Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Voldelige mænd får kvinder til at dræbe

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Det sker yderst sjældent, at en kvinde dræber sin mand, kæreste eller eks-partner. Men når hun gør det, er det oftest for at slippe ud af et voldeligt forhold.

5. maj 2008 kl. 21:16 Ulla Gunge Hansen
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Ulla Gunge Hansen
2006 - Nyhedsavisen, redaktør Job & Uddannelse
2005-2006 - Projektleder i Barfod Kommunikation
2003 - Morgenavisen Jyllands-Posten
2002 - Skribent for Youropa - et website for unge om EU, som Dagbladet Information og DUF står bag ...

Skældsord, slag og spark. Et selvværd, der daler dag for dag. Og et liv som isoleret kvinde i en voldelig hverdag.

Selvom kvinder kun sjældent dræber, er det netop, hvad der kan drive en kvinde til at tage livet af sin ægtemand, en samlever eller en tidligere kæreste, fortæller formand for Dansk Psykolog Forening Roal Ulrichsen.

»Når de gør det, er det fordi, der ikke er andre muligheder for dem at se. Ingen vej ud af det. Du kan kalde det nødværge,« siger han.

Der findes ingen tal for, hvor mange kvinder der dræber mænd, men en gennemgang af drabssager, som Nyhedsavisen har foretaget, viser, at der i gennemsnit hvert andet år er én mand, der bliver slået ihjel af en kvinde, som han har haft et forhold til.

Får nok af tyranniet

Inden for de seneste 20 år er der sket omkring 250 drab i København. Kun i ganske få sager har der stået en gerningskvinde bag, fortæller drabschef i Københavns Politi Ove Dahl.

»Når det sker, er det typisk samlivsdrab, som kan skyldes, at kvinden er blevet tyranniseret og udsat for vold ilængere tid, og så bliver det for meget hende, så hun slår manden ihjel,« fortæller Ove Dahl, som påpeger, at også jalousi, dårlig økonomi og druk kan være motiv for kvinders drab.

Kvinderne føler skam

Hvorfor der ikke er flere voldsramte kvinder, der tager livet af deres mænd, skyldes til dels, at de bebrejder sig selv for at være blevet voldsofre.

»Folk, som er blevet mishandlet, vender ofte vreden indad og er skamfulde over, at de ikke har fjernet sig fra volden,« siger Roal Ulrichsen.

Samtidig risikerer kvinderne at tabe kampen mod manden, fordi hun er fysisk underlegen, siger forstander for Roskilde Kvindekrisecenter, Lis Vahlun:

»Hvis de er i et forhold, hvor manden er rigtig voldelig, vil det også være livsfarligt for kvinden. Det ville provokere manden helt vildt, hvis kvinden gik til modangreb.«

Tør ikke gå fra manden

Hvorfor voldsramte kvinder ikke bare går fra mændene skyldes, at deres selvværd er ødelagt.

»Kvinden tror ikke, at hun kan klare sig uden ham. Og hvis hun har levet i det længe, er hun angst for, at han kommer efter hende eller hævner sig igennem børnene,« forklarer Lis Vahlun.

 

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
06.05-2008 | 00:43 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
06.05-2008 | 00:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
06.05-2008 | 05:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites