand bag skyderi i Florida