Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Tørklædet - og Gerner

3. maj 2007 22:03
Visninger  [3695 ]   Debat  [33 ]

  

Det var en fremragende udsendelse, der var på DR 2 kl. 20 her til aften (Debatten), hvor Pia K. og Sørine Gotfredsen klart argumenterede for at tørklædet var og blev et entydigt symbol for kvindeundertrykkelse, fordi det ren faktisk er sådan at det fungerer i Mellemøsten (og i Koranen).

 

At nogle så vælger frivilligt at gå med tørklæde, gør ikke symbolet mindre kvindeundertrykkende. Lige så lidt som et hagekors ville blive mindre nazistisk af, at en Johnny Hansen fortalte at det var et oldnordisk soltegn, som for ham repræsenterede solens lys og frihed.

 

Og den stakkels Elsebeth Gerner som stod på den anden side af bordet, var ved at gå i opløsning, fordi hendes argumenter for hendes tørklæde-stunt ved siden af fiskerkonen ved Gammel Strand faldt helt fra hinanden. Fordi det eneste argument hun havde for iklæde sig et kvindeundertrykkende symbol, var at ”Det er udtryk for min frihed”.

 

At man frivilligt vælger at bruger et symbol gør som bekendt ikke symbolværdien mindre. Hvilket hun ikke forstod.

Del på Facebook
04.05-2007 | 00:05 af Søren Svendsen
Er enig i at Elsebeth Gerner-Nielsen var temmelig vag. Jeg ved ikke om hun var det, men hun virkede til at være ved at gå op i sømmene. Og ja jeg havde også på fornemmelsen at Suher Othman følte at Gerner var mere skidt en kanel.
 
 
04.05-2007 | 00:21 af Vridemaskinen
@Groucho

Så er du altså alligevel en rigtig fornuftig mand og familiefar.

Jelved og hendes uregerlige bande er på vej i afgrunden, hvorfra det kræver intelligens og politisk tænkning at komme op. Så det sker ikke. De er på vej ned. SF er i gang med at sluge kameler mens Søvndal hyldes på samme måde som Kim Il Sung og Stalin blev det. Billeder i overnaturlig størrelse af Villy - farvel til dem, han kommer ikke i regering, medmindre Venstre eller Konservative beslutter sig for at gå sammen med ham. Og det sker ikke. Enhedslisten har placeret sig sammen med Jelveds og Gerner - som islamisterne nyttige idioter.

Jo, venstrefløjen har gjort det rigtig godt - for højrefløjen.

Fogh tager fire år mere.
 
04.05-2007 | 00:36 af Vridemaskinen
Gerner er en magtsyg finke. Jeg skal aldrig glemme hendes udtalelser engang da hun sluttede af med et overlegent blik og smil mens hun sagde, "... det er sådan noget man kan gøre når man har magten ..."

- det var første gang jeg hørte en politiker sige noget om, at han/hun havde magten - men den nød hun, mens hun var minister. Som om hun vil blive husker for noget. Nu vil hun muligvis blive husket for sit dumme muslimstunt, som formentlig skyldes deperat ønske om at komme i medierne, hvor hun ellers aldrig ses - på den måde minder hun om Asmaa, der også er et tydeligt eksempel på en medielus. Farvel til begge...
 
04.05-2007 | 01:03 af fnugget
Det er ikke nogen hemmelighed, at Gerner altid har været bedre til at moralisere end til at argumentere (hvilket sås pinligt tydeligt her til aften).

Værre er det De Radikale med fru Jelved i front, med åbne øjne bakker op om Gerners lallende halal-hippie stil. Og det efter at Nasar Khadar forundret og vred har gjort Gerner opmærksom på at hun markedsfører et symbol, der fungerer kvindeundeundertrykkende i hele Mellemøsten - og som i dansk sammenhæng resulterer i at man går det politiserende islams (islamismens) ærinde.

Det var det, der her til aften fik den radikale kommunalpolitiker, Pernille Høxbro, til at forlade De Radikale med en salut om, at den radikale leder Marianne Jelved styrer et sekterisk elitært parti hen mod den fuldstændige marginalisering uden nogen indflydelse på dansk politik.
 
04.05-2007 | 06:18 af Lars Nielsen
Elisabeth Gerner Nielsen - Frådende hads furie!

Iaftes den 3. maj så jeg Debatten på DR2, og jeg havde aldrig i min vildeste fantasi troet at jeg nogensinde skulle opleve, at komme til at holde med Pia Kjærsgaard som da hun fortalte Elisabeth Gerner Nielsen at denne var fuldstandigt optaget af had til Dansk Folkeparti.

Magen til frådende furie og med en sindsygs udseende samt hvis øjne kunne dræbe alle der ikke var enige i Elisabeths stunmt med klud om hovedet, var lige klar til skafottet, havde hun fået lov at bestemme iaften.

En tørklædeklædt muslimsk kvinde - cirka som Asmaa

forklarede hun ville rejse fra Danmark hvis toerklaeder vlev forbudt i det offentlige rum, og jeg husker jeg taenkte saa rejs, der er ingen der holder paa dig, vi har fri ind og udrejse.

Jeg taenkte, jeg skal nok skaffe en tilsvarende doktor mk fra Polen uden den megen debat.

Naar nogen tillod sig at naevne at Danmark er et kristent land med religionsfrihed, stod fraaden naermest ud af munden paa Elisabeth Gerner Nielsen

og hendes muslimske medsoester med toerklaede.

Grundlovens Kapitel I Artikel 4 siger>

§ 4

Den evangelisk-lutherske kirke er den danske folkekirke og understøttes som sådan af staten.

Kunne selv Det Radikale Venstre, udi deres venstreorienterede studentikose orientering ikke lige laese paa lektion om Grundloven igen, i har jo som MFer underskrevet i vil overholde samme.

Det var ikke en opfoersel der klaedte eller tjente De Radikale, for slet ikke at naevne Elisabeth Gerner Nielsen og hendes stoette Marianne Jelved.

Vil i overhale Enhedlisten venstreom. _
 
 
04.05-2007 | 06:24 af Lars Nielsen
PS

Til ovenstående om at mene Pia Kjærsgaard var mere korrekt og sandsærdig sammen med Sørine et eller andet, end den fuldstændig vilde, frådende hadske furie Elisabeth Gerner Nielsen, kan jeg kun sige:

Det er fandme uhyggeligt du!
 
 
04.05-2007 | 07:49 af Skandale
Jeg har ikke set programmet, men har sjældent set Elsebeth Gerner tale sammenhængende og logisk i mere end 10 sekunder...
 
 
04.05-2007 | 08:22 af Skandale
Nu har jeg så set programmet. Tak skæbne, hvor er hun ubegavet at høre på. Det gik helt galt for hende til sidst.
 
 
04.05-2007 | 11:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 11:21 af Isabella Balkert
Elsebeth Gerner kunne ikke have valgt en bedre strategi for DF  hvis hun havde været DF mulvarp i R.

Hvordan hun overhovedet kan accepteres som talskvinde for R eller noget som helst andet parti, det kan man kun undre sig over. Hendes hysteriske tirader er ikke en politiker værdig, og så taler vi endog om vores tidligere kulturminister, men her faldt hun jo også fuldkommen igennem.

Jeg har ofte hørt hende gå i selvsving på nøjagtig samme måde som hun gjorde det i debatten igår - i Folketingssalen. Nu gjorde hun det for åben skærm og det var dejligt, så kan alle se hvad R får tiden til at gå med.

At hun endog gik så vidt at anklage Pia Kjærsgaard for det samme mediestunt hun selv optrådte med, fordi Pia Kjærsgaard var iført et tørklæde i Iran, hvor det er forbudt  at færdes uden tørklæde - Og at hun forlangte at Pia Kjærsgaard skulle demonstrere mod tørklædet for at omvende Iranerne i Iran, det var så langt ude at man begynder at finde sympati for Camres udtalelser - Kvinder der "frivilligt" ifører sig tørklædet som symbol, i Danmark, har brug for psykiatrisk hjælp - Ingen har vist mere brug for det end Elsebeth Gerner.
 
 
04.05-2007 | 11:25 af Isabella Balkert
Den tørklæde klædte læge der advarede os om at hun ville udvandre til Canada, hvis det blev forbudt at gå med tørklæde som offentligt ansat. Fortalte hun ikke lige nøjagtig hvor meget tørklædet betyder for den der bærer det?

Man vil hellere emigrere end at tage tørklædet af fordi det religiøse er af så afgørende betydning i forhold til at leve en fri tilværelse med ansigt,  hår og ører fri for hæmmende gevanter.

Burka burde øjeblikkelig forbydes i Danmark. Hvis folk emigrerer på grund af et Burka forbud, er det så det helt store tab for Danmark? Eller er det en hjælp til de kvinder der tvinges af deres familie og fanatiske imamer til at gå i Burka?
 
 
04.05-2007 | 11:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 11:42 af Isabella Balkert
Helt rigtigt Bruce1: "Danmark som Radikalt frit område" - Kan man forestille sig noget bedre?
 
 
04.05-2007 | 12:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 13:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 14:38 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 14:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 15:02 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 15:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 16:45 af Isabella Balkert
Sludder Bjarke,

Pia K. er, som hun selv siger, nødsaget til at skik følge eller land fly. Derfor tager hun også tørklæde på når man insisterer på at hun skal gøre det i et Muslimsk land.

Der er intet besynderligt i hendes opførsel, tværtimod, det er den samme lektie hun prædker for de herboende muslimer.

Hykleriet kommer fra Elsebeth Gerner der mener at det er rimeligt at forlange af Pia Kjærsgaard at hun skal demonstrere at hun ikke går med tørklæde i sit hjemland.

Alle der vil rejse i Iran og andre meget Islamistisk fundamentalistiske lande, er nødsaget til at tage et tørklæde på der, mens de er i landet, for det er de tvunget til. Raportere, tilfangetagne kvinder, amerikanske kvinder, Europæere, alle, det er der ikke noget hykleri i.

Hvis man vil se landet og gøre sig sine egne betragtninger så er det hvad der kræves, og det er selvfølgelig ikke det samme som at man godtager at kvinder påduttes det samme tørklædedirektiv i Danmark, som de gør i deres hjemland.

Man kan ikke andet, end at tage tørklædet på hvis man vil lukkes ind i Iran, sådan er det. Hvorfor hun skulle vælge at demonstrere sit tørklæde fri hovede i et fanatisk land, det er da kun noget du og Elsebeth Gerner kan finde på at forlange.

Det er langt ude.

At du finder at Elsebeth Gerner klarer sig godt, det siger ret meget om hvad du kan og vil bære over med når det kommer fra den politiske kant du åbenbart selv støtter.

Alle andre kunne da se at Elsebeth Gerner har brug for anger management - hun ser jo bund hysterisk, men for en mand der selv bliver hysterisk  hver gang han bliver sagt imod, er det måske helt almindelig samtale form?

De Katolske nonner er jo lige så fundamentaistiske som Muslimske kvinder med tørklæde. Det er nøjagtig den samme surdej, men til forskel for Muslimerne så er den katolske kirke ikke på vej ind i Politik her. Så hvorfor politikere skal beskæftige sig med Katolske Nonner, det må du give en forklaring på.

Nu har du fået et personligt svar, Bjarke, fordi du har henvendt dig til mig, på en meget personlig måde. Hvis du fortsætter med at genere mig og stalke mig på debatten, så skal jeg gerne demonstrere for dig hvor personligt nedladende jeg også kan blive, hvis du tænger til at få et eksempel der ligner dit eget.
 
 
04.05-2007 | 16:47 af Isabella Balkert
Det står ikke i Koranen Søren Larsen, dem der påstår at der står at kvinder skal bære slør i Koranen, har ikke læst Koranen og det er sørgeligt at så mange, og altså også Elsebeth Gerner og Sørine Præst, tror at det er sådan.
 
 
04.05-2007 | 19:10 af Helle Nielsen
Jeg har ventet på Isabella Balkerts svar, det kunne være skægt at se. Men det lader vente på sig, så nu skriver jeg lige et indlæg.

Tørklædet er en ganske almindelig del af mænds og kvinders klædedragt i de Arabiske lande. Det er en nødvendighed med deres vejr.

Der står ikke direkte i koranen at kvinderne skal bære tørklæder, men det kan og bliver fortolket.

Koranen siger "Oh Profet! Sig til dine hustruer og til dine døtre og til de troende kvinder, at de skal samle deres ydre klædning (Jilbab) om sig (når de færdes blandt fremmede mænd) at de må kendes (som ærbare) og ikke forulempes.

Og den siger også at ”man skal klæde sig og opføre sig på en måde, at man ikke tiltrækker sig unødvendig opmærksomhed.”

Det er så det valg de islamske kvinder har, enten at vægte det ordret, og bære jilbab som der ordret står, men det er en meget ualmindelig påklædning her og derfor tiltrækker de sig alles opmærksomhed.

Eller de kan lægge vægt på hensigten i koranen og klæde sig efter det lands skikke hvor de har bosat sig, og bære en anstændig, ikke udfordrende og almindelig dansk påklædning, så de både undgår den unødvendige opmærksomhed, som koranen påbyder dem samt forulempelse fra mænd.

Der er forskel på tørklæder og dragter, Asmaa Abdol-Hamid er iført en jilbab der er heldækkende, hvor såvel ankler som håndled er dækket og tørklædet, der nu fås i forskellige farver, trækkes langt frem over panden.

Den jilbab hun bruger er en helt ny europæisk mode indenfor islamiske klædedragter, de stammer ikke fra deres oprindelige lande, men er vundet frem i Europa samtidig med islamismen.

Den giver som regel udtryk for en meget stærk religiøsitet, og kan være et udtryk for, at bæreren mener, at religionen skal fylde mere og at retslige spørgsmål skal afgøres af en lovreligion som f.eks. sharia.
 
04.05-2007 | 20:55 af Helle Nielsen
@Søren -jamen jeg svarer bestemt ikke på Isabellas vegne, det må han/hun selv gøre. Jeg skød bare lige en bemærkning ind, mens jeg alligevel sad og surfede.

Fanatikere er momentalt sindsyge.
 
04.05-2007 | 21:43 af Isabella Balkert
Jamen vi er da uenige Bjarke.

Pia Kjærsgaard tog Elsebeth Gerners fuldstændig uvederhæftigt overfald og på sin og partiets integritet fuldkommen roligt, og bad om eksempler på de injurierende udtalelser. Men her kunne EG ikke levere.

Elsebeth Gerner opførte sig fuldkommen ude af kontrol og hadefuldt. Det var der ingen andre der gjorde. Hun klarede sig derfor overhovedet ikke godt i det omtalte debat program, som jeg ser det.

At rigtig mange har den samme opfattelse, det skal du endelig ikke lade dig forstyrre af.

Uenighed er ikke det samme som oprevethed Bjarke, og jeg er bestemt ikke ude af ballance, den pegefinger må du rette mod dig selv.

Der er ingen slet skjulte trusler Bjarke, hvad jeg har skrevet er helt enkelt at forstå.
 
 
04.05-2007 | 21:48 af Isabella Balkert
Søren Larsen,

At du forestiller dig at jeg leverer en citat fest fordi du har brug for det, det er altså lige at strække den.

Det er længe siden jeg har læst koranen, og jeg kan den selvfølgelig ikke uden ad, men jeg kan huske at jeg hæftede mig ved at der ikke stod noget decideret om at man skulle bære slør. Der står heller ikke noget om at man kan forvente at der vil være konsekvenser i døden, hvis man ikke gør det.

Hvad de unge piger tror, nemlig at det vil have mere eller mindre forfærdelige konsekvenser, ikke at bære tørklæde er altså ren og skær manipulation af unge piger der er bange for hvad der vil ske med dem hvis de ikke bærer tørklæder.
 
 
04.05-2007 | 21:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.05-2007 | 07:27 af Karin Bennedsen
@Søren Larsen

Hvis et parti, måske DF, fik en nazist valgt ind i Folketinget, ville vedkommende sikkert have ret til at bære sit hagekors, også på talerstolen. Det er der ingen lov imod.

Selvfølgelig er det Folketingets præsidium, der skal tage stilling til sådanne spørgsmål, men hvis hagekorset er en del af vedkommendes sædvanlige påklædning, måske som en knaphulsemblem, kan jeg ikke forestille mig, at det vil blive forbudt.

Noget andet ville være, hvis vedkommende ekstraordinært tog det nazistiske armbind på udelukkende når han gik på talerstolen.

Men den første forudsætning for, at en åbenlys nazist kunne komme i Folketinget, er at han bliver valgt ind.
 
05.05-2007 | 07:57 af fnugget
@Kirsten Hansen

Jeg forstår ikke det du skriver med, at jeg ikke er registreret?????

Hvad mener du?
 
05.05-2007 | 07:59 af fnugget
@Alef

Jeg forstår ikke dit spørgsmål. Det er tilsyneladende skrevet ud fra din helt private formodning om at jeg vil forbyde tørklæder (hvilket jeg ikke har skrevet et ord om). Jeg har såmænd blot anmeldt Debatten på DR 2 fra i torsdags.
 
05.05-2007 | 20:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
06.05-2007 | 11:52 af Helle Nielsen
@kirsten hansen

Jeg har også fået "mail om nye kommentarer" fra denne og andre blogs.

Jeg har ikke haft problemer med at slette dem.
 
06.05-2007 | 23:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
07.05-2007 | 01:24 af Helle Nielsen
Det kan være at explorer "holder fast" i dokumentet. Prøv at downloade et gratisprg. der hedder "Unlocker". Jeg har med stor glæde brugt det i mange år, det er et must. Det fås her http://ccollomb.free.fr/unlocker/#download
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
Kommentarfeltet accepterer ikke lange links.
Forkort links med f.eks tiny.cc, bitly.com, TinyURL.com eller goo.gl
Indlæg | 34 | 37.399 | 112
Siden | 7. marts 2007 11:29
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites