Efter gårsdagens katastrofale jorskælv på Haiti ryster både SF, de radikale og Dansk Folkeparti på hovedet af regeringens indsats. Målet er klart: Der skal både redningsarbejde, humanitær hjælp og en større pose penge på bordet fra Danmarks side.
Radikale Venstre opfordrer derfor regeringen til at sende ekstra 50 millioner afsted til det jordskælvshærgede Haiti.
"Nu må regeringen åbne kassen for nødhjælpsorganisationerne, så de kan komme igang med det, der er nødvendigt. Det er her en katastrofe af et sådant omfang, at 10 millioner er fuldstændig til grin," siger de radikales Jørgen Poulsen til Newspaq.
Jørgen Poulsen understreger, at regeringen overhovedet ikke har forstået omfanget af katastrofen, som han mener er i stil med tsunamien i 2004, der kostede omkring 275.000 menneskeliv.
Også hos Dansk Folkeparti mener man, at regeringen skal opruste, siger beredskabsordfører Hans Kristian Skibby.
"Jeg har henvendt mig til forsvarsministeren i dag for at sikre mig, at vi gør os klar til at sende et felthospital afsted med lægefagligt personale. Det har vi på lager, og det kan hurtigt sendes afsted. Derudover vil vi have folk til Haiti, som kan hjælpe med at få infrastrukturelle ting sat på skinner igen," siger Hans Kristian Skibby til Newspaq.
Dansk Folkeparti vil omgående have danske beredskabsfolk afsted til landet, så Danmark så hurtigt som muligt kan hjælpe de syge og tilskadekomne.
Efter SF, de radikale og Dansk Folkeparti har stået på bagben over regeringens småligheder, vil Udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) nu øge bidraget.
"Vi skal først have bedre overblik over situationen. Hvis Danmark bliver spurgt om at sende eksperter af sted, så er vi også klar til at gøre det", siger Ulla Tørnæs til tv2.dk og fortsætter:
"Danmark er selvfølgelig klar til at yde mere. Men vi er nødt til at vide, hvad det er for en hjælp, der skal sendes afsted. Det nytter ikke noget, hvis alle lande blot sender det afsted, de mener, der er brug for," afrunder Tørnæs.