Ung, frisk, nyuddannet og fuld af mod på arbejdslivet - der er bare ikke noget job. Det oplever mange unge medlemmer af fagforeningen HK.
Kun cirka hvert femte medlem af HK er mellem 25 og 29 år, men alligevel udgør gruppen den største andel af fagforeningens arbejdsløse medlemmer. 5,4 procent står uden for arbejdsmarkedet.
HK er ikke tilfreds med tallene, men det er naturligt, når ledigheden er høj.
"Dem, der er i job har lettere ved at blive i jobbet, men dem, der står uden for, som primært er de unge, de kan ikke bide sig fast. Det er en tendens, som vi ser hver gang, ledigheden den stiger," siger Bo Gatzwiller, der er direktør for A-kassen HK til Newspaq.
Fagforeningen mener, at der er en tendens til, at virksomheder satser på erfaring frem for ungdom.
"Det er ofte de unge, der bliver taberne, når der skal fyres medarbejdere. Der er nok mange virksomheder, der vælger at satse på de sikre kort, som er de mere erfarne medarbejdere," siger Bo Gatzwiller.
5 procent af de mandlige HK'ere er uden arbejde, mens kvinderne er langt bedre til at bide sig fast i jobmarkedet. Kvindernes arbejdsløshed ligger på 3,7 procent. Det vækker undren hos HK, der ikke har en åbenlys forklaring på jobgraden mellem kønnene.
"Jeg har ikke noget klart svar på, hvorfor ledigheden blandt mænd er større end blandt kvinder. Vi taler om, at kvinder er bedre til at vedligeholde viden og er mere udviklingsorienterede. Men jeg vil fastholde, at det er et meget usikkert statistisk grundlag jeg udtaler mig på," siger Bo Gatzwiller.
At arbejdsløsheden blandt unge og nyuddannede er ganske høj overrasker ikke arbejdsmarkedsforsker Flemming Ibsen, der er professor ved Center for Arbejdsmarkedsforskning på Aalborg Universitet.
"Det er det, som vi kalder sidst ind og først ud-princippet. Altså, de unge er mest sårbare over for fyring, fordi det er dem med den mindste erhvervserfaring. Man satser mere på de rutinerede kræfter," siger Flemming Ibsen til Newspaq.
Han påpeger, at det er et generelt billede for mange brancher, at unge har svært ved at bide sig fast på arbejdsmarkedet. De unge kommer med den nyeste viden, men de ældre bliver siddende i stolen.
"Mange gange er de unge dem med den friske uddannelse og de gode kvalifikationer, og hvis man opkvalificerer dem, har man en mere langsigtet løsning, end de ældre, som måske alligevel er på vej ud," siger Flemming Ibsen.