Administration 

Truckerkrig: Østarbejderes bildæk skåret op

Truckerkrig: Østarbejderes bildæk skåret op
Sidst i januar begik ukendte gerningsmænd groft hærværk mod 24 biler på østeuropæiske plader i Padborg ved den dansk-tyske grænse. (Foto: Colourbox.dk)

Hadsk stemning mellem danske og østeuropæiske truckere. Efter hærværk mod 24 personbiler i Padborg tør østeuropæere ikke længere at køre med navneskilt i forruden.

Kampen om danske arbejdspladser i transportbranchen har angiveligt udviklet sig til en væbnet konflikt.

Tidligere på året blev cirka 80 østeuropæiske dæk sprættet op med kniv. Dengang luftede nærpolitiet i Padborg en mistanke, der rettede sig mod danske truckere.

Mistanken blev senere trukket tilbage, men ifølge både danskere og østeuropæere er stemningen på rastepladserne mere fjendsk end nogensinde før.

Truslen om arbejdsløshed

"Jeg kører ikke med navneskilt i forruden. Det tør jeg ikke. Stemningen mellem os østeuropæere og jer danskere er blevet for hadsk," fortæller litauiske Darijus Juodelis, der er på vej til Italien med et læs gods for danske DSV.

Ifølge ham er det truslen om arbejdsløshed, der har fået djævlen frem i hærværksmændene.

"Jeg forstår godt, hvis danske truckere er frustrerede. Jeg er selv bange for at miste mit job. Bulgarere og rumænere er næsten 1.000 euro billigere at aflønne end os baltere," forklarer østeuropæeren.

8.000 job forsvundet

Få dage før hærværket offentliggjorde International Transport Danmark, der er brancheorganisation for vejgodstransporten herhjemme, en rapport.

Rapporten viser, at cirka 8.000 danske job er forsvundet siden 2008, fordi firmaer lukker, udflager biler eller hyrer billige østeuropæiske chauffører og fyrer de danske.

Både lastbilchaufførernes fagforening, 3F, og chaufførerne selv mistænker østarbejdere for at køre ulovlig godstransport.

"I dag bliver man så forskrækket, at man nærmest falder ned fra forsædet, når en af de modkørende chauffører vinker og blinker, fordi der er så langt imellem de danske lastbiler," siger Benny Stæger-Holst, der er langturschauffør.

Ifølge reglerne må en lastbil på østeuropæiske plader kun køre tre indenrigsture i Danmark på en uge. Regler, som fagbevægelsen mener bliver brudt hver eneste dag på de danske motorveje.

Ballade mellem østarbejdere og danskere

De 24 biler, der fik punkteret tæt på alle dæk sidst i januar, var personbiler på østeuropæiske plader.

De stod på en p-plads ved den dansk-tyske grænse. Her bliver båsene brugt af østarbejdere, når de skal skifte fra egen bil til lastbil.

Dengang sagde det lokale politi, at de mistænkte danske truckere for at have chikaneret deres østeuropæiske kolleger med kniv. En mistanke, der blev trukket tilbage efter kritik fra 3F.

Benny Stæger-Holst nægter til gengæld at trække sin mistanke tilbage.

[pagebreak]

"Der er blevet mere ballade mellem danskere og østeuropæere," vurderer han.

Benny Stæger-Holst parkerede selv sin Volvo på p-pladsen tre dage efter, at hærværket mod de østeuropæiske biler var begået.

Mere end bare en flænge

"Det var ikke bare en enkelt flænge. Det så ud som om, at alle dæk på alle biler var flået op," siger han.

Langturschaufføren tager afstand fra hærværket.

"Uanset om bilerne kommer fra nord, syd, øst eller vest, er der ikke noget, der kan retfærdiggøre groft hærværk som det her," mener han.

Hos 3F er meldingen den samme.

"Chauffører, der er fra udlandet skal kunne parkere i fred. Men vores chauffører skal ikke udsættes for påstande om motiver, når der ikke er skyggen af belæg for at slynge dem ud," siger Jørgen Christensen, der er faglig sekretær hos 3F i Aabenraa og henviser til politiets mistanke, der endnu ikke er dokumenteret.

Svært at finde de skyldige

Siden hærværket har politiet ikke fået en eneste henvendelse i sagen om masse-punkteringen. Derfor har det været praktisk talt umuligt at efterforske sagen, oplyser politiet i Aabenraa.

Tavsheden undrer ikke Benny Stæger-Holst.

"Jeg er selv nordjyde, men jeg ved, at sønderjyderne er dødtrætte af østeuropæerne, så jeg kan godt forstå, at de ikke har travlt med at tale med politiet," siger han.

Ifølge langturschaufføren er hærværket et udtryk for de stærke følelser, der er fulgt med de seneste års mange fyresedler.

"Arbejdsløsheden er rekordhøj blandt chaufførerne, og det er jo aldrig sjovt at stå og se se på, at en anden - uanset nationalitet - sætter sig bag rattet i den truck, der har været din."

'Vi er jo kolleger'

I førerhuset på DSV-bilen håber litauiske Darijus Juodelis, at østeuropæerne fremover vil få lov til at arbejde i fred.

"Det kan godt være, at der står forskellige kendingsbogstaver bag på vores biler, men når alt kommer til alt, er vi jo kolleger. Vi forsøger bare at forsørge vores familier, ligesom I gør," siger han, før han blinker ud på E45.

Hadsk stemning

På trucker-hjemmesider på nettet diskuterer lastbilchauffører hærværket på de østeuropæiske biler. Meningerne er delte.


Her får du et lille udpluk:


"Sukker i tanken var bedre, og så koster det en motor," mener en trucker, der har kørt lastbil i knap 20 år. Han kalder sig Michael Bette.


"Der er åbenbart ingen grænse for, hvor lavt vi vil gå, hvis vi synes. at det er ok at ødelægge folks personbiler, mens de passer deres arbejde," siger en anden bruger, der kalder sig Johnny.


"Så jeg opfordrer politiet til at gøre deres job angående ulovlig cabotage-kørsel (godstransport, red.) og parkering af lastvogne i Padborg, før de går i flæsket på nogle, der udfører lovlig selvjustits," mener en trucker, der har kørt lastbil i over 30 år. Han kalder sig Jan.


Kilde: Lastbilgalleri.dk

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner

motion på job
Nyheder

85.000 danskere byttede kontorstolen ud med motion

togskinner
Krimi

Drenge på bare 8, 9 og 12 år lagde sten på togskinner

Statens Naturhistoriske Museum
Underholdning

Efter 130 år lukker museet: Sidste chance for besøg

Kræftpatienternes Hus i Nuuk
Nyheder

Grønland åbner sit første hus for kræftpatienter

TV serien med Rasmus Wallbridge
Film og TV

Rasmus Wallbridge troede, han udviklede en spillefilm

Mette Marie Yde, direktør i Danner
Nyheder

Børn udsat for vold risikerer at miste hjælpen

Folk går i gågaden
Nyheder

To grupper står bag størstedelen af de nye job

AI
Nyheder

Bekymring for borgernes rettigheder ved brug af AI

Klubben Boston River
Sport

Ni år og allerede en agent: Er det alt for tidligt?

løbehjul
Krimi

Politiet gav ulovlige bøder til forældre: Nu får de pengene tilbage

hund
Dyreliv

Kræft hos kæledyr: Disse symptomer skal du kende

Hackere
Nyheder

Unge danske hackere jagter EM-guld i Tyskland

Real Betis spillere inkl. Bellerin og Vinicius Jr.
Sport

YouTuber undersøges efter kommentarer om fodboldstjerne

Claude AI
Nyheder

AI-gigant indfører ny regel: Sådan må du ikke behandle Claude

Still fra kampagnefilm
Nyheder

Danmark mangler 30.000 nye bloddonorer hvert år

Prince Amoako Junior
Sport

Superliga-talent vurderes til 173 millioner kroner

Natur ved stationen
Nyheder

Politiet giver 5.000 kvadratmeter tilbage til naturen

retten i viborg
Krimi

Slået og tvunget ned i bagagerum - nu er de dømt

Luiz Inácio Lula da Silva.
Sport

Efter bettingprotest: Nu kræver Lula ny kurs af brasilianske fodboldklubber

politi dansk
Krimi

Politiets arbejde i Kirkerup-sagen skal undersøges på ny

Spiller fodbold
Sport

Sådan står alle 54 hold efter fire Nations League-runder

FCM Rønland
Nyheder

311 mister jobbet: Nu kommer der millioner i hjælp

mor og barn
Nyheder

Ny undersøgelse: Hver anden ung taler med AI om mistrivsel

ferie
Rejser

Disse trafikregler kan koste dig dyrt på ferien

FCM flag
Sport

FCM sender udenlandske spillere i skole tre gange om ugen

Morten Schelde der holder Kataloget
Underholdning

30 års grafisk kunst samlet i ny udstilling

Erling Haaland
Sport

Elektriker tog Haalands navn som varemærke: Nu går han rettens vej

Polen skoleangreb
Krimi

Skoleangreb hyldes på TikTok: Tal med dit barn i dag

bold ved net
Sport

Vandflaske ramte dommer: Nu straffes Albertslund IF

taxa skilt
Krimi

Politiet kontrollerede 47 taxaer: Flere fik kørselsforbud

Betjent med hund
Underholdning

Løs et mordmysterie og mød politihunde i efterårsferien

Træhytte Fårup Sommerland
Nyheder

Stor efterspørgsel: Sommerland bygger ti nye trætop-hytter

Hizbollah-symbol
Nyheder

Hizbollah-klistermærke skabte utryghed: Her er politiets råd

ænder
Nyheder

Nyt EU-forbud skal beskytte millioner af fugle

Helikopter
Nyheder

Det er blevet markant dyrere at få syge danskere hjem

retten i holbæk
Krimi

Ni dømt i stor narkosag: Samlet 63 års fængsel

dansk politi
Krimi

Knivjagt på skole: Der er sket sigtelser i sagen

Hacker
Nyheder

Hacker stoppede længe før myndighederne opdagede cpr-læk

Domkirke Odense
Nyheder

Millioner til historiske kirker: 31 får støtte til renovering