|
25.04-2008 | 03:17
af
Kafka
Der er intet nyt i, at både den danske og svenske kongehus var pronazistiske beundrere af Hitler. Den svenske kongehus dekorerede tilmed Hitlers stab med de største kongeordner, ligesom Sverige ydede hjælp til troppetransport og våben produktion til Nazisterne. Sverige hyldede Hitler og var beundrer af racehygiejnen, de forbød blandingsægteskaber mellem svenskere og jøder.
Man så samme trend i Danmark omkring regeringens samarbejdspolitik, og en del af den danske befolknings pronazistiske holdning, hvor den konservative læge Frits Clausen var formand for nazipartiet og formidlede danske læger til tjeneste i de tyske KZ-lejre.
|
|
|
|
|
|
27.04-2008 | 22:57
af
Jens N. Roved
Og det trækker bare endnu en tyk streg under, at nazisterne var højreorienterede og plejede omgang med overklassen.
|
| |
|
|
|
|
27.04-2008 | 22:58
af
Jens N. Roved
Præcis ligesom nazister var venner af det danske kongehus og de adelige og borgerlige i Danmark.
|
| |
|
|
|
|
27.04-2008 | 22:58
af
Jens N. Roved
Kafka. Ja, der var nære venskabsbånd imellem de svenske borgerlige og adelige og nazisterne.
|
| |
|
|
|
27.04-2008 | 23:11
af
(Slettet bruger)
@Snowtiger
regeringen var ikke bagefter..de gik med til at lave en fælles møntunion med Det Tyske Storrige i 1943. men som heldigvis aldrig blev gennemført.
tænk engang det radikale venstre. ville have fælles møntfod med besættelsesmagten
|
|
|
|
|
28.04-2008 | 20:02
af
Kafka
Stanken fra brunsvirrer mentaliteten hænger tungt over Danmark,Rigsarkivet er lukket i 100 år, for at minimere stanken fra den danske statsadministrations med- og overløbere.
|
|
|
|
|
|
30.04-2008 | 23:23
af
Jens N. Roved
Morten Mortensen - Det siger jeg heller ikke. Men man tager grumme fejl, hvis man forsvarer de borgerlige partier med, de ikke var pro-nazistiske før og under krigen.
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 14:04
af
Korrektionen
@ Kafka:
"Der er intet nyt i, at både den danske og svenske kongehus var pronazistiske beundrere af Hitler".
Pas nu på hvad du siger, lille mand. Du sviner et helt kongehus til på baggrund af en udnævnelse til Kammerjunker der fandt sted mens Schalburg stadig var konservativ. Injurier tror jeg ikke de kongelige får problemer med at få dig dømt for.
"Sverige hyldede Hitler og var beundrer af racehygiejnen, de forbød blandingsægteskaber mellem svenskere og jøder".
"Sverige" hyldede ikke Hitler, men den socialdemokratiske regering derovre gjorde da. Et socialdemokratisk parlamentsmedlem indstillede ham feks til Nobels Fredspris. Den socialdemokratiske regering var også bag en racelovgivning, der fik tvangssteriliseret godt 70.000 mennesker - de sidste engang i 1970erne.
"Man så samme trend i Danmark omkring regeringens samarbejdspolitik, og en del af den danske befolknings pronazistiske holdning, hvor den konservative læge Frits Clausen var formand for nazipartiet og formidlede danske læger til tjeneste i de tyske KZ-lejre".
Nu var Frits Clausen jo sådan set holdt op med at være konservativ da han hoppede på den nationalsocialistiske limpind. Ellers skal vi jo ud i at forklare, hvordan DNSAP faktisk er en udløber af Det Radikale Venstre, fordi partiets stifter, Cay Lembke, var folketingskandidat for de Radikale i 20erne. Og det kan vi jo ikke have, for så får vi ikke gjort den nationalistiske socialisme til en højrefløjs-ting.
De Radikale og Socialdemokratiet var forøvrigt også hoveddrivkræfterne i den danske racelovgivning, der blev vedtaget fra 1929 og frem mod stærke protester fra MF´erne fra Det Konservative Folkeparti. Som idag var S og R helt forhippede på at importere alt det moderne udefra, uanset hvor mange danskere der kommer til at lide under det (dengang 30.000 tvangssteriliseret). Og lige som idag får vi så et reality-check af præsterne på højrefløjen.
Den racelovgivning som den socialdemokratisk-radikale regering fik presset igennem lod nazisterne sig forøvrigt siden kraftigt inspirere af, da de kom til magten i Tyskland.
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 14:20
af
(Slettet bruger)
@Korrektionen:
Særdeles interessant indlæg, særdeles interessant...
|
|
|
|
|
|
|
24.04-2008 | 23:07
af
hejhejhej
Det kommer vel ikke bag på nogen
|
|
|
|
|
|
24.04-2008 | 23:12
af
(Slettet bruger)
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 00:30
af
Jakoba
Skandale!
eller noget.
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 01:05
af
(Slettet bruger)
@Poul Solrart.
Tæt på det bedste musik, der nogensinde er blevet skabt ;-)
Who s next?
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 01:14
af
(Slettet bruger)
... Who s next to be fooled?
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 02:42
af
Mogens Nørgaard
I bogen "The Third Reich" mener jeg at kunne huske, at mødet mellem kongen og den tyske gesandt den 9. april er beskrevet.
Kongen giver livgarderne ordre til at holde inde med modstanden på og omkring Amalienborg og den tyske gesandt får fortræde for kongen for at få ham til at kapitulere.
Kongen siger - ifølge gesandtens indberetning til Berlin - noget i stil med: "Vi er en stor beundrer af jeres Fører, men dette er naturligvis uacceptabelt".
Kongen var en stor fan af Hitler. Desværre. Det var mange andre også (A. P. Møller, alle mulige politikere, etc.).
Jeg er selv venstremand med særdeles konservative holdninger, men jeg har aldrig kunnet forstå at vi holdt og holder hånden over alle de, der syntes at Hitler var fantastisk. Enhver kunne jo se - også dengang - at han var grusom mod minoriteter. En af de opgørelser jeg har kigget på mente at kunne påvise, at der var noget i retning af 1500 aktive modstandsfolk i Danmark. That s all.
Englænderne og amerikanerne var også af den mening, at vi var meget, meget tyskvenlige. Det tror jeg er rigtigt.
Måske er det på tide, at vi erkender det og kommer videre? Vi kan vel for Søren ikke for evigt gemme os bag a) at nogle jøder blev smuglet til Sverige mod høj betaling og b) der var mange medlemmer af det danske Hjemmeværn efter krigen (jeg er selv medlem :-)) )??
Mvh.
Mogens
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 04:01
af
(Slettet bruger)
Der er den dag i dag stadig tvivl om Christian den 10. holdning overfor nazismen. Mange statspapirer omkring kongehuset og nazismen er stemplet hemmligholdt, og papirer omkring Christian den 10. må først offentliggøres 100 år efter hans død, altså 2047.
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 07:27
af
Esbern Snare
I denne sag tænker jeg på OL i Kina. Det er regeringen som bestemmer om Danmark skal sende repræsentanter (officielle Danmark) og dermed også om Kongehuset skal deltage. Kongehuset kan ikke bare deltage på egen hånd.
Jeg lægger mærke til at det ikke kun var Kongehuset som deltog i Schalburgs begravelse men også ministre.
Ja, ja journalister er antimonarkister, selvom de lever af dem...
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 08:10
af
Lars Nunnegaard
Store dele af adelen var pro nazister dengang.
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 09:41
af
veram
Temmelig irelevant nu mere end 60 år efter, men jeg er da sikker på, at man nok kan finde et eller andet om Gorm den Gamle der kan bringes på forsiden
|
|
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 09:48
af
(Slettet bruger)
milter
Et godt nummer og jeg syntes det var en god udgave jeg fandt det i.
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 10:10
af
politik
Sikke en ævle historie. `Familien Glyk` eksisterer qua jøderne som dyrker dem og giver dem penge.
`Glyk` er Thomassen jøder fra Glyksburg.
Schalburg var vel selv en jøde som spiller dobbeltspil. Typisk med den slags ævle historier i den danske presse.
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 10:21
af
(Slettet bruger)
Har det krydset de helliges sind, at dette muligvis var et udtryk for samarbejdspolitik, motiveret af frygten for egen skæbne, skulle nazierne vinde?
Man var af strategiske årsager, nødt til at holde sig på så god fod som muligt med begge sider af hensyn til egen skæbne, skulle den ene eller den anden vinde.
Det er for billigt at spille hellig efter at det er afklaret, hvem der vandt.
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 11:36
af
Jørn
Intet nyt i den artikel! I juni måned var folkestemningen i Danmark, at udsigten til en fremtid under tysk åg, var langt større end udsigten til befrielse fra allieret side - derfor var der en tilnærmning til Tyskland, ikke en "entente cordiale" men mere af nødvendighed.
Dette dokumenteres i de indberetninger politiet modtog fra danskere, som ville anmelde sabotageaktivitet - indberetninger som ligger i meterhøje bunker på Rigsarkivet.
At mange ultrakonservative blev en del af den tyske værnemagt, lå i naturlig forlængelse af, at for dem var Tysklands kamp en kamp mod den undertrykkelse som Sovjet havde pålagt Finland - sammen med deres kommunistiske håndlangere i Danmark. Kominterns folkefront kaldte på alle, reelt antidemokratiske, kræfter på venstrefløjen. Som sådan var der ikke langt fra kommunisterne under anden verdenskrig, til Blekingegadenbandens mord på en ung dansk politiassistent.
Der var, og er, ingensomhelst forskel på ultrakonservative og ultravenstreorienterede - de er lige skøre i bolden!
Anden dokumentation af kollaborationen mellem DK og Tyskland var 6. juni-erklæringen, hvor den radikale Scavenius udtalte sin beundring for de tyske sejre. De radikale var dengang lige så usympatiske som i dag!
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 14:28
af
Jens N. Roved
Jacques - Det er intet under, at Danskerne blev kaldt Gulaschbaroner under første verdenskrig. En titel man tog med sig og holdt højtideligt på også under 2. verdenskrig. Jeg har ofte nok set dig påstå, at nazisme og fascisme er venstreorienterede ideologier: Hvad med at kigge på Mussolinis egen difinition på fascisme fra 1932, hvor han selv udtaler sig om, at fascismens vigtigste formål er at bekæmpe venstreorienterede, socialdemokrater, fagforeninger og kommunister: http://www.fordham.edu/halsall/mod/mussolini-fascism.html Mussolinis egne ord: "...Fascism [is] the complete opposite of…Marxian Socialism, the materialist conception of history of human civilization can be explained simply through the conflict of interests among the various social groups and by the change and development in the means and instruments of production.... Fascism, now and always, believes in holiness and in heroism; that is to say, in actions influenced by no economic motive, direct or indirect." Og her er noget om Danmarks fascistiske morgenavis: http://home8.inet.tele.dk/oktober/kp/KP2000/kp0025/18.htm Når nu Mussolini selv sagde at fascisme var den totale modsætning til marxistisk socialisme, hvordan kan fascisme så være venstreorienteret? Har du glemt, hvem som skabte fascismen? Mussolini. Desuden så udviklede kommunismen sig til fascisme. Den byggede på en venstreorienteret ideologi; men udviklede sig reelt til totalitær fascisme. Stalin var ikke venstreorienteret. Stalin var fascist og dermed højreorienteret. Som George Orwell gjorde opmærksom på i sin glimrende bog: Kammerat Napoleon. George Orwell var i øvrigt glødende socialist, hvis du ikke skulle vide det. Så for lige at klarlægge dét, så var fællestrækkende imellem fascisme/nazisme og kommunisme, at selv om kommunismen havde et andet teoretisk udgangspunkt, så gik udviklingen sørgeligt nok kun én vej -> imod totalitær fascisme.
|
| |
|
|
|
|
25.04-2008 | 14:30
af
Jens N. Roved
Korrektionen - Du mener, at de radikale var og er venstreorienterede? Det er da den største omgang vås. De radikale er et borgerligt parti.
|
| |
|
|
|
|
25.04-2008 | 14:31
af
Erik Willumsgaard
@Snowtiger
Lige en parentes: DANSKERNE blev ikke en bloc kaldt gullasch-baroner under første verdenskrig. Det gjorde kun en meget lille gruppe, som udnyttede krisen til at tjene nogle hurtige penge.
Men ellers enig i din karakteristik af fascisme/nazisme som ideoliger, der var vendt mod den venstreorienterede arbejderbevægelse.
|
| |
|
|
|
25.04-2008 | 14:34
af
Kafka
Jeg bestrider ikke at det alene var konservative, men også Radikale samt socialdemokrater der var med/overløbere som medlemmer af det danske naziparti. Af kartoteket fremgår det, at bl.a. Poul Nyrups far og Henning Dyremoses forældre var medlemmer, ligeså var folketingets familier repræsenteret bredt i kartoteket sammen med adelen og andre. Injurier mod kongehuset mener jeg ikke der er tale om, men de juridiske beviser har jeg ikke, de er i Rigsarkivet, set i lyset heraf kan jeg og andre dømmes for stort set alt man ikke har skriftlige dokumenter på, bevidnelserne tæller ikke af samme årsag, vil domstolen i givet fald pådømme injurier, uagtet rigtigheden deri.
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 14:38
af
Jens N. Roved
Erik Willumsgaard - Sandt nok. Det var en gruppe bønder, som handlede med begge sider. Men samarbejdspolitikken tog sit udgangspunkt i at holde sig gode venner med de, som man anså for at være stærkest. Der var ikke meget ideologi bag den. Man skiftede jo også standpunkt, da krigslykken vendte.
|
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
25.04-2008 | 23:31
af
Thomas Proctor
Sverige var en feriekoloni for nazisterne.
Historisk bombe: Sverige fulgte tyske racelove
Svensk-tyske ægteskaber blev annulleret og brudepar måtte skrive under på, at de ikke var af jødisk afstamning. Sådan var realiteterne i 1930 ernes og 1940 ernes Sverige, viser ny forskning.
Af Kristina Olsson, Malmø Send artikel Print artikel
Det kan godt være, at Sverige holdt sig uden for Anden Verdenskrig. Men neutraliteten lå på et meget lille sted.
De tyske tog med soldater og våben, der fik lov til at køre igennem Sverige på vej til Norge, kender de fleste svenskere allerede til.
Historisk bombe
Men at den svenske folkekirke og stat rent faktisk opretholdt de tyske racelove, er slået ned som en historisk bombe.
»Det er et sørgeligt kapitel af vores historie. Og en periode man ikke har villet tale om. Men hvis man ikke bearbejder sin historie, så vil den altid dukke op på et eller andet tidspunkt«, siger Anders Jarlert, professor i teologi og religionsvidenskab ved Lunds Universitet.
Sammen med kollegaer rundt omkring i Sverige har han siden 2001 forsket i Sveriges forhold til nazismen. Det er en opgave fra den svenske regering, som Vetenskapsrådet, statens forskningsråd, har satset 20 millioner svenske kroner på foruden 10 millioner til forskning i Sveriges forhold til kommunismen.
Anders Jarlert har kunnet dokumentere, hvordan svenske embedsmænd i Udenrigsministeriets retsafdeling allerede fra begyndelsen accepterede de tyske racelove, der blev vedtaget af Nazistpartiet i Nürnberg 1935.
Tvunget til at underskrive erklæring
I Sverige henviste man til Haag-konventionen fra 1902.
Den gik ud på, at udlændinge, der ville giftes i et andet land, automatisk faldt under deres hjemlands ægteskabslovgivning.
Den indebar, at samtlige svenskere, der ville giftes med tyskere, ifølge Nürnberg-loven var nødt til at underskrive en erklæring om, at ingen af deres bedsteforældre var jøder.
»Jeg har fundet frem til, at det ramte cirka 430 par, og der var sikkert flere, som vi ikke kender til«, siger Anders Jarlert.
Brev fra Tyskland
Men myndighederne nøjedes ikke med at kræve en erklæring om arisk oprindelse. Da Alfred og Liselotte Rapp kom fra Tyskland til Sverige i 1935, var det for at få lov til at blive gift. Det fik de nemlig ikke hjemme i Tyskland, eftersom Alfred var jøde og Liselotte arier .
Men heller ikke de svenske myndigheder gav dem lov. Parret måtte derfor rejse til England for at blive gift og i 1936 vendte de tilbage til Sverige. Efter kun et år som ægtefæller, fik de et brev fra de svenske myndigheder.
Det nazistiske styre i Tyskland havde annulleret ægteskabet, og nu krævede tyskerne, at den svenske stat opfordrede parret til frivilligt at opløse ægteskabet. Men deres præst nægtede at slette dem fra kirkebogen, og de kunne fortsætte med at leve som et gift par.
»At vi svenskere indarbejdede nazisternes racelove i vores lovgivning, er en skamplet«, siger parrets søn Mathias Rapp, til avisen Dagens Nyheter.
Ægteskaber blev opløst
Andre par var ikke lige så heldige som familien Rapp. Både svenske præster og domstole var hurtige til at opløse ægteskaber, der ikke opfyldte de tyske krav om racerenhed.
Det førte til, at gifte kvinder med børn pludselig blev til ugifte mødre. Og at børn, der tidligere var født af en gift mor, nu var født uden for ægteskabet.
»Samtidig må man ikke glemme, at der fandtes modstand«, siger Anders Jarlert. Præster, der viede par uden at de skulle skrive under på erklæringen om racerenhed . Eller personale i Udenrigsministeriet, der omgik reglerne og kaldte dem statsløse i deres papirer.
Det er fristende at tro, at den daværende svenske regering var sig fuldt bevidst om tilpasning til de tyske racelove. Men det mener Anders Jarlert ikke. I sin forskning peger han i stedet på, at det var embedsmændene i Udenrigsministeriet, der var de ansvarlige.
Adlød bare loven
De satte ikke spørgsmålstegn ved, at Haag-konventionen fik et helt andet indhold efter 1935. De adlød bare loven. Resultatet blev et yderst mørkt kapitel i Sveriges historie.
»Der fandtes en tavshedens kultur allerede på det tidspunkt og den har fortsat. Vi har ønsket at glemme alt det mørke og se fremad. Bygge folkehjemmet uden at blive mindet om, at der ikke var plads til alle«, siger Anders Jarlert.
MVH
ESP
|
| |
|
|
|
|
25.04-2008 | 23:38
af
Thomas Proctor
"Gud - Konge og Fædreland" :
Udviklingen begyndte for alvor, da KU i 1932 fik en ny formand Jack Westergård. Det indledte en politisk nyorientering inspireret af den europæiske fascisme som kulminerede, da Konservativ Ungdom i 1935 havde 30.000 medlemmer.
I udgangspunktet hentede KU inspiration fra Estrups anti-parlamentariske styre under provisorieårene. »I Estrups tid førte det Konservative Folkeparti en aktiv, indflydelsesrig, selvstændig og national politik. Det kunne partiet gøre, fordi det havde magt, som det havde agt og fordi det i spidsen havde en personlighed, en karakter, en vilje – kort sagt en mand – en stærk mand«, skrev Jack Westergård i sin første nytårshilsen til medlemmerne.
Fra slutningen af 1932 var det dog tydeligt at den primære inspiration nu blev hentet i den europæiske fascisme, som i medlemsbladet Konservativ Ungdom i november 1932 blev karakteriseret som »en af de interessanteste åndelige og politiske bevægelser i nutiden«. De unge konservative erklærede eksplicit, at de ønskede en ny stærk autoritativ statsmagt og de nærede en indædt modvilje mod parlamentarismen og Folketinget, som efter deres mening
ikke repræsenterede helhedens interesser, men derimod klasse-interesser. Egentlig førerdyrkelse og krav om indførelse af førerprincippet i Danmark finder man dog ikke i KU’s vedtagelser. Det kan så enten ses som udtryk for det moderate mindretals indflydelse eller mangelen på egnede elementer.
I KU’s forskellige blade var der i perioden en sand strøm af positive artikler om udviklingen i Italien og Tyskland, og om forskellige fascistiske og antidemokratiske bevægelser i resten af Europa som for eksempel British Union of Fascists og franske Camelot du Roi. De sidste fortalte i medlemsbladet i august 1933 om deres speciale i at rydde mødelokaler med knipler, gas og røgbomber.
KU brød sig dog ikke om de danske nazister. Først og fremmest fordi de blev betragtet som et tysk plagiat. Man var også imod tyske tanker om en grænserevision, men den indenrigspolitiske udvikling i Tyskland blev opfattet med sympati. I en typisk rejsebeskrivelse i medlemsbladet fra 1934 hed det at »Tyskland langsomt marcherer mod bedre og lyse tider for et helt folk og dermed også for alle Europas kulturstater.«
Sympatien for det nazistiske tyskland og det fascistiske Italien fortsatte igennem 1930’erne. I KU’s sommerhæfte fra 1936 skrev den senere minister Ole Bjørn Kraft f.eks: »Hårdt arbejde under sunde forhold skaber dygtige statsborgere. ’Det tredje rige’, Tyskland under Hitler, har forstået det – og udfører lærereglen i praksis«. Og han fortsatte: »Vi, der har alle muligheder for at ligge i den hvide races fortrop, vil simpelthen stå i fare for at blive det slæng af efternølere, som et samfund altid har at slæbe på.« Artiklen havde en massiv billeddækning af marcherende Italienske ungfascister og tyske arbejdssoldater.
I 1933 dannede KU et uniformeret korps som med deres olivengrønne uniformer, ride-støvler og skrårem, og ikke mindst navnet stormtropperne, gav mindelser til Italienske sortskjorter. Målet var at udvikle et militærlignende korps, som det fremgår af beskrivelsen af korpsets første parade i medlemsbladet: »’Korpset ret!’ Komandoråbet runger ud over Gentofte kirkeplads. 500 hæle smækker øjeblikkeligt sammen, og ’General’ Hollbøll kan med stolthed set ud over sine 7 kolonner konservative stormtropper." Fra sommeren samme år afholdt KU også særlige stormtrop sommerlejre med politisk skoling, marchøvelser og eksercits.
1936 blev den Aksel Møller valgt som ny formand. Han indledte en moderation af KU, selvom valget ikke var udtryk for det radikale kursskifte, konservative har hævdet efter 1945. I Samtidens KU blev det kun opfattet som et personskifte, ikke en ny politisk kurs. Mens Aksel Møller var formand støttede KU’s kampblad i oktober 1936 f.eks. Francos oprør mod den folkevalgte regering og erklærede med hjemlig adresse: »I den magtkamp, der i den kommende tid kommer i Danmark råber vi en klar advarsel – for os er der kun et feltråb – knus folkefronten – slut op om KU.« Og året efter skrev det samme blad om de tyske koncentrationslejres humane karakter.
Under Aksel Møllers ledelse begyndte medlemstallet at falde mærkbart og utilfredsheden voksede. I 1938 resulterede uenigheder om forfatningsspørgsmålet i at dele af strammerne startede et åbent oprør i KU. Bag det lurede truslen om et brud med moderpartiet og KU’s omdannelse til en selvstændig højreradikal organisation. Det lykkedes dog Aksel Møller at vinde kampen og fastholde tilknytningen til moderpartiet på et landsrådsmøde i Kolding i september 1938. Det blev enden på KU’s storhedstid som militant højrebevægelse.
Det var dog ikke nødvendigvis udtryk for KU’s ubetingede tilslutning til det parlamentariske demokrati. Åge Trommer har peget på, at det kun var ved i »meget væsentligt omfang« at bibeholde ideologien fra de tidligere 30’ere og indsætte den stærkt yderligtgående Leo Dane som ny KU-formand, at det lykkedes Aksel Møller at splitte oppositionen og slå oprøret ned. Poul Møller karakteriserede ligefrem Leo Dane i sine erindringer som en af dem der ikke ville vige tilbage for et statskup, hvis han fandt det nødvendigt.
MVH
ESP
|
| |
|
|
|
|
26.04-2008 | 10:21
af
Jens N. Roved
Hvad angår regeringen under 2. verdenskrig, så var det vist ikke regeringen, som gik strækmarch i gaderne i 30 erne. Det var de konservative.
|
| |
|
|
|
27.04-2008 | 05:21
af
Kafka
Sverige var ikke blot feriekoloni for nazisterne, topnazissten Gøring bode i Malmø i Lihamn kvarteret og havde også lejlighed i Stockholm.
Der var og er et særligt nært venskabsforhold mellem svenskere og nazister. Tyske topnazister opkøber stadig svenske herregodser og omdanner dem til nazistiske træningslejre, flere store godser i syd Sverige har et stort antal tyske nazister som ansatte, hvor landbruget kun er sekundære aktiviteter.
|
|
|
|
|
27.04-2008 | 15:34
af
Kafka
Det er ikke syd Sverige nazisterne opkøber store godser, men i bl.a. Mariastad, hvor de har det største gods. AF kontrakten fremgår det, at advokaterne er tyske top advokater, der har forsvaret tyske nazister.
Godset er et lukket land for andre end nazisterne, måske er det en dekadent feriekoloni for afdankede nazister med dekadente danske og svenske og tyske nazister.
Sverige er også de danske nazisters nye fædreland, der bor de danske nazister, der fik deres dødsdom omstødt til fængsel, de er gift med svenske nazister og avler deres mentale dårligdomme videre.
|
|
|
|
|
|
27.04-2008 | 22:55
af
Jens N. Roved
Kafka. Ja, der var nære venskabsbånd imellem de svenske borgerlige og adelige og nazisterne.
|
| |
|
|
|
|
27.04-2008 | 22:56
af
Jens N. Roved
Præcis ligesom nazister var venner af det danske kongehus og de adelige og borgerlige i Danmark.
|
| |
|
|
|
26.04-2008 | 03:07
af
Michael
Dansk topnazist skriver i, men han var altså født og opvokset i Rusland af en russisk mor og en dansk far, så han var altså snarer russisk topnazist.
Og hvad angår han var landsforræder, så var Frikorps Danmark, som han blev chef for, jo oprettet på vegne af og med dens velsignelse, den socialdemokratiske/radikale regering som var lovlig valgt, og som faktisk anbefalede danske officerer at søge optagelse, så de kunne få kamperfaring. Og da korpset tog afsked med Danmark første gang for at rejse til Tyskland, så mødte hærens øverste kommanderende op og ønskede dem held og lykke.
Så kan man altså ikke kalde ham landsforræder, uden også at kalde regeringen og folketingets politikere for landsforræddere, men det gjorde man jo ikke, de fortsatte uanfægtet efter 2. verdenskrig, uden et retsopgør, bortset fra Fritz Clausen, lederen af det Danske nazi parti, som blev først fængslet og senere myrdet i den daværende "Fårhuslejr".
Og hvad angår at familien Schalburg var fattige, så passer det ikke, familien havde efterladt rigdomme i Rusland, men Schalburgs far var vinhandler i Danmark og hans far og mor boede på Phistersvej 2 a-e i Hellerup, der bor man ikke hvis man er fattig.
|
|
|
|
|
26.04-2008 | 03:13
af
Michael
Åh ja jeg glemte en ting, da Rumæniens præsident og diktator, eller snarer massemorder Nicolae Ceausescu var i Danmark i 1980 gav Magrethe ham Elefantorden, betyder det så at hun var kommunist og massemorder?
|
|
|
|
|
|
26.04-2008 | 10:20
af
Jens N. Roved
Michael - Nej, snarere en trofast støtte af fascisme. Altså dronningen.
|
| |
|
|
|
|