Vestas-aktien lukker onsdag i toppen af det danske C25-indeks med en stigning på mere end ti procent.
Det sker, efter at et udkast til en stor amerikansk lovpakke er blevet stemt igennem i Senatet i USA.
Ifølge Jacob Pedersen, aktieanalysechef i Sydbank, er lovforslaget blevet ændret i sidste øjeblik på punkter, der er afgørende for vindindustrien i forhold til det tidligere udkast.
Det giver dermed bedre vilkår for Vestas.
Energiselskabet Ørsted har også vindprojekter i USA og vil derfor også blive påvirket af ændringerne i lovpakken.
Ørsted-aktien stiger onsdag med knap to procent.
Lovforslaget, der blev vedtaget i Senatet i tirsdags, kan sikre muligheden for et stærkt amerikansk marked for landvind i fremtiden, lyder det i en analyse fra Jacob Pedersen.
- I forhold til vindindustrien er der markante forbedringer i forhold til det udkast der blev præsenteret for få dage siden.
- Det vedtagne forslag afsporer ikke industrien i samme grad som den tidligere tekst, men det repræsenterer trods alt alligevel en forringelse fra de nugældende regler i Inflation Reduction Act, skriver han.
Den vigtigste ændring er ifølge ham, at det ikke længere er et krav i lovforslaget, at vindprojekter skal være sat i drift senest ved udgangen af 2027 for at få del i en amerikansk støtteordning til vedvarende energi.
- Dermed kan Vestas-kunderne påbegynde projekter i det kommende år, uden at blive tidspresset af at de skal være afsluttet inden udgangen af 2027, lyder det fra Jacob Pedersen.
USA's præsident, Donald Trump, kalder selv lovpakken for "Big, Beautiful Bill".
Lovpakken - der er 940 sider lang - mangler stadig at blive vedtaget i Repræsentanternes Hus, samt at blive underskrevet af Donald Trump.
Samme lovpakke var også årsagen til, at Vestas-aktien faldt med knap otte procent i mandags, efter at udkastet var blevet læst op i Senatet hen over weekenden.
/ritzau/