Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet mandag den 16. aug. 2010, kl. 08:09
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Multimedieskatten er forhadt, men danskerne bider til bollen og betaler ved kasse et. 70.000 flere betaler skatten end forventet.
Multimedieskatten er forhadt, men danskerne bider til bollen og betaler ved kasse et. 70.000 flere betaler skatten end forventet. (Foto: www.colourbox.com)

Vi underkaster os medieskatten

Multimedieskatten er forhadt, men danskerne bider til bollen og betaler ved kasse et. 70.000 flere betaler skatten end forventet.

Da multimedieskatten blev indført, var det ikke ligefrem den eftertragtede nye dreng i klassen.

100 til 150 kroner om måneden for noget, som hidtil havde været gratis.

Men ifølge tal fra Skatteministeriet, betalte 517.000 danskere skatten i juli, så de kunne tage deres arbejdscomputer og arbejdsmobil med hjem og arbejde videre. Det er 70.000 flere end regeringen havde regnet med, skriver Politiken.

Staten kan derfor se frem til 75 millioner ekstra i den slunkne finanskiste. Sammenlagt indbringer skatten omkring 525 millioner kroner. Men hvorvidt det er en økonomisk fordel for Danmark er stadig til diskussion.

"Flere og flere gør deres arbejdsindsats fleksibel ved at lave noget ekstra hjemmefra. Folk har jo haft computeren med på ferie hele sommeren for at kunne svare på mail. I dag arbejder danskerne også hjemmefra, men det straffer man med multimedieskatten," siger Henning Jørgensen til avisen.

Også politisk kan de kommende finanslovsforhandlinger danne ramme for den udskældte multimedieskat. Lars Løkke Rasmussen (V) og co. er afhængige af Liberal Alliance, som har udset den nye skat til kæphest.

"Multimedieskatten generer dybest set rigtig mange mennesker i deres arbejde. Vi ser det som en god og rimelig betaling for at støtte regeringen, at de skatter bliver afskaffet," siger politisk ordfører Simon Emil Ammitzbøll (LA).

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.