Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Ulla Tørnæs skal endevendes

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Flere partier vil have Rigsrevisionen til at gennemgå dansk ulandshjælp.

27. aug. 2008 kl. 11:28 Lars Fogt
Arkivfoto: Jacob Nielsen/Avisen.dk
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Lars Fogt

Jeg er nyhedsjournalist - kontakt mig endeligt, hvis du har en historie

Der er et sådan rod hos udviklingsminister Ulla Tørnæs (V) at Rigsrevisionen bør gøre hovedrent.

Det siger Enhedslisten og Dansk Folkeparti, efter at Nyhedsavisen og TV 2 har afsløret svindel med dansk ulandshjælp for 176 millioner kroner.

Store problemer

»Ministeren har store problemer med ulandshjælpen. Derfor bør Rigsrevisionen gå det hele igennem,« siger Dansk Folkepartis næstformand Peter Skaarup til Nyhedsavisen.

Også Enhedslistens er klar til at bede Rigsrevisionen gennemtrevle området. Socialdemokraterne og De Radikale vil først høre ministerens svar torsdag i et samråd.

»Og hvis hun ikke kan sige, hvordan hun vil rydde op, så må vi tilkalde hjælp udefra,« siger udviklingsordfører Ole Hækkerup (S).

Svensk rigsrevision gennemgik i 2007 15 ulandsprojekter. Selv om de alle var godkendt af en revisor, så var den gal i dem alle.

»Det gav rystelser i Danida, for så kunne vi jo ikke stole på noget,« siger en anonym chefkonsulent i Danida. LAFO

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
27.08-2008 | 16:58 af Peter Hansen
Bare det ikke bliver mig der får den opgave. Dem der skal til at endevende hende må gerne få et smudstillæg.
 
28.08-2008 | 01:13 af Golda Blair
Ulla Tørnæs var som undervisningsminister en meget arrogant dame,hun ville overhovedet ikke se på koranskolers racistiske skolebøger.
Og som udviklingsminister--er det heller ikke for godt.Måske fruen skulle blive hjemme i Jylland og passe børnene og sørge for optimale forhold
til det store grisehold.
MEN--den påstand skal voves--Ulla Tørnes har kun fået sin ministerpost
for at glæde Venstres mand Laurits Tørnæs,Ullas Fader.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites