Administration 

Danskernes dom over topforhandlerne: Her er favoritten og bundskraberen

Formanden for FOA, Dennis Kristensen, får de mest positive vurderinger i den målding, der giver Sophie Løhde en bundplacering. (Foto: Foto: Jens Nørgaard Larsen / Michael Drost-Hansen / Ritzau Scanpix )

FOA-formand Dennis Kristensen er danskernes favorit, når der forhandles om nye overenskomster, viser ny måling. Han er klar i spyttet, vurderer ekspert. Minister og topforhandler Sophie Løhde derimod har danskerne ikke meget til overs for.

De dukker konstant op i TV-nyhederne og på de sociale medier. De taler om løn, der godt må stige, men ifølge arbejdsgiverne ikke for meget, de udbreder sig om retten til betalt frokostpause, lærernes arbejdstid og om de offentligt ansattes betydning for os allesammen.

Topforhandlerne ved de aktuelle overenskomstforhandlinger er blevet kendte ansigter i nyhedsstrømmen. Dennis, Bondo, Ziegler og Løhde. Og ifølge en ny måling, som analyseinstituttet Wilke har udført for Avisen.dk, har danskerne også deres favoritter blandt forhandlerne. 

Formanden for FOA, Dennis Kristensen, får de mest positive vurderinger i målingen, både når det gælder faglig kompetence ved forhandlingsbordet og troværdighed.

50 procent af danskerne erklærer sig helt eller delvist enig i, at Dennis Kristensen er faglig kompetent til at varetage sine medlemmers interesser. En tilsvarende andel mener, at han som blandt andre sosu'ernes formand fremstår troværdig. 

Selv siger Dennis Kristensen, at han gør en dyd ud af at tale tale og skrive, så budskaberne rammer de gamle portør-kolleger på Herlev Sygehus.

- Der er en risiko for at komme til at lyde som et konsulentbureau i det her job. Jeg siger hellere tingene, som de er, med risiko for at få skrammer. Og en gang imellem, når jeg har været lidt for meget på de bonede gulve, tager jeg et virkelighedstjek på mig selv og spørger, om jeg stadig er den Dennis, der blev valgt til forbundsformand for 16 år siden, siger Dennis Kristensen.

Knap halvdelen af danskerne erklærer sig helt eller delvist enige i, at de kommunalt ansattes topforhandler, formanden for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen, har kompetencerne i orden. Og at han er troværdig. 

Derimod må de to arbejdsgivere, innovationsminister Sophie Løhde (V) og Kommunernes Landsforenings topforhandler, Høje Taastrups borgmester Michael Ziegler (K), finde sig i færre skulderklap.

Ifølge Wilke-målingen er kun 17 procent af danskerne helt eller delvist enige i, at Sophie Løhde er fagligt kompetent til at varetage statens interesser. En endnu større andel på 36 procent svarer, at de er helt uenige i, at ministeren er fagligt kompetent til at varetage statens interesser. 

Når Dennis Kristensen ligger i top, hænger det ifølge kommunikationsrådgiver Peter Goll sammen med, at FOA-formanden har en stærk føling med, hvor hans 'publikum' er. Dennis Kristensen taler både til egne medlemmer, til de mennesker, som medlemmerne tager sig af, og til den halvdel af befolkningen, som bakker op om en stærk offentlig sektor.

- Dennis Kristensen kommunikerer meget præcist og har fået skabt et solidt billede af, at han konstant er optaget af den offentlige sektors ve og vel, siger Peter Goll.

I takt med, at en mulig konflikt rykker tættere på, gælder det imidlertid om at have flere nuancer med, pointerer kommunikationsrådgiveren.

- Så handler det om at få dem, der er i tvivl, ombord. Desto mere det snerper til, jo mere skal man selv turde vise tvivl, sætte nuancer på sin kommunikation og være pragmatisk. Det er svært, når man føler mest for at vise slagkraft, siger Peter Goll.

Anders Bondo Christensen kommunikerer også meget 'rent,' men minderne om lærerkonflikten i 2013 gør, at han ikke scorer så højt som kollegaen fra FOA, lyder Peter Golls analyse.

- Bondo ligger ikke meget efter Dennis, men konflikter slider og tager lige toppen af lærerformandens tal. Bondo er lidt mere afdæmpet ved de aktuelle forhandlinger. Det skal han blive ved med at være i takt med, at en mulig konflikt kommer tættere på, siger Peter Goll.  

Når de to arbejdsgivere, Løhde og Ziegler, ikke nyder samme opbakning som lønmodtagernes forhandlere, hænger det ifølge Goll sammen med, at deres udgangspunkt er særlig svært. Danskerne har generelt større forståelse for de offentligt ansatte end for arbejdsgiverne, og det smitter af på vurderingen af de centrale profiler:

- Der er en tendens til, at vi synes, at dem, vi holder med, er dygtigere end modparten. Arbejdsgiverne er bagud på point. Vi forstår allesammen, at økonomien skal stemme, men vi mangler fortællingen om, hvordan arbejdsgiverne vil gøre den offentlige sektor bedre ved at fokusere og prioritere ressourcerne. Vi mangler, at arbejdsgiverne viser deres kompetencer og troværdighed, mener Peter Goll.

Sophie Løhdes lave score forklarer han med en række fodfejl i starten af forhandlingsforløbet. Her sagde ministeren blandt andet, at offentligt ansattes lønudvikling var løbet hurtigere end de privatansatte og gav udtryk for, at den tendens måtte stoppe.

- Fagforeningerne har dygtigt udnyttet det og fået det til at se ud, som om Sophie Løhde ikke synes, at de offentligt ansatte laver nok. Løhde er havnet i en svær situation, hvor skruen er blevet strammet over for hende. Det er en del af gamet, siger Peter Goll.

Vejen til større anerkendelse er at vise ydmyghed, selv når uretfærdig kritik og urimelige angreb rammer, tilføjer han. 

- Selv om man synes, at kritikken er urimelig, er man nødt til at sige, at der er ting, jeg ikke har fået sagt præcist, og her er, hvad jeg mener, siger Peter Goll. 

At Sophie Løhde som ung kvinde sætter sig ved forhandlingsbordet, mener han også har betydning for danskernes vurderinger:

- Der er nok også noget kønsstereotypt i det. Som ung kvinde er det svært at vinde ældre mænds opbakning til, at man er meget kompetent. Det bliver nok anderledes om 20-30 år, når kønsbillederne er mere ligestillede, siger Peter Goll.

Om undersøgelsen

Analyseinstituttet Wilke har til denne undersøgelse spurgt et repræsentativt udsnit af befolkningen. 1.014 danskere over 18 år har deltaget i undersøgelsen, der er gennemført i perioden 14.-20. marts 2018.

 

 

 

Mand holder barn over hovedet
Nyheder

Vilde beskyldninger mod Musk:
Hemmelige børn og "harems-drama"

To små mørke miniaturemøbler
Nyheder

Vild H.C. Andersen-samling på auktion i New York

Mand i hvidt
Nyheder

Vatikanet melder ud:
Det døde han af

bål i en gade
Nyheder

Advarer: Risiko for totalt kaos

blåt blink på biltag
Krimi

Knivoverfald i Odense:
To sigtet for grov vold

Mand sidder bag skrivebord
Nyheder

Trods nye rygter:
Trump står fast 

en mobilbruger forsøger at overføre penge på sin telefon
Nyheder

Problemer med MobilePay

En kvinde og mand holder om hinanden
Kendte

Nu har hun født:
TV2-par deler godt nyt

Blåt blink på biltag
Krimi

Drama i Aarhus-forstad:
Mand truede med pistol

Målmand kaster sig efter en fodbold
Sport

Målmands-ikon er død

mand kysser kvinde på kinden
Kendte

Påskekys: Nyt kendispar

bekræfter forholdet

politi og teknikere til stede ved neglesalon
Krimi

Eksplosion i neglesalon: 
Vidner så person løbe

fra stedet

mand møder paven
Nyheder

Mødte paven søndag:

Han var meget syg

pave står på balkon
Nyheder

Hvid røg: Sådan vælges en ny pave 

prinsesse Isabella poserer
Kongelige

Se de nye portrætter

af prinsessen 

paven hilser
Nyheder

Paven er død

Nyheder

Christian Langballe er død

bus og varevogn holder på vej
Krimi

Varevogn og Kombardo-bus

i alvorlig ulykke

mand klør sig selv i håret
Sport

Superligaklub fyrer cheftræner 

løve går i naturen
Nyheder

14-årig pige dræbt af løve

ung kvinde poserer
Kongelige

18 år i dag: Prinsesse

kan miste en del af sit

privatliv

Krimi

Mistænkeligt forhold:

Politi massivt til stede

formel 1 racer
Sport

Formel 1:

Piastri stryger til tops

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Sådan blev hun

Karen Seebach

to politifolk bag hver sin pult
Krimi

Anholder mistænkt

for drab på storrøver

smilende kvinde på trappe
Kendte

Pusle drømmer 

om Vild med dans

far og datter på den røde løber
Kendte

Schmeichel: 

Sådan har jeg tabt mig

fodboldspillere i infight
Sport

Sønderjyske

forværrer AaB's krise

tennisspiller med knyttet hånd i triumf
Sport

Rune helt til tops

cykelrytter på sejrspodie med armene i vejret
Sport

Vild dansk sejr

flammer og sort røg fra hus
Krimi

Høje flammer og sort røg

valgvplakat med D og rødt kryds
Nyheder

Fem vil være leder

hånd med vinkelsliber
Nyheder

Udlændinge gode

for dansk økonomi

meget tæt portræt med rød kasket
Sport

Barndomsklub henter

Nicki Pedersen hjem 

Kvinde på talerstolen i Det Hvide Hus.
Kendte

Trumps unge pressechef:

Gift med 32 år ældre mand

Nyheder

J.D. Vance holder påskemøde med pave Frans

To kvinder sigger op i kameraet
Kendte

TV2-stjerne afslører:

Jeg er på dagpenge

glas med kappe og en lottokupon på et bord
Helt vildt

Lørdag blev tre

danskere millionærer:

Her er kuponerne købt

Store bølger
Nyheder

Vilde bølger dræber mindst seks

Krimi

Teenager overfaldet og kidnappet i Viborg

By med kirke set fra luften
Nyheder

Efter bombefund:

11.500 skal evakueres

Flyrester på landevej
Nyheder

Fire personer mister livet i flystyrt

veldækket bord i rumkapsel
Helt vildt

Nu kan du komme til romantisk middag i rummet

politibil og ambulance ved tankstation
Krimi

Ung mand død på tankstation

Biler holder foran port
Nyheder

USA og Iran melder om fremskridt

Nyheder

Zelenskyj: Angreb

trods våbenhvile

formel 1 kører med kasket
Sport

Verstappen satte banerekord

ung pige mellem sine forældre
Kongelige

Vært om Isabellas fest: 

En kæmpe ære

fodboldspillere på græsstadion
Sport

Sent straffesparksmål

frelser gavmilde Barcelona

mennesker i tunnel
Nyheder

Ukraine vil se

handling bag Putins ord 

politi og ambulance ved motorvejstilkørsel
Krimi

Melding om fastklemte

portræt af mand i grå jakke og slips
Nyheder

Kalder russisk

våbenhvile overfladisk

portræt af langhåret kvinde i pels
Kendte

Klatretøsen: 

Afslører kønnet

vindercheck hænger i butik
Helt vildt

Lotto-vinder: Jeg har

hængt mit foto op hos

købmanden

retsbygning i sønderborg
Krimi

Mistænkt for voldtægt

frygtes at fortsætte

Sport

Pragtpræstation

sender Rune i finale

mennesker demonstrerer uden for retsbygning
Nyheder

Anker dødsdom

for blasfemi

Retten i Glostrup set udefra
Krimi

Riffel koster to års

fængsel 

kongelige personer vinker
Kongelige

Deler private fotos af

prinsesse Isabella

chokoladebar
Nyheder

Hypet chokolade

presser prisen op

Nyheder

Putin erklærer

30 timers åbenhvile

golfspiller på banen
Sport

Dansk golfspiller brænder banen af 

mand med jakke
Kongelige

Kongen tager til Japan:

Markerer atombomberne

skrald i naturen
Nyheder

Danske bilister er vejsvin 

Nyheder

Læger: Fjern næsespray

fra hylderne

robot løber
Helt vildt

Robotter løb halvmaraton

- og fik baghjul 

båd på vandet
Nyheder

Bådbrand koster 148 livet

amerikansk flag blafrer i vinden
Nyheder

Turister dropper USA 

donald trump med gult slips
Nyheder

Trump: Det skal være lettere at fyre 

Kvinde i sort gallakjole
Kendte

Kendt tv-vært: 
Har baby med på job

Vejnavn ved en hæk
Nyheder

Grønlændere med opråb:
Vejnavn bør ændres

To unge mænd i gallatøj
Kongelige

Deler private billeder:
Grev Nikolai vækker jubel

en masse mennesker i uniform
Nyheder

Ukraine:  Modtager
909 døde soldater

En bardisk med et poolbord foran
Nyheder

Efter 50 år: 

Populær ungdomsklub
tvunget til lukning

Obamas ser mutte ud
Kendte

Obamas kæmper med skilsmisserygter

Mand med barnevogn
Nyheder

Disse mænd tager mest barsel

MAnd på tennisbane
Sport

Stærk Rune:
Nedlægger norsk
skrækmodstander 

En lille bil i Rom
Debat

Pas på bilgangster-udlejerne

Oversvømmet by
Nyheder

Voldsomt vejr i Italien:
Tre personer døde