Administration 

Elever på omstridt skole: "Vi har skrevet under på undervisning vi ikke har fået"

Christian Pedersen har skrevet under på undervisning, han ikke har modtaget. Blandt andet prøvede han aldrig at køre med læs, da han tog kørekort til lastbil. (Foto: Privatfoto.)

Elever der har taget kørekort til lastbil og bus på den omstridte skole DEKRA fortæller, at de har skrevet under på undervisning, de ikke har fået. Det kan give op til fire måneders fængsel.

- Jeg skulle egentlig have haft teoriundervisning, men det havde jeg så ikke, fordi jeg var ude at køre. Men alligevel skriver man under på, at man har haft undervisningen. Den der lektionsplan, den følger de ikke lige helt.

Det fortæller Christian Pedersen, som har taget kørekort til lastbil på den omstridte skole DEKRA. Og han er langt fra den eneste. Avisen.dk har talt med 14 tidligere elever og 4 tidligere undervisere på DEKRA, som fortæller, at stort set alle køretimerne ligger oven i teoritimerne, når eleverne tager kørekort til lastbil og bus.

Alligevel skriver både elever og undervisere under på, at eleverne har modtaget den undervisning, som resten af holdet har, mens de selv har været ude at køre, fortæller eleverne og lærerne.

For at kunne gå op til køreprøve skal eleverne have skrevet under på alle lektionerne i lektionsplanen. I ansøgningen til kørekort gør politiet flere steder opmærksom på, at det er ulovligt og kan give op til fire måneders fængsel at afgive en 'urigtig erklæring'.

Men det er netop, hvad både elever og undervisere gør, fortæller en tidligere underviser på en af DEKRA's skoler, som Avisen.dk har talt med. Han ønsker ikke at stå frem med navn, men Avisen.dk kender hans identitet.

- Så giver man dem lektionsplanen og siger, at du skal for resten lige skrive under for teorien, og så skriver de under for teorien.

Er det både eleven og underviseren der gør det?

- Ja

Har du selv prøvet at skrive under på, at eleverne har haft noget teori, de ikke har haft?

- Ja, det har jeg. Og en anden ting, jeg har skrevet under på er kørsel med læs. Jeg har skrevet under flere gange, at eleverne har haft kørsel med læs, men det har de aldrig prøvet.

DEKRA's lastbilkursus består af to ugers undervisning til lastbilkørekort og fire ugers undervisning til et EU-kvalifikationsbevis, som alle lastbilchauffører skal have. For at få det bevis skal eleverne have prøvet at køre lastbilen med forskellig belæsning.

DEKRAs direktør Peter Laursen har ikke ønsket at stille op til et interview, men han skriver i en email til Avisen.dk, at det ikke bør være tilfældet, at eleverne kun kører med en tom lastbil og ikke prøver at køre med læs.

I emailen afviser han også, at det skulle være normal praksis i DEKRA, at størstedelen af køretimerne ligger oven i teoritimerne. Hvis det alligevel skulle ske, bliver lektionen repeteret og først underskrevet, når den er gennemført, understreger han.

"Hvordan lektionen er gennemført kan variere afhængig af situationen. Både kørelæreren og kursisten underskriver lektionsplanen efter gennemført lektion," skriver han.

Læser selv op

Peter Laursen fra DEKRA mener, at der er så meget repetition af undervisningen, at eleverne kan have deres køretimer uden at gå glip af den obligatoriske undervisning.

Men alle de elever, Avisen.dk har talt med, fortæller, at de ikke fik den teoriundervisning, som de andre havde, mens de selv var ude at køre, på et andet tidspunkt.

- Den måtte jeg selv læse op. Du har en skoledag med teoritimer, men så har du samtidig nogle køretimer, så du kommer til at mangle en lektion. Sådan foregik det hver gang, jeg var ude at køre, undtaget den dag, jeg var på glatbane. Og jeg skulle jo skrive under på lektionsplanen for at få lov til at gå op til køreprøve, fortæller Alex Sørensen, som har taget kørekort til lastbil hos DEKRA.

Alex Sørensen har heller ikke prøvet at køre med læs. Du kan læse hele hans historie her.

Flere elever har beskrevet det samme i deres evalueringer af kurserne. I en evaluering fra 2016, som Avisen.dk er i besiddelse af, står der: "Mangler det undervisning som foregår, når man er ude og køre" og i en anden "Undervisning samtidig med kørsel har været lidt træls, da man så har misset en del".

Eleverne må gå glip af fire teorilektioner, som de selv læser op, men selvstudiet må ikke indgå som en planlagt del af undervisningen, oplyser Trafikstyrelsen til Avisen.dk. Men det gør det, fortæller den tidligere underviser på DEKRA i videoen.

På baggrund af Avisen.dk's afsløringer har Styrelsen for Undervisning og Kvalitet sat gang i en undersøgelse af, om der foregår ulovligheder på DEKRA's kurser.

Det er ikke sådan man gør

Rasmus Nonbo er en af de elever, der har skrevet under i lektionsplanen, selvom han ikke har været til stede i undervisningen.

- Normalt skriver man under på, at man har fået den pågældende undervisning, selvom man ikke har. Jeg kunne nogle gange se på kørelærerne, at de ikke var trygge ved at gøre det på den måde. Men det var åbenbart bare sådan, man gjorde det, siger han.

Rasmus Nonbo har tidligere taget nogle andre AMU-kurser på et offentligt AMU-center, hvor de havde en anden praksis.

- Det er ikke sådan, man gør det andre steder. Jeg har gået på Uddannelsescenter Holstebro, og da jeg fortalte nogle af lærerne derfra, hvordan tingene foregår på DEKRA, så fortalte de mig, at sådan må man ikke gøre det, siger han.

Læs hele Avisen.dk's dækning af DEKRA's metoder her

Om DEKRA

DEKRA er en tyskejet koncern, som I Danmark består af et moderselskab, som holder til i Brøndby, og syv datterselskaber fordelt over hele landet, som udbyder de såkaldte AMU-kurser. Her kan faglærte, ufaglærte og ledige efteruddanne sig. DEKRA er specialiseret inden for transportområdet og uddanner efter eget udsagn omkring halvdelen af alle erhvervschauffører i Danmark. I løbet af det seneste år har DEKRA stået for næsten halvdelen af alle køreprøver og teoriprøver til lastbilkørekort og buskørekort.

I 2016 tjente den danske del af DEKRA-koncernen 26 millioner kroner efter skat. I 2015 var overskuddet 24 millioner kroner. Når en elev starter på et lastbil- eller buskursus, får DEKRA 29.000 kroner fra staten i tilskud, mens den virksomhed, hvor eleven arbejder, skal betale 3.540 kroner. Når en ledig tager et lastbil- eller buskursus hos DEKRA, er det jobcenteret og dermed kommunen, som betaler det hele.

For at få den offentlige støtte skal DEKRA leve op til reglerne for AMU-kurser. Blandt andet må DEKRA ikke give eleverne fri før tid, og de må heller ikke lade eleverne arbejde alene ved en computer, uden at der er en lærer til stede. Det er de to steder, hvor DEKRA ikke overholder lovgivningen ifølge de 17 tidligere elever og 5 tidligere undervisere, som Avisen.dk har talt med, og de otte anonyme kursusevalueringer, som Avisen.dk er i besiddelse af.

Kilde: DEKRA's regnskaber, aktindsigt fra Rigspolitiet, Styrelsen for Undervisning og Kvalitet.

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde