Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Ungt par dræbt af strøm i brusebad

Start et spil på Spigo.dk
Spil

To unge svenskere er dræbt af strøm under et ferieophold i Thailand, da de ville tage et bad.

5. april 2011 kl. 09:18 (opdateret kl. 09:51) Christina E. Ledertoug
To unge svenskere er blevet dræbt, da de ville tage et bad i ferieparadis.
To unge svenskere er blevet dræbt, da de ville tage et bad i ferieparadis. Foto: Colourbox
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST

Rejsende, der overvejer en tur til Thailand, skal i øjeblikket være ekstra opmærksomme, når de tænder for bruseren eller hopper en tur i poolen.

For det endte tragisk, da en 25-årig svensk mand og dennes 23-årige veninde ville tage et brusebad, hvor de blev ramt af strømførende vandstråler. Det skriver den svenske avis Aftonbladet.

Ulykken skete i lørdags på et hotel i AO Nang i Krabi-provinsen. Der lød pludselig et skrig fra badeværelset, og da en rejsefælle kom til undsætning, blev hun mødt af et frygteligt syn.

De to rejsekammerat lå livløse på gulvet, og den chokerede rejsefælle prøvede på at vække sine kammerater til live. Hun fik dog selv et stød, og måtte lynhurtigt trække sig væk.

"Brusebadet er blevet strømførende på den ene eller den anden måde. Det er de spor, man i øjeblikket arbejder med," siger Per-Anders Andersson på den svenske ambassade i Bangkok til avisen.

Foto: Se stirrende baby-prinsesse blive døbt

De to dræbte svenskere kom fra en lille svensk by i Jämtland, og de skulle efter planen rejse rundt i Asien frem til juni sammen med deres to rejsefæller. De to overlevende rejsekammerater har valgt at afbryde resten af turen og rejser hjem, erfarer Aftonbladet.

Kilde: Aftonbladet.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites