Denne artikel er oprindeligt bragt af Substans, Fødevareforbundet NNF's magasin, og bliver publiceret på Avisen.dk som en del af et samarbejde. Artiklen er redaktionelt udvalgt og bearbejdet af den jourhavende på Avisen.dk.
Af Fie Toxverd, journalist på Substans, Fødevareforbundet NNF
En af de vigtigste opgaver for Fødevareforbundet NNF’s a-kasses er at udbetale dagpenge til de ledige medlemmer. Men a-kassen bruger også meget tid på at hjælpe de ledige med jobsøgning og sparring, der får de ledige hurtigst muligt i job.
Det sidste års tid har Fødevareforbundet NNF’s a-kasse i samarbejde med AOF kørt et projekt, som skal hjælpe ledige medlemmer af a-kassen over 50 år i arbejde igen.
Projektet startede op i Fødevareforbundet NNF’s afdelinger i Nord- og Sydjylland, men håbet er, at det på sigt kan udbredes til hele landet. Et af de medlemmer, som har fået hjælp til at komme videre er 60-årige Benny Sørensen fra Nordjylland, som blev opsagt for nogle måneder siden.
I dag er Benny Sørensen ansat i virksomheden, hvor han laver forskelligt snedker- og tømrerarbejde. Foto: Rune Evensen/NNF/Substans
Lærer at finde et arbejde
Benny Sørensen var godt klar over, at hans alder kunne blive en udfordring i forhold til at komme tilbage på arbejdsmarkedet.
– Den der med ”Det grå guld”, den holder ikke rigtig. Jeg vidste godt, at der kunne komme til at gå en rum tid, før jeg fik et arbejde, siger Benny Sørensen.
Derfor tøvede han heller ikke, da han blev tilbudt at komme med i forløbet.
– Jeg er ikke så skrap til computer og har heller ikke prøvet at sende ansøgninger, så det ville jeg gerne lære. Det var grunden til, at jeg sprang med på kurset, forklarer Benny Sørensen.
På jobsøgningskurset fik Benny hjælp til at finde rundt på computeren, skrive sit CV og få det lagt ud på jobnet. Han fik også individuelle samtaler med en coachvejleder fra AOF, som skulle afklare, hvordan de bedst kunne hjælpe ham videre i den retning, han gerne ville.
CV gav hurtigt gevinst
Især hjælpen omkring sit CV var Benny Sørensen glad for.
– Jeg havde ikke selv fået lavet mit CV på den måde og lagt det ud. Den hjælp var årsagen til, at jeg kom videre så hurtigt, siger Benny Sørensen.
Kort efter Bennys CV var lagt på jobnet, blev han nemlig kontaktet af ejeren af firmaet JBF Huse, som gerne ville have ham til jobsamtale. I dag er Benny ansat i virksomheden, hvor han laver forskelligt snedker- og tømrerarbejde.
– Jeg er rigtig glad for det. Jeg har aldrig prøvet at være med til at bygge huse før, så det er virkelig spændende og interessant, siger Benny Sørensen, som vil anbefale forløbet til andre medlemmer af Fødevareforbundet NNF’s a-kasse, som er over 50 år og ledige.
• Fødevareforbundet NNF’s A-kasses projekt for ledige over 50 år i Nord- og Sydjylland.
• Projektet har fokus på at hjælpe ledige medlemmer til at finde job i en anden branche via en særlig indsats med medlemmets ønsker og behov i centrum.
• Det kan bl.a. være aktuelt for slagteriarbejdere eller andre, der er blevet slidt ned af deres job.
• Hjælpen består bl.a. af vejledning, coaching, samtaler og hjælp til jobsøgning.
• Fødevareforbundet NNF’s A-kasse har fået næsten 900.000 kr. af staten til at gennemføre projektet.
UDVID