Administration 

Kommune til kræftramt: Spring i arbejdstøjet

Jan Hansens liv er bundet til Viuf, landsbyen hvor han og hans kone Lone Skovgaard Hansen bor mellem Kolding og Vejle. Han har svært ved at køre mere end et kvarter i bilen på grund af den ødelagte ryg og knæ. Til gengæld har han alt for god tid til at spekulere over deres økonomi. "Det kører jo rundt i knolden hele tiden. Hvad der nu skal ske nu? Spare, spinke, vende hver en femøre," siger han. (Foto: Mette Lauth)

Jan Hansen røg ud over kanten af sygedagpengene. I 15 måneder har han ikke fået en krone, selvom han krop er ødelagt af både slidgigt og kræft - altså lige ud over arbejdstøj fra kommunen

Sidst Jan Hansen fik sygedagpenge var i august sidste år. Siden har han og konen Lone levet af hendes indtægt.

Ikke fordi Jan Hansen er blevet rask. Tværtimod.

Begrundelsen er lidelsen kuskefingre. Det er en ufarlig arvelig sygdom, der gradvist gør fingrene krumme. Jan Hansen har haft den i årevis, mens han arbejdede.

Men Kolding Kommune vil ikke se på hans ansøgning om førtidspension, før begge hænder er blevet opereret, og han har gennemført seks måneders arbejdsprøvning.

Den 56-årige tidligere vvs’er og lastbilchauffør har ellers fået 33 strålebehandlinger og lever af flydende energidrik efter tre operationer for halskræft. Han har ødelagte knæ, og svær slidgigt i ryg og nakke og en blodsygdom, der giver ham ondt i leddene.

Han har ikke længere ret til sygedagpenge. På grund af Lones indtægt har han heller ikke ret til kontanthjælp.

"Jeg forstår ikke, at man malker folk i en grad, så det kan gå ud over psyken, før de kan få førtidspension,” siger Jan Hansen.

Ventetid på operationerne i hænderne og træghed og arbejdskrav fra kommunen betyder, at Jan Hansen de sidste 15 måneder ikke har fået noget fra kommunen. Udover gratis arbejdstøj.

Gratis arbejdstøj

”Det med arbejdstøjet har vi faktisk grinet af. Det er nærmest komisk. Nu har vi ikke kunnet få hjælp til noget som helst, mens Jan ikke har kunnet arbejde, og så giver de ham arbejdstøj,” siger Lone Skovgaard Hansen.

Arbejdstøjet skal Jan Hansen bruge på kirkegården i Viuf. Her har kommunen krævet, at han er i arbejdsprøvning i seks måneder. For at være helt sikre på, han ikke kan klare et almindeligt fuldtidsjob.

Efter snart seks måneder kan Jan stadig ikke klare mere end tre kvarter, men burde være der to timer tre gange om ugen.

Når han slår græs, kan hans ryg kan ikke holde til bumpene på havetraktoren. Nu er han i gang med at male en låge, der er lagt op på et skrivebord, der kan køres op i øjenhøjde. Hans nakke er slidt, så han kan ikke se ned.

På kirkegården må de andre medarbejdere løfte og bære alting for ham.

"De er meget flinke, men de er jo ganske rystede over, at kommunen siger, jeg skal arbejde, når jeg kan så lidt," siger Jan Hansen.

Kunne ikke komme op i førerhuset

Jan Hansen har ellers arbejdet i mange år.

35 år som blikkenslager til hans knæ var ødelagt af slidgigt i 2004. Kort efter fandt lægerne ud af, at han også altid har haft en blodsygdom, der betyder, at der kommer for lidt ilt rundt i kroppen, så hans led smerter.

Jan Hansen blev omskolet og fik job som lastbilchauffør. Men efter fem år måtte han endegyldigt opgive at komme op i førerhuset på grund af smerter. Væskelaget mellem hans ryg- og nakkehvirvler er slidt væk.

Mens han gik sygemeldt med ryggen, var han til lægen med problemer med at synke og fik konstateret halskræft.

Det kostede 33 strålebehandlinger, store brandsår udenpå og indeni halsen, 13 mistede tænder og tre operationer. Efter det taler han med besvær på grund af konstant slim i lungerne. I over to år har han levet af energidrik. Han kommer ikke til at spise fast føde igen.

”Vi siger nej tak til familiefester, for jeg kan jo ikke spise noget. Så sidder jeg der, mens de glor på én, og nogen spørger, om man er kræsen. Så er det bedre at blive hjemme,” siger Jan Hansen.

Klarede en halv dag på jobbet

Mens han var i kræftbehandling, spurgte Jan og Lone nogle gange lægerne om, hvad der skulle ske med deres økonomi, når sygedagpengene stoppede efter et år.

”Men lægerne ved, hvor vigtigt det er med ro om behandlingen, hvis man skal komme sig, så lægen sagde, at det skulle vi ikke tænke på,” siger Lone Skovgaard Hansen.

Men da kræften efter trekvart år var kæmpet ned, gik de til kommunen for at Jan kunne få førtidspension.

Han prøvede også at at gå tilbage til jobbet som lastbilchauffør, men klarede en halv dag.

Kolding Kommune sendte ham til lægekonsulent, der lavede en udtalelse. Lægekonsulenten skrev, det ikke kunne vurderes, om hans arbejdsevne i et ’ordinært job’ var ’stationært tabt’, før hans ryg og hænder var færdigbehandlede.

Alle tror man får noget, når man er syg

Først derefter kunne han gå i gang med en arbejdsprøvning, for at undersøge, om han kunne få førtidspension.

”Men jeg har haft kuskefingre i mange år, mens jeg arbejdede. De er blevet mere og mere krumme, men jeg kunne stadig arbejde,” siger Jan Hansen.

Men der var intet at gøre. Kommunekassen klappede i i september sidste år, fordi Jan nåede ud over grænsen for de 52 ugers sygedagpenge. Jan Hansen ankede sammen med sin sagsbehandler i 3F, men Beskæftigelsesnævnet slog fast, at afgørelsen var efter reglerne: Hans tilstand var ikke "stationær", når hans hænder ikke var opereret.

"Nogle gange siger jeg til kolleger, at: ’Det har jeg ikke råd til, for Jan har ingen indtægt’. Så siger folk: ’Jamen er han ikke syg?’ Så tænker jeg, de nok ikke tror helt på, han så er syg. Alle tror jo, man kan få noget, når man er syg,” siger Lone Skovgaard Hansen.

På grund af ventelister gik der fra september til januar, før han havde fået opereret een hånd og stod med en erklæring fra Rygcenter Middelfart om, at hans ryg ikke kunne blive bedre.


Een hånd afgør det hele

Så prøvede Lone Skovgaard Hansen at kontakte kommunen for at høre, om ikke de kunne vurdere sagen, selvom Jan havde kuskefingre på den ene hånd.

"Det var jo ikke det, der kom til at afgøre, om han kunne passe et arbejde igen. Han havde jo arbejdet mange år med den hånd, og der er så meget andet i vejen, der er meget værre," siger hun. 

Men det kunne kommunen ikke. Oveni blev lægen syg før operationen, den blev udsat igen. Jan Hansen fik først opereret den anden hånd i maj.

Så kunne kommunen begynde på sagen om førtidspension, men han kom først i arbejdsprøvning i juli.

Afdragsfri lån i vores alder

Imens er der gået måned efter måned uden indtægt til Jan, der plejede at tjene 270.000 om året som lastbilchauffør. Så fik han 12.000 udbetalt om måneden i sygedagpenge. De 14 måneder med 0 kroner, har gjort ondt, selvom Lone tjener omkring 30.000 som børnehaveklasselærer.

”Det er vildt frustrerende. Hvis vi havde været unge og haft et par børn, så havde vi måtte gå fra huset. Nu har vi heldigvis boet her siden ’87 og betalt meget af på det. Men vi har været nødt til at tage afdragsfri lån. Hvem havde tænkt det i vores alder?,” siger Lone Skovgaard Hansen.  

Hun så sin mor dø af kræft for år tilbage. Dengang fik hendes forældre den hjælp, de behøvede. Sådan troede hun også, det ville blive, da Jan fik kræft.

Hjem til morfinpiller

”Vi vil da hellere undvære sygedagpengene, end at Jan skulle dø, men jeg havde slet ikke indtænkt, hvor stor en forskel, det gør på hjælpen, om man ser ud at dø eller overleve kræften," siger hun.

Nu møder han til arbejdsprøvningen mandag, onsdag og fredag, og så går han hjem og tager panodil eller morfinpiler på grund af smerterne fra ryggen, der bliver værre på grund af arbejdet.

"Det må jeg så tage det med, når de forlanger det. Det nytter ikke at stille sig på bagbenene, så bliver det bare værre," siger han.

Så kan jeg få lidt ro i knolden

Lige før jul ser det ud til, at Jan Hansen og hans sagsbehandler i 3F kan indsende den endelige ansøgning om førtidspension. Normalt skulle kommunen selv indstille ham til pension.

Men det skal gå stærkt, for hvis han ikke når at søge før 1. januar, så skal hans ansøgning behandles efter de nye regler om førtidspension. Og så bliver det sikkert endnu sværere.

”De siger, det må tage tre måneder, før man får besked, så det gør det helt sikkert,” siger Jan Hansen opgivende.

I dag sidder ægteparret med deres hund Trunte i deres meget lyse stue. Inden Jans kolleger bad ham opgive chaufførarbejdet og gå hjem på grund af smerterne , havde Jan og Lone netop fået nye vinduer i stuen.

"Så skulle vi have nye gardiner, men det har vi ikke haft råd til siden."

Hvis Jan får sin førtidspension til foråret, er der også andre ting, der står først. 

"Så kan jeg få lidt ro i knolden. Og Trunte kan få en ny kurv,” siger Jan Hansen til hunden.

”Og jeg kan få et par nye bukser. Jeg har ikke fået noget tøj siden september sidste år,” siger Lone.

"Det kører jo rundt i knolden hele tiden. Hvad der nu skal ske nu. Spare, spinke, vende hver en femøre," siger han.

Bro
Nyheder

Aldrig før er så mange kørt over Storebælt i juli

Zuckerberg fortæller om brillerne
Nyheder

Smart brille splitter vandene: Kan filme næsten ubemærket

Mette Frederiksen
Nyheder

Mette Frederiksen samler nordiske ledere i Danmark

Hikari
Nyheder

Kendte til fødselsdagsfest i Tivoli: Se video fra indvielsen af Hikari

drab 16 årig - blomster
Krimi

Drab på 16-årig gymnasie-elev: Politiet kommer med advarsel

politi dansk
Krimi

Tre gerningsmænd overfaldt 16-årig: Nu søger politiet vidner

bygningen
Nyheder

Historiske bygninger skal have nyt liv: Her kommer boliger, caféer og butikker

Hjemløs
Nyheder

Fagforbund slår alarm: Vil have flere uddannede på socialområdet

Planområde
Nyheder

Planer om stort datacenter: Nu kan borgerne stille spørgsmål

Vejarbejde
Nyheder

Bilister skal være opmærksomme: Ramper spærres på Holbækmotorvejen

Livredder på badestrand
Nyheder

Sommerferien er slut, men livredderne bliverlidt endnu

Perrin
Advertorial

Annonce

Dyk helt ned i det menneskelige med Perrin

Skoleskibet Georg Stage
Nyheder

Historisk skoleskib kommer til Kolding: Her kan du komme ombord

ulv skudt
Nyheder

Mette Frederiksen reagerer på ulvens død: "Entydigt godt"

dansk politi
Krimi

32-årig udleveret til Danmark: Tiltalt i sag om drabsforsøg og håndgranat

Vermund
Kendte

Vermund bygger om: Sønnen har hjulpet med udestue

ulv død
Nyheder

Problemulven er væk: Nu ophæves begge reguleringszoner

Holdet bag
Nyheder

Nyt indgreb: Hjertepatienter slipper for at få delt brystbenet

Melvin
Kendte

Melvin i sproglig knibe: Tysk kundskaberne halter gevaldigt

Greenpeace sætter flag op
Nyheder

Nye målinger i danske fjorde vækker bekymringhos Greenpeace

kat
Dyreliv

De findes i mange hjem: Kan være livsfarlige for din kat

vinderne
Iværksætteri

Greve sætter rekord: Her er der mange iværksættere

Ferrari i lego
Underholdning

Bygget af over 400.000 klodser: Nu kan den opleves i Danmark

Casper og Frank
Kendte

Klovn-feberen rammer Frederiksberg: Besøg Hall of Shame

fugleunge topskarv
Dyreliv

Ornitologisk sensation: Sjælden fugl har fået unger i Danmark

Ansatte har frokost
Nyheder

Når arbejdsdagen bliver for travl, ryger frokosten for næsten hver tiende

Skolegård
Nyheder

Bedsteforældre må hjælpe økonomisk ved skolestart

retten i Glostrup
Krimi

Smuglede piller i massevis: Nu er han dømt

ulv skudt
Nyheder

Problemulven er skudt: Blev nedlagt på 10 meters afstand

Knud Brix
Advertorial

Annonce

Ekstra Bladets chefredaktør udgiver bog om stalking

Smuk fest
Krimi

343 p-afgifter og otte voldsanmeldelser: Politiet gør status efter Smukfest

apotek
Nyheder

Salget er eksploderet: Dansk virksomhed melder om tomt lager

politi dansk
Krimi

Politiet slog til ved skoler: Én knallert kunne køre 87 km/t

Lukas Graham
Underholdning

Massiv interesse: Lukas Graham tilføjer ekstra koncert

Retten i Esbjerg
Krimi

Brugte falske navne og dokumenter: 35-årig dømt i stor bedragerisag

vinderne
Nyheder

Rederi vinder pris for tredje gang

Brand Tingbjerg
Nyheder

Efter flere dages uro: Nu vil partier sætte fart på indsatsen i Tingbjerg

Par
Nyheder

Hvornår har vi mest sex? To studier peger på samme ugedag

Sveriges justitsminister Gunnar Strömmer
Nyheder

Sverige vil sænke den kriminelle lavalder: 14-årige kan ende i fængsel

politi dansk
Krimi

Ældre narret af falsk bankmand: To personer nu sigtet

politi dansk
Krimi

Hund døde i voldsom sag: Politiet leder efter to mulige vidner

Broen
Nyheder

Flere krydser Øresund: Broen slår ny rekord

ferie
Rejser

3.500 danskere fik brug for hjælp på ferien: Her gik det oftest galt

Topmøde i AI
Nyheder

Elever oplever store gråzoner med AI: Nu indkalder de til topmøde

politi dansk
Krimi

To 14-årige gemte sig i skoven - politiet fandt dem alligevel

Byggeplads
Nyheder

Ny ordning for udenlandsk arbejdskraft møder hård kritik: "Dybt problematisk"

ministeren for ulv
Nyheder

Ny ekspertvurdering af ulven i Bunken: Minister vil tage sagen op i EU

Tivoli
Underholdning

Video: Kom med ind i Tyfonens Øje i Tivoli

Jakob Engel-Schmidt
Nyheder

70-årig tilbød 500 kroner for at "gøre ham kold": Nu reagerer ministeren

kongen
Kongelige

Kongen åbnede kuplen: Nu er historisk sted klar til gæster

dansk politi
Krimi

Kørte skæv ind i skraldebil og dræbte sin kone

ben i vand
Nyheder

30 grader på vej: Hvad gør DU for at holde varmen ud?

Holm
Mad og drikke

Verdens bedste: Dansk kok skal til VM i paella

dansk politi
Krimi

Fartkontrol: Kørte 182 km/t på motorvejen

cyklist
Nyheder

Bliver børnene kørt overalt? Det kan få betydning for deres cykelvaner

retten i Svendborg
Krimi

Gemte makeup i specialsyede nederdele: Nu er tre dømt og udvist

Spaderne er fremme og der graves
Nyheder

Hotel udvider: Bygger 248 nye værelser

dansk politi
Krimi

Ældre kvinde mødte hele tre tricktyve på vej hjem

Løbere
Sundhed

Vægten ryger op igen efter slankekuren? Det er mindre farligt end frygtet

Tupac
Kendte

30 år efter drabet på Tupac: Nu står en mand endelig for retten

teater
Underholdning

Gratis oplevelse under åben himmel: Dans rammer fem danske byer

Mads Langer
Underholdning

Fra Mads Langer til Ivan Pedersen: Nu vender de hjem til Skive

taxaer i kbh
Krimi

Stor fest samler mange: Politiet kommer med klar advarsel

Formland
Nyheder

Stor branchemesse åbner i Herning: Nyt design og AI på programmet

Aekitektens hus
Livsstil

Besøg arkitektens hjem fra 1935: Dørene åbner i august

unge på mobil
Nyheder

Har dit barn en af disse apps? Disse ting bør du vide

Parkeringsskilt
Nyheder

Vildledning: Nu får Apcoa besked om app

Træt elev
Nyheder

Flere børn er dødtrætte i skolen: Det kan koste dyrt fagligt

Pige med skoletaske
Nyheder

Flere familier søger hjælp: Ansøgninger til skolestart stiger 24 procent

solformørkelse
Nyheder

Ingen solformørkelsesbriller? Sådan kan du stadig se med i aften

retten i Roskilde
Krimi

Vanvittig køretur gennem Greve: Nu er bilisten dømt

Gymnasium
Nyheder

6 ud af 10 vælger gymnasiet: Men kun halvdelen kommer videre

snoren klippes
Nyheder

Rammerne er på plads til ny stor-region

retten i viborg
Krimi

Dræbte kvinde med kniv for to år siden: I næste uge afgøres sagen

Facebook
Nyheder

Afstemning: Hvad mener du om tonen i debatten på Facebook?

Mette Staal, Innovation & Design Lead hos DS Smith
Nyheder

Fra i dag ændres reglerne for emballage i hele EU

dansk politi
Krimi

På én uge gik han efter tilfældige borgere med kniv: Nu er dommen faldet

kort over arbejdet
Nyheder

Bilister skal sænke farten: Stor støjskærm bygges langs motorvejen

politi dansk
Krimi

Mand anholdt i Ungarn i sag om 15-årig pige