Vi er klar til at ofre en ekstra time af vores fritid, så Danmark kan komme ud af den økonomiske suppedas, vi er havnet i.
58 procent af danskerne bakker nemlig op om Socialdemokraternes og SF's forslag om en arbejdsuge på 38 timer. Det viser en meningsmåling, som Gallup har lavet for Berlingske Tidende.
34 procent af os foretrækker offentlige besparelser frem for en længere arbejdsuge.
Målingen viser også, at det står helt lige mellem Helle Thorning-Schmidt (S) og statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), når det handler om, hvem der er den mest egnede til statsministerposten.
Lars Løkke anses som den bedste til at styre økonomien, mens Helle Thorning ifølge de adspurgte er bedst til at sørge for velfærd.
Efter de to oppositionspartier i går havde fremlagt deres nye økonomiske udspil, gik regeringen til modangreb.
"Der er da mange spændende tanker i deres oplæg, men det løser intet nu og her," sagde Lars Løkke Rasmussen og henviste til, at S og SF ikke giver et svar på, hvordan gældsproblemerne i de kommende tre år skal løses, hvilket han kalder "nedslående."