Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

300.000 danskere risikerer liv uden indtægt

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Mange tror, at staten har et sikkerhedsnet, der griber dem, hvis de bliver arbejdsløse. De tager fejl, og det kan koste dem hus, bil og opsparing

13. juli 2011 kl. 22:45 Mette Stender og Mette Lauth
Mange tror, at de bare kan få kontanthjælp. Men især for boligejere er den dør lukket.
Mange tror, at de bare kan få kontanthjælp. Men især for boligejere er den dør lukket. Foto: Arkiv/modelfoto
Del på Facebook

Den økonomiske katastrofe er kun en fyreseddel væk for 300.000 arbejdende danskere.

De kan nemlig hverken få kontanthjælp eller dagpenge, hvis de mister jobbet. Det viser helt nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE-Rådet).

Kan du få hjælp?
Du kan IKKE få kontanthjælp, hvis du har:
  • mere end 10.000 kroner på din bankbog (20.000 kroner, hvis du er gift)
  • ejerbolig med friværdi
  • sommerhus, der er mere værd end det beløb, du skylder
  • mere end 50.000 kroner i private pensioner, som kan opsiges
  • aktier, obligationer eller andre værdier
  • en ægtefælle, der tjener mere end cirka 28.000 kroner pr. måned.

Kilde: 3F.dk

Det svarer til, at hver syvende dansker i arbejde står helt uden indtægt, hvis han eller hun bliver arbejdsløs.

”For nogle er det et bevidst valg om, at de kan klare sig selv. Men for mange kommer det som et chok, at der ikke er noget sikkerhedsnet fra samfundets side. Det tror de fleste,” siger chefanalytiker Jonas Schytz Juul fra AE-Rådet.

De 300.000, eller 14 procent af arbejdsstyrken, vil stå helt uden indtægt, fordi de heller ikke opfylder kravene til at få kontanthjælp. Det skyldes, at de enten har en formue - for eksempel i form af friværdi i boligen - eller har en ægtefælle, der tjener så meget, at indtægten kan forsørge dem begge.

Læs også: Livet på kontanthjælp: Hash, sprut, overvægt

”For den enkelte familie kan en fyreseddel være katastrofal. Jeg kan kun opfordre til, at man melder sig ind i en a-kasse,” siger Jonas Schytz Juul.

Især boligejere uden a-kasse skal være mere end almindeligt søde ved både deres arbejdsgiver og deres ægtefælle. Bliver de fyret står ni ud af ti af dem nemlig uden indtægt.

De kan ikke få kontanthjælp, fordi de har formue eller friværdi. Boligejernes ægtefæller tjener også mere end gennemsnittet. Hver tredje boligejer skal forsørges af ægtefællen.

Artiklen fortsætter...

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
14.07-2011 | 05:57 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
14.07-2011 | 07:16 af Tommy Helgevold
Jeg kunne ikke ha sagt det bedre selv Jess. Jeg var skide træt af hele A-kasse systemet og den såkaldte "tryghed" som fagforeningene skriger op om - og som de i den sidste ende ikke kan hjælpe med andet end snak-snak og atter snak, så jeg sagde op min A-kasse. Det blev for meget bøvl, den ene ved ikke hvad den anden gør, og det hele er bare et system for at holde de ledige i skak.

Faktisk er jeg enig i en ting de siger, hvis du absolut VIL arbejde, skal du nok få det, bare skrab på 1000 døre + lidt til, så skal det nok gå, jeg blåste på A-Kassen, de ville ikke lade mig rejse til nabolandet for at søge arbejde, fordi jeg havde haft 14 dages arbejde i DK før afrejse, derfor skulle jeg vente 1 karantene-måned før jeg fik lov at rejse, bagefter fandt de så ud at jeg nok skulle AKTIVERES før jeg kunne komme ud og søge arbejde, og at jeg nok skulle regne med EN ekstra måned udenom aktiveringen (der kunne tage 3-6 mnd) før jeg kunne søge til f.eks Sverige.

Jeg gik sporenstraks ned til A-Kassen og sagde op mine 2 års rettigheder til Dagpenge, de gloede bare på mig og trodde det var løgn, jeg skrev det skriftlig - og måtte kæmpe i 3-4 måneder med at få dem til at forstå at jeg faktisk havde givet 100% afkald på A-kassen - frivilligt :)

Needless to say, jeg rejste til Sverige lige efter jeg havde opsagt min A-kasse, selvsagt uden en eneste A-kasse krone fra dem (og det er helt okay, behold lortesystemet), jeg fik arbejde i Sverige nogle måneder efter jeg havde flyttet dertil.

Så er der vilje - er der vej, intet bureaukrati skal holde mig tilbage fra et reelt stykke arbejde.
 
14.07-2011 | 09:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
14.07-2011 | 11:10 af lene n
http://folketidende.dk/df-vil-ikke-hjaelpe-ledige-uden-indkomst

- Det er ikke et fattigdomssymptom. Familier skal kunne finansiere sig selv. Før i tiden var det også helt naturligt, at den ene ægtefælle forsørgede den anden, siger han" Altså Søren Espersen DF.. Surprice..


Tilbage til stenalderen ..
 
 
14.07-2011 | 11:40 af Kim Harder
Underlig, at politikerne tror de sidder der for, at gøre livet til et helved for bogerne, i stedet for, at hjælpe dem.
 
 
14.07-2011 | 12:00 af leif rasmussen
Tydeligt for enhver at DF er herrefolkets trofaste lakajer.
Eller i det mindste for de fleste, restgruppen er uden for pædagogisk rækkevidde.
 
14.07-2011 | 14:23 af lene n
Nå.. ikke så meget tuderi.. Nu skal I have en solskins historie fra Lolland.. Ikke alle brokker sig over regeringens tilskudsordninger.. tilskud til landbrug.... http://folketidende.dk/fodevareminister-har-faet-millionstotte
 
 
14.07-2011 | 14:32 af Lars Nunnegaard
Jaahhh. Lucky him! :o((((((((((((
 
 
14.07-2011 | 21:00 af klaus jensen
Ja - Fællesskab fy for fanden! Det arbejdende folk kunne jo risikere og få både magt og indflydelse samt et par kroner ekstra på lommen hvis der var fællesskab. Nej! lad os nu holde os til det vi har, så kan flertallet af forbrugerne få en reallønsnedgang som i sidste ene kan resultere i mindre forbrug, hvilket vil gavne CO2 udslippet og formindske kapitalens profit. Længe leve de liberal-konservative idealer!
 
 
15.07-2011 | 14:05 af Peder Bæk
Det kan vi ikke være med til: http://www.behandlosordentligt.dk
 
 
06.10-2011 | 15:21 af Flemming Rasmussen
Det ender bare med at de fleste hvis ikke alle arbejdsløse flytter fra Danmark så kan akasserne ikke overleve hvad mon der så sker. Så blvier de selv arbejdsløse og ska igennem det samme
 
 
06.10-2011 | 15:22 af Flemming Rasmussen
Og de fleste kan fuske sig itl kontanthjælp ved at have kontier i et land udenfor Eu der ikke kan tjekkes fra Danmark.
 
 
14.10-2011 | 15:52 af Jette Balzer
Man kan altså godt få kontanthjælp selvom man har et hus med friværdi. Man skal blot indhente afslag på lån fra flere forskellige banker og noget friværdi må man gerne have. Hvis man kan låne i sin friværdi så har man jo heller ikke brug for kontanthjælp. Det er da ikke fair socialpolitik at mennesker med en kæmpe friværdi f.eks. En million skal have kontanthjælp når det måske vil betyde at en ældre ikke kan få gjort rent eller at en person med misbrugsproblemer ikke kan komme i behandling. Hvordan ser jeres verden lige ud? Skal mennesker med værdipapirer, kæmpe opsparinger, store friværdier, kæmpe kapitalpensioner, store biler og mennesker hvis ægtefælle er direktør og tjener kassen have kontanthjælp? Hvad er det lige der sker? Hvor er solidariteten? Kontanthjælp er til mennesker der ikke har andet at leve af...
 
15.10-2011 | 16:51 af Helle Nielsen
Jeg er i første omgang helt enig med dig, jeg har en søn der bor i en lille 1½ vær ejerlejlighed og han er nu blevet blind.
Det er en gensygdom, vi aldrig har set før hverken i min eller min mands familie, der har ramt ham over 10 år.

Han røg efter at have fået sin diagnose, ud af systemet der var ekstremt mange behandlerfejl i forløbet, men til sidst, efter hans dagpengeperode blev cuttet, skulle han så leve sin formue op, før han kunne få kontanthjælp. Han ansøgte så om lån, og fik afslag.

Kommunen kunne ikke finde en bolig til ham der var billigere end den han selv havde, så derfor kunne han få kontanthjælp.

I 2 år på kontanthjælp havde han omkring 1000 kr.md. til kost, tøj, transport osv, efter hans faste udgifter var betalt, det er ret svært da hans syns-handikap dag for dag, gjorde det sværere.

Hans efterfølgende oplevelser med de offentlige myndigheder er en meget lang og kun negativ historie.
Som ex-flexjobber, har han endnu en sikkerhed for minimums udbetaling, men hvor længe.

Han har måttet droppe sit flexjob, for at søge førtidspension, og der er stadig efter 3- 4 år endnu ikke en løsning på hans fremtid.

Det er for mig at se ren kommunal kassetænkning, Flexjob-ydelse er en statslig udgift, førtidspension er fifty fifty
 
14.10-2011 | 16:03 af Jette Balzer
Når man får forsørgertaksten på kontanthjælp er der ikke mange tusinde til forskel på det og dagpenge. Når man er på kontanthjælp er der desuden mulighed for at få hjælp til ekstra høje boligudgifter. Det er ofte heller ikke muligt at bevare en dyr ejerbolig selvom man får dagpenge, det er ikke det der gør forskellen. Hvis man vil undgå at mennesker skal miste deres ejerbolig så skulle hellere gøre dagpengene afhængige af ens tidligere indtægt uden loft. Og gøre det sådan at man f.eks. Får 80 % af sin tidligere indtægt uanset om man tjener 20.000 eller 40.000 kr. Ens udgifter er jo ofte baseret på den indtægt man har. Derudover har man mulighed for at tegne en ekstra lønsikring, hvilket er en god idé hvis man har en høj indtægt.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites