Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

X Factor: X står for selvbedrag

Start et spil på Spigo.dk
Spil
29. marts 2008 kl. 12:36 René Fredensborg
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
René Fredensborg
Født i Vamdrup, 1972.

Tidligere journalist på Urban, Nyhedsavisen og dokusatiren 'Den Halve Sandhed' på DR2.

Skriver nu for diverse aviser og magasiner såsom Dagbladet Information, filmmagasinet Ekko og Euroman.

Verden vil bedrages , siger et gammelt mundheld. Sådan er det bare med os homo sapiens, vi drømmer, bygger luftkasteller og sender gerne virkeligheden af sted på flyvende tæpper, for uden fantasien, illusionen og håbet om at gøre den berømte forskel, hvor var vi så?

Nej, det er ikke Thomas Blachmann, der vrøvler om varmerør ude i universet. Det er opfinderen af X Factor , Simon Cowell, der (som så mange andre før ham) har regnet underholdningens grundformel ud og således fik patent på et koncept, man dårligt kan kalde et koncept. Nu er den skamløse brite en af medieverdenens rigeste konceptmagere, og dermed er verden atter blevet bedraget på en måde, der i går aftes også nåede historiske højder i dansk fjernsyn.

Idé: Man tager nogle, der gerne vil udstille deres sangtalent (eller mangel på samme) og sætter tre dommere til at rise og rose.

Mod-idé: Man tager nogle, der gerne vil udstille deres nøgne kroppe på tv, og sætter tre dommere til at rise og rose. Den, der vinder, får et engangsknald af hele Danmark. Lad os kalde programmet Sex Factor .

Er jeg genial eller hvad?

Hvis ja, så ved jeg, at du tager fejl. For jeg er plat og fyldt med løgn, hvilket dog momentvis har stor underholdningsværdi. Ligesom X Factor . Ligesom Scenen er din . Ligesom Popstars før det.

Jon har det ikke godt, og jeg kan nævne andre såkaldte Popstars-stjerner, der nu sidder bag kassen nede i min lokale Fakta. I Scenen er din fik alverdens talentløse gøglere fem fulde point, selvom kun de optrædende tosser og barnet inde i Bubber troede på det. Derfor blev TV 2 s talentkonkurrence ikke nogen stor succes.

I X Factor er løgnen langt mere snildt iscenesat. Derfor seertallet. Derfor hysteriet.

Blachmans bedrag

Nøglen er fornedrelsen. At lade pigerne fra Sri Lanka, tvillingerne fra Viborg og naturligvis Vocaloca-nørderne gøre sig grundigt til grin og så lade en dommer, på en påtaget usømmelig facon, træde på disse soleklare tabere. DR lægger dem oven i nederlaget ud som ringetoner, så vi alle kan hyle af grin, når mobilen kalder.

I næste uge kan man vel downloade Blachmanns enetale-fornærmelser og videresende de skinbarlige sandheder til dem, der har brug for at blive pillet ned.

»Blachmann er Gud,« var der nogen, der sagde. Rettelse: Blachmann er hverken guddommelig eller genial, han er bare ærlig. Og hensynsløs. Fordi han siger det, alle vi andre også kan se, men ikke ville bryde os om at sige lige op i fjæset på folk, der med garanti bryder grædende sammen. Det gør ham ironisk nok til redningskrans for vores store, kuldsejlede public service-station. For hvem af os bag skærmen kan lade være med at følge med, når vores nationale fjernsyn lader rigets syngende selvbedragere gøre sig selv til grin i den bedste sendetid?

Nu kritiserer Blachmann ikke mere. Nu bruger han alt for store ord om de sidste glade amatører, fordi vi skal huske at tro på, at de nu er stjerner. Det er selvbedrag, og det sælger.

Bestilt af Fogh?

» X Factor er forskellen mellem den talentfulde sanger og den helt store stjerne,« står der på DR s hjemmeside.

Med andre ord er Martin nu den helt store stjerne selvom alle ved, at han om et år suger på fordums storhed i en alt for tidlig alder, når kun smagsforvirrede teenagere gider se ham optræde på en Europa-palle i Rødovre-centret. Thi fra toppen går det kun nedad.

Tro bare noget andet. Man kan tro på hvad som helst. At Jesus kan gå på vandet. At en tegning ligner Muhammed, selvom ingen ved, hvordan sådan én ser ud. At sande stjerner fødes på tv.

Ja ja, det er bare fredagsunderholdning. Hvorfor gøre det til mere?

Fordi programmet er et barometer på vores mentale (s)tilstand. Fordi vores magelige overflodssamfund har efterladt en længsel efter noget at samles om. Fordi vores nation skal have sig en samlende X-factor , og hverken folkekirken eller fodboldlandsholdet leverer varen. Fordi folket skal have åndelig føde, ellers er folket utilfredsstillet. Fordi det er vigtigt, hvad vi fodrer ånden med.

Selv romerne kendte metoden. At gladiatorkampe fik borgerne til at glemme alt om oprør og revolution. Romerriget styrtede som bekendt i grus, ædt op indefra.

Der er seriøst mennesker, der mener, at X Factor lige så godt kunne være bestilt af VK-regeringen, fordi konceptet fordrer den middelmådighed, der kan få hel nation til at klappe i takt. Tænk sig: Den Fiona-agtige depot-assistent har allerede sagt sig job op for at satse på sangen, mens en 15-årig bondeknold fra lillebyen Ørum gudhjælpeham kan synge som Justin Timberlake. Det er simpelthen såååå kanon med den slags sekunda-stjerner, at hele 19 procent af os danskere (ifølge Ekstra Bladet) ville droppe sex med deres partner fredag aften til fordel for at se dem synge.

Fyldt med lort

Eventyret om Klods Hans holder evigt, og det samme gør Kejserens Nye Klæder , hvis vi alle spiller vores roller ordentligt og slår hænderne sammen, når der står klap på skiltet. Martin er Klods-Hans, der snyder alle de professionelle sangere ved at gøre kur til Blachmann, der hans egen musiker-karriere taget i betragtning ikke har meget tøj på. Tilbage har vi komikeren Casper Christensen i rollen som den lille dreng, da han bliver spurgt, hvorfor der er så meget lorte-fjernsyn i Danmark, og svarer: »fordi danskerne er fyldt med lort.«

Man bliver, hvad man spiser. Og dagens ret er selvbedrag, og det er knap så sundt i længden.

Men kunst er det – at man kan bluffe os alle til at skændes om, hvorvidt X Factor er varm luft og gøgl for millioner eller rent faktisk vil os noget. Ud over at bedrage, altså.

For det er jo blot et tv-show, og DR er såmænd allerede klar med et nyt, dyrt indkøbt koncept. Got talent hedder det. Det er også opfundet af Simon Cowell, og mens han griner nede i banken, kan vi andre forberede os på at ride med på endnu en stor, fed løgn.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
29.03-2008 | 14:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 14:08 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 14:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 14:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 15:38 af klute
..VK sikre afviklingen af den offentlige sektor (plejehjem, skoler, sygehuse etc.) til fordel for privatiseringer mens den danske befolkning lider under det, men stemmer fortsat på det parti der sikre afviklingen af den offentlige sektor til fordel for privatiseringer, nemlig Dansk Folkeparti, selvbedrag ? Tja, tingene skal jo passe sammen.
 
29.03-2008 | 13:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:00 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:01 af Bruce1
Det er det værste pis endnu set i amatør DR-TV.
 
 
29.03-2008 | 13:10 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:31 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:52 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 13:58 af Danny Hedegaard
Jeg har ikke set X faktor og agter ejheller at gøre det -har læst tilstrækkeligt om hvordan de håbefulde deltagere behandles:-( - fremragende artikel.

Så i et snapshot om et TV 3 program hvordan en stjernekok skulle hjælpe andre kokke til at forbedre deres forretning og sammenlignede samme med det tilsvarende program fra DR 2 "Når bundlinjen bløder" hvor succesfulde erhversfolk påtog sig rollen som mentor for til nu mindre succesfulde mere uerfarne iværksættere.

Forskellen var slående - forskellen på den bevidst nedgørende hånende stjernekok i TV 3 programmet og de kompetente men respektfulde kritiske mentorer i DR 2 programmet.

Hvis ikke det var for DR 2, P 3 og dramaafdelingen ville DR efterhånden miste sin berettigelse som et licensfinansieret medie.

Det burde ikke være DRs opgave at konkurrere om seerne til nyheder, musik og underholdning på de samme præmisser som gælder i konkurrencen mellem de kommercielle medier.

Jo mere DR bestræber sig på det des mere mister institutionen sin berettigelse som et offentligt licensfinansieret medie.

Hvis ikke DR tværtimod udgør modpolen der kan og vil producere programmer i et omfang og af en kvalitet der ikke er kommerciel dækning for giver det mindre og mindre mening at opretholde DR?

Drop konkurrencen om seere og lyttere på de kommercielle kanalers egen boldbane, men konkurrer stadig med dem om drama, kultur, nichenyheds og musik koncepter samt satire som DR kan tillade sig at producere til omkostninger som ingen kommerciel kanal er istand til i et så lille sprogområde som det danske.

Sidstnævnte burde alene være DRs fornemmeste opgave og de er gode til det.

Kast så hellere 2 millioner seere og villige talenter in spe i grams til TV 3 eller TV 2!

Den form for TV bør ikke være en public service forpligtelse.

Venlig hilsen

Danny Hedegaard
 
 
29.03-2008 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 15:58 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 16:36 af Anne paulsen
Ja der skal da nok være nogen fattigsnobber der falder for den gang missundelse.

Der er masser der kan leve af det her i Danmark,

er det så ikke godt nok,- Martin er akkurat ligeså god som mange af dem der er blevet millionærer af at synge i band eller solo.

Har lidt ondt af Rene sortseer
 
29.03-2008 | 16:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 16:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 16:59 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 17:11 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 17:41 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 19:34 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 19:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 20:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 20:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2008 | 23:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 09:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 09:47 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 11:09 af Erling Rasmussen
@Rene Fredensborg

Ohh du store klartsynede orakel, du som klart ser hvordan dumme danskere lader sig manipulere af alt lige fra X-Faktor til Anders Fogh.

Nej du, hvis vi var så dumme og lod os besnære viljeløst af alt lige fra dig og den øvrige pressens udgydelser til politikeres og mediers forsøg på at trække os rundt ved næsen havde verden set meget anderledes ud. Langt det største flertal kan godt filtrerer skidt fra kanel og derfor står det langt bedre til i verden end du i dit negative snæversyn kan se. Hvad får dig til at tro at alt bliver slugt råt ?? Prøv at se det hele lidt på den lange bane. Din misundelse over at nogle laver lidt penge skinner jo også tydeligt igennem. Kan du have en god søndag.
 
30.03-2008 | 11:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 12:24 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 13:56 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 14:07 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 14:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 16:16 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 16:54 af Laila laix
Hatten af for Heidi, Laura og Martin, og hende på strømpefødder og ja så ham den rocklanghårede - De ku´synge, og de blir sku´osse ved efter udsendelsen:D - og Hurra for DET.

Væk med alt det rakken ned og Jantelovspis, hurra for Dansk underholdning Vi kan heldigvis osse.
 
 
31.03-2008 | 08:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.03-2008 | 17:26 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.03-2008 | 16:34 af Golda Blair
Rene fredensborg har begået en jobansøgning, han har villet sende besked til Politiken,Information og Weekendavisen om--at han ihvertfald ikk er til

folkesmag.

Fredensborg har været sur over ikke at få bekræftet

sine fordomme,idet han har forventet at X-Factor var det rene mister Fatman og Heick pattebarns-lef-

leshow.

I stedet ser og hører han nogle ærlige,intellektuelle domme,som vil hvæve niveauet

og efterhånden som showet skrider frem,står vi med to ærlige,uspolere,virkelig talentfulde unge, og

DET har ærgret Fredensborg, som måske ovenikøbet

selv er faldet pladask for de to--HAN VIL BLOT

ikke indrømme det.

I stedet sviner han det hele til og kalder de to

for grimme ord---og rundt i de små jantehjem glæder folk sig, for ingen må være bedre end

demselv og mister Fatman.Øv,det er DK når det er værst !!

Det er københavneri af værste skuffe.

her har vi et show som har kunne samle 5-årige såvel som 90-årige--fordi ærlighed ikke er til

at skjule---hvorfor f..... tror den sure mandsperson at folk græd da de unge vindere sang ?

Fordi de KUNNE synge fra hjertet,rent og uspoleret

og Rene Fredensborg bør komme ud og undskylde at han brugte en hel side på---de la merde-ord !!!!
 
30.03-2008 | 16:39 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
31.03-2008 | 19:44 af Evazofia Ronæs
Jeg har ikke blik for analyse.

Jeg har ikke blik for bedrevidenhed.

Jeg har ikke blik for negativ information.

Jeg har brug for glæde - glæden ved musik og sang. Glæde ved finalisternes intensitet.

Glæde ved at se, hvordan musikken gør mennesker glade.

Glæde over at DR endelig sender noget som tilfredsstiller glæden i hjertet.

Jeg elsker musik.

Jeg elsker at se de smukke talenter.

Hver og en` har sin egen helt specielle charme.

Om stemmen ikke altid holder, så står de i hvert fald frem og er sin egen.

Dejligt!!!

Gå hjem Rene´ Fredensborg - forsøg i det mindste at forstå, at der er mennesker der har brug for glæde, og det får man i musik og sang.

Evazofia
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites