Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Islamister vil indføre sharia-zoner i Danmark

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Med inspiration hentet i Storbritannien vil en gruppe salafister, ekstreme islamister, have sarialov i Tingbjerg. Og det er kun begyndelsen.

18. okt. 2011 kl. 06:31 Maria Bendix Olsen og Lærke Lytken
'Kaldet til Islam' har hentet inspiration i Storbritannien, hvor en gruppe har erklæret flere områder for sharia-zoner.
'Kaldet til Islam' har hentet inspiration i Storbritannien, hvor en gruppe har erklæret flere områder for sharia-zoner. Foto: Colourbox / POLFOTO
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALISTER
Maria Bendix Olsen

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

Lærke Lytken

Journalist på Nyhedsbureauet Newspaq A/S

En lille gruppe ekstreme muslimer vil indføre såkaldte sharia-zoner i Danmark.

Det skriver Jyllands-Posten i dag.

Det er den fundamentalistiske danske salafist-gruppe, som kalder sig "Kaldet til Islam", der nu, ifølge avisen, vil patruljere hele døgnet i det socialt udsatte boligområde Tingbjerg i København. Senere vil de gøre det samme andre steder i Danmark, lyder det.

I disse sharia-zoner vil salafisterne tage fat i de folk, der drikker, spiller og går på diskotek, da det ifølge dem er imod islam.

Hos Muslimernes Fællesråd, en paraply for flere muslimske organisationer, understreger talsmand Mustafa Gezen over for Jyllands-Posten, at salafisterne består af en meget lille gruppe af danske muslimer - men at de bør tages alvorligt.

Gruppen er ifølge Jyllands-Postens oplysninger bl.a. ledet af prædikanten Abu Ahmed. Han har været lærer for flere personer involveret i terrorsager i Danmark.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
18.10-2011 | 10:08 af Elisabeth Nylander
De vil så gerne have primitive tilstande, så send dem til et primitivt land. Ekstremisterne må være en flok fatsvage stakler, der kun kan finde ud af at leve deres liv efter en gammel brugsanvisning (koranen).
De hører slet ikke til i et demokratisk og moderne samfund.
 
 
18.10-2011 | 10:11 af Elisabeth Nylander
Kommentar er blevet slettet.
 
 
18.10-2011 | 10:24 af leif rasmussen
Din våde drøm er jo netop at gøre Danmark til et sådant "primitivt" land, hvor myndighederne kan tvangsflytte borgere, som ikke deler det herskende samfundssyn!
De kristne fundamentalister er ikke et hår bedre end hip-hop-sharia.
 
18.10-2011 | 10:58 af egon legaard
Hvis galningene kan dæmpe den gang yngel, som forældrene ikke har spor styr på, så for min skyld ingen alarm. Men deres sharialov og primitive tankegang kan de tage tilbage til i jordhulen med !
 
 
18.10-2011 | 11:32 af Knud Sandbæk Nielsen
Jeg sætter stor pris på at Muslimernes Fællesråd har taget afstand fra "Kaldet til Islam" (??????? ??? ???????)
Ligesom jeg selv tager afstand fra lignende tendenser i enhver henseende.

Der skal være plads til folk med syrede idéer. Jeg har selv nogle syrede idéer om at verden engang vil være fri for egoisme. Når vi så småt begynder at bruge vor intelligens. jeg tror på reinkarnation, og på at vi nok skal lære det før eller siden.

Mine idéer - som ikke lige er helt mine egne, idet jeg har lånt dem allesammen - er gift for en kristen. Jesus som frelser og forsoner duer ikke i den kontekst. Reinkarnation udelukker Messias-tanken, for vi bare kommer og går ud af kulturer, religioner og verdener, uden at kirken kan frelse os det mindste.

Hvordan frelse en fri sjæl i en svingdør? Der er jo ingen død at frelses fra. Kun svingdørens kedsommelige mekanik, og sjælens poetiske musik.
 
 
18.10-2011 | 12:26 af henning olesen
mon danske politikeres blødsødenhed,om at give husly til forfulgte, ikke har fået et skud for boven, MAN MÅ HÅBE AT DE SNART VÅGNER OP, FRU JELVED KAN GÅ AD HELVEDE TIL og tage flere andre med sig...............
 
18.10-2011 | 13:07 af leif rasmussen
Det du kalder blødsødenhed, anser det store flertal som almindelig anstændighed og for et grundliggende princip i det danske folkestyre.
Og dit ønske om at sende Jelved og andre ad helvede til, giver uhyggelige minder om Utøya!
 
18.10-2011 | 13:44 af Kaj Jensen
Var det ikke oprindelig Villy Søvndal, der bad Hizb-Ut-Tahrir og ligesindede gå ad helvede til?
 
18.10-2011 | 13:51 af Kristian Mortensen
Jamen, er Danmark ikke nu blevet til et helvede?
De Radikales Marianne Helved bestemmer jo alt
Det går rent af Jelved til!!!!
 
 
18.10-2011 | 15:31 af Thomas Egeskjold
Kommentar er blevet slettet.
 
 
18.10-2011 | 15:39 af Kristian Mortensen
En lettere perfid overskrift
http://www.dr.dk/P1/Detektor/Udsendelser/2011/10/18140719.htm
"Første perkerminister i Danmark"
Ordet perker er nedsættende og der er absolut ingen grund til at også aviser, ministre eller andre officielle personer bruger ordet!!!
 
 
18.10-2011 | 15:43 af Thomas Egeskjold
Det siger jo mere om manglen på mental aktivitet hos Troels Kingo Larsen, end om noget andet.
 
 
18.10-2011 | 18:01 af hans andersen
I læser, som Fanden læser Bibelen!

Det er Manu Sareen SELV, der kalder SIG SELV for perker!
 
 
18.10-2011 | 20:04 af Kristian Mortensen
Er jeg godt klar over
Men det gør det ikke mere rigtigt at journalisten skriver det i overskriften eller i artiklen overhovedet
At Sareen ikke har problemer skulle nødigt betyde at alle indvandrene fremover må høre på at de er det grimme ord
Faktisk legitimere man netop ordet på denne måde
Nu er Sareen radikal og de er underlige og noget for sig selv på mange måde,
 
 
18.10-2011 | 21:25 af Johannes Aagaard
En passende illustration til artiklen kunne have været følgende to billeder:

http://goo.gl/Zq8pB og http://goo.gl/9yRUi (og hvor sidstnævnte er klippet fra den omtalte hjemmeside "kaldet til islam".)

Teksten på det sorte flag bag de to de to salafist-tåber er såmænd blot en del af den muslimske trosbekendelses rableri, men layoutet og den anvendte kalligrafi anvendes oftest af islamistiske terrorist organisationer.

Det er altid rart at vide, hvor man har folk, ikke sandt?
 
19.10-2011 | 00:32 af Knud Sandbæk Nielsen
Kommentar er blevet slettet.
 
 
19.10-2011 | 00:33 af Knud Sandbæk Nielsen
Man kan altid skelne mellem mennesker og deres holdninger. Den mest rationelle holdning til andre mennesker er den tilgivende, forstående og imødekommende. Den mest rationelle holdning til andre menneskers holdninger er tilgivende, forstående og imødekommende. Summa summarum: Det mest rationelle er tilgivelse, forståelse og imødekommenhed.

Alle andre holdninger stiller både os selv og dem vi møder i et dårligt lys. og som bekendt kan man ikke se i dårligt lys.

Hvorfor er den mest rationelle holdning til andre mennesker den tilgivende, forstående og imødekommende? Fordi denne holdning sætter os i stand til virkelig at forstå andre, og fordi denne holdning befordrer forståelse den anden vej snarere end at stille fjendskab og mistillid i vejen for samme forståelse. Det er i og for sig så enkel en logik, at kun børn kan forstå den. men jeg er jo også lidt tilbagestående...
 
 
19.10-2011 | 00:38 af Knud Sandbæk Nielsen
For nu at snylte på Tom Lehrers logik i f. m. matematik ("New Math", klik på link)
http://www.youtube.com/watch?v=SXx2VVSWDMo
 
 
19.10-2011 | 00:58 af Knud Sandbæk Nielsen
Goooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooood
moooooooooooooorniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiing!!!!!!!!!!
 
 
19.10-2011 | 22:33 af hans andersen
Knud S

"Hvorfor er den mest rationelle holdning til andre mennesker den tilgivende, forstående og imødekommende?"

Det er ikke det, det drejer sig om lige her og nu!

Det drejer sig om at være UDANSK!

Det drejer sig om, at modsætte sig dansk lov og bekæmpe demokratiet!

Kender du :"Frø og ugræs er føget over hegnet" ?

Det er lige det, det drejer sig om!

Her er der ikke brug for humor!

Her drejer det sig om, at få fjernet noget ukrudt!

Disse salafister skal fjernes, de er udanske og de skal simpelthen udvises!

Her er ikke brug for "Morsomme" indlæg Knud!

Det her er dybt alvorligt!

Hvis noget af "Ros" 'et har dansk borgerskab, skal dette tages fra dem, idet de ikke er værdige til at blive kaldt danske!

Hvis loven ikke tillader at fjerne et borgerskab, så må loven laves om!

Vi vil simpelthen ikke have den slags i Danmark!
 
 
20.10-2011 | 00:11 af Johannes Aagaard
@ Knud Sandbæk Nielsen,

Her må jeg erklære mig ret enig med Hans Andersen. Det er ikke altid at man kan vælge sin egen boldbane eller "værktøjer", når man konfronteres med mennesker, der vil en ondt. Man f.eks. vil aldrig kunne opnå noget som helst med imødekommenhed over for en psykopat; det er udelukkende konfrontationen og nedlæggelsen, der virker. Og ligeså forholder det sig med terrorister og terrorsympatisører.

Derfor er i øvrigt også droneangreb, som det er f.eks. senest slog al-Qaeda lederen Anwar al-Awlaki ihjel, både rimelige og nødvendige. Vi taler om illegale kombattanter, der anvender asymetrisk krigsførelse, over for hvilke politiforretninger er virkningsløse.

Salafister er ikke bare muslimers modsvar til Indre Mission, men promoverer hate speech, der har til formål at opildne masserne til vold mod også vestlig levevis. De gør det blot mere primitivt og direkte end f.eks. Hizb ut-Tahrir (som i mine øjne burde forbydes som f.eks. i Tyskland og i Holland, lige som organisationen i Sverige betragtes for at være en terrororganisation).

Det synes åbenlyst, at man burde kunne tilslutte sig formuleringen i den tyske afgørelse: " ... kan nedlægges forbud mod en forening, hvis det konstateres, at foreningens formål eller de aktiviteter, den udøver, er i strid med den tyske straffelov, eller foreningen er rettet mod den forfatningsmæssige orden eller tanken om mellem-folkelig forståelse.
Efter bestemmelsen i § 14 kan udenlandske foreninger endvidere forbydes, hvis foreningens formål eller aktiviteter begrænser eller udgør en trussel mod den politiske viljesdannelse i Forbundsrepublik-ken Tyskland eller den fredelige sameksistens mellem tyskere og udlændinge eller mellem forskellige udlændingegrupper inden for forbundsrepublikkens område, den offentlige sikkerhed og orden eller andre af forbundsrepublikkens interesser.
En udenlandsk forening kan endvidere forbydes i medfør af § 14, hvis dens formål eller aktiviteter strider mod Forbundsrepublikken Tysklands folkeretlige forpligtelser, fremmer bestræbelser uden for forbundsrepublikkens område, hvis mål eller midler er uforenelige med de grundlæggende værdier i en statsorden, der værner om menneskets værdighed, støtter, agiterer for eller fremkalder voldsanven-delse som middel til gennemtvingelse af politiske, religiøse eller andre interesser eller støtter forenin-ger inden for eller uden for forbundsrepublikkens område, som foranlediger, agiterer eller truer med attentater mod personer eller ting."
I den tyske afgørelse anføres endvidere, at forbudet "var begrundet med, at organisationen vender sig mod tankerne om mellemfolkelig forståelse. Der blev endvidere lagt vægt på, at Hizb-ut-Tahrir går ind for at anvende vold som middel til at gennemføre politiske mål, herunder at organisa-tionen benægter staten Israels ret til at eksistere og opfordrer til drab på jøder. Det fremgår endvidere, at organisationen stod bag udbredelsen af massiv anti-jødisk hetzpropaganda, herunder bl.a. i sit tysk-sprogede organ ”Explizit”, på internettet og i løbesedler, ligesom den havde afholdt et offentligt møde med deltagelse af flere medlemmer af det nazistiske parti NPD."

Hizb ut-Tahrir og salafister som dem fra "kaldettilislam" tvinger os beklageligvis til at indrette lovgivningen efter den forvrængende virkelighed, som disse organiseringer stræber hen i mod. Og derved taber vi ikke vi ikke vores indforståede "uskyld" som danskere; nej, vi skal turde forsvare os mod kræfter, som vil os det ondt.

Så rørende enkelt er det.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites