Danmarks største fagforbund er godt tilfredse med regeringen og arbejdsgivernes aftale om at skaffe job til 12.500 langtidsledige.
Den nye akutpakke II vil ikke mindst redde nogle af de mange håndværkere, postbude, lagerarbejdere, gartnere, rengøringsassistenter, tjenere og chauffører, der står til at miste dagpengene efter nytår.
- De forfærdelige tragedier, som man ellers kunne se, hvis ikke der blev gjort noget, de bliver undgået. Og det må være af national interesse, at det her problem bliver løst, siger han.
3F, der organiserer 380.000 lønmodtagere, er klar til at hjælpe a-kasserne med at matche de langtidslediges kvalifikationer til de job, der bliver udbudt.
- Det bliver en stor opgave for os. Og nu bliver der også mulighed for at sikre efter- og videreuddannelse til ledige i det omfang, der skal til. Og hvor akutpakken, hvor vi skal tage kontakt til de ledige for at få dem gjort klar til job, giver mening, når der job i den anden ende, siger Poul Erik Skov Christensen.