Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Vold på jobbet: Mia måtte flygte ud af vindue

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Jeg knækker nakken på dig, skreg overfaldsmanden.

28. juni 2011 kl. 22:45 Klaus Buster Jensen
På gangen blev Mia Kjærulff overfaldet, mens hun passede sig arbejde som socialpædagog. 'Jeg brækker nakken på dig,' lød truslen.
På gangen blev Mia Kjærulff overfaldet, mens hun passede sig arbejde som socialpædagog. "Jeg brækker nakken på dig," lød truslen. Foto: Klaus Buster Jensen
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Klaus Buster Jensen

Mia taber mobilen, da hun flygter ud af vinduet.

Hun er ved at forklare politiet, at beboeren på institutionen har overfaldet hende og hendes kollega.

De har låst sig inde på kontoret. Han prøver at sparke døren ind, mens han råber: ”Jeg slår jer ihjel.”

”I skal komme nu,” siger hun til politiet, mens hun giver dem informationerne på vej ud af vinduet.

Men foden sidder fast i karmen, og hun skvatter og lander på knæene på de bare fliser. Hun taber telefonen, der smadres midt i alarmopkaldet. Mon de så kommer, tænker hun.

"Godmorgen"

Mia Kjærulff er socialpædagog, et fag, der er kendt for at have en høj risiko for voldelige episoder. Nye tal viser at volden på jobbet er fordoblet i løbet af de seneste fem år. Det er især dagplejere, sygeplejersker og lærere, der oplever en stigning.

”Der er en risiko i mit arbejde, det er jeg klar over. Det er ikke spor rart. Men man kan ikke gå og være bange hele tiden,” siger Mia.

Den dag for et år siden starter ellers roligt.

På en institution på Nordsjælland står Mia op lidt i syv. Hun kan høre lydene fra den udviklingshæmmede unge mand, hun tager sig af. Han er ved at stå op. Hun og en mandlig makker arbejder sammen i døgnvagter med at passe på afdelingens eneste beboer.

På denne institution bor nogle af landets sværeste personer. Dem, der ikke kan være andre steder, der ender her.

De to kollegaer har sovet i værelser på hver sin side af beboeren og mødes på gangen. Han hilser og går på toilet.

”Godmorgen,” siger Mia til beboeren. Han er glad og giver hende et knus. Men han klemmer hårdt. Alt for hårdt. Stille beder hun ham om at lade være at klemme så hårdt. Og så går det galt.

Artiklen fortsætter...

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
29.06-2011 | 17:37 af Claus Hamberg
Send "DEM"! hjem.....Home!!!!
 
 
29.06-2011 | 21:43 af Johnny Hansen
øøøhh....- Claus Hamberg: Det er nok svært at sende ham hjem, hvis han bor på institutionen :-)
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites