Skrevet af Ulla Dubgaard
»Nogle gange ville jeg ønske, at skolen ikke var opfundet.«
Jacob går i ottende klasse i Munkebo på Fyn. Han har store problemer med at læse og skrive, og det værste, han ved, er at læse højt i timerne.
Sammen med otte andre elever med læse- og skriveproblemer har Jacob sagt ja til at give skolen en ekstra chance. I tre uger skal han på læringslejr, hvor lærer Per Havgaard skal hjælpe eleverne til at komme videre.
»Det var en gruppe knækkede børn, jeg mødte første dag,« fortæller Per Hav- gaard.
»De har haft nederlag i otte år. Forstil dig at være bange, hver gang man skal på arbejde, fordi man ved, at man skal ind og opleve nederlag. Så ville man nok holde op.«
Træning i succes
Første opgave for Per Hav-gaard var at give eleverne succesoplevelser.
Til det formål brugte han læringsstile ; en række pædagogiske læreprincipper, der tager udgangspunkt i den enkelte elevs styrker. Om det så er musik, social forståelse eller fysisk udfoldelse, kan det bruges til at komme videre, siger Per Havgaard.
»Jeg kom ind som lærer og sagde nu skal vi i gang med... eller nu skal vi have prøve . Bare sådan nogle sætninger indeholder for nogle af børnene nærmest fobiske oplevelser. Jeg skulle på kort tid blive en voksen, som de stolede på.«
Fællesundervisning utopi
Per Havgaard håber på, at de seks programmer i ’Plan B’ kan være med til at sætte et konstruktivt fokus på folkeskolens undervisning.
»Et eller andet sted er det jo utopi at tro, at man kan undervise 25 elever efter samme matematikbog på samme klassetrin. Den tanke kommer vi til at revidere,« siger Per Havgaard. Han forestiller sig, at fremtidens folkeskole ikke bliver opdelt efter alder, men efter udvikling.
I sit daglige arbejde med en sjette klasse på Elkjærskolen i Give bryder han ofte med den traditionelle tavleundervisning. Her er læsetid i dansktimerne ensbetydende med, at børnene må læse, som de har det bedst med, om det så er på en sofa, udendørs eller med musik i ørerne.
»Det er ikke nogen ølejr. Jeg har ansvaret, jeg ved, hvor vi skal hen. Men det hindrer ikke, at man kan spørge til den enkelte. Du skal lære om Anden Verdenskrig, men du må selv være med til at bestemme hvordan.«
Lærecirkus med faglighed
Og undervisningen giver resultater – også i de faglige tests.
»Den mængde af tid, hvor børnene er interesserede og fastholdte, bliver længere, og de får mere lyst til at komme i skole. De faglige tests viser, at de har et højere udbytte, når de nyder undervisningen.«
Er du ikke bange for, at nogle vil sige, at dette bare er en omgang venstreorienteret rundkredspædagogik?
»Læringsstile kan godt ligne et cirkus, men det faglige fokus er meget højt med både før- og eftertests. Så det er faktisk vand på liberalisternes mølle blandet med nogle kreative tanker fra de mere venstreorienterede.«
Per Havgaard er da også tilhænger af både tests og læreplaner for den enkelte elev.
»Det er o.k., at regeringen gerne vil se, hvad vi får for pengene. Men man er nødt til at kigge på testen som en konstruktiv evaluering i stedet for en dom.«
Programmet bliver sendt første gang tirsdag 24. april klokken 20 på TV 2