Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet tirsdag den 15. dec. 2009, kl. 12:55
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Det var frygtet, at klimatopmødet ville betyde travlhed på byens bordeller, men det er ikke sket.
Det var frygtet, at klimatopmødet ville betyde travlhed på byens bordeller, men det er ikke sket. (Foto: www.colourbox.com)

Topmøde giver ikke mere sex

De mange tusinde gæster til klimatopmødet giver ikke mere at lave for Københavns prostituerede, som det var ventet.

Lige nu er der tusindvis af gæster i København, og det var ventet, at det ville give travlhed hos byens prostituerede. Men det er slet ikke tilfældet, skriver dr.dk.

"Det er en myte, at der er flere mænd, der vil betale for sex, når der er topmøde i København," siger Jette Heindorf, der er faglig medarbejder i Kompetencecenter Prostitution.

Hun har talt med mange kilder i miljøet, og de siger samstemmende, at der ikke er mere travlt, end der plejer.

"Muligvis er det noget, medierne meget gerne vil skrive om, men de prostituerede, vi snakker med, siger, at de absolut ikke er noget, de kan mærke," siger Jette Heindorf.

Klimatopmødet giver dog lidt mere travlhed end ellers. Men det er hos rådgivningscentrene, som oplever flere henvendelser fra mænd, der køber sex og har et problem med det.

Når der er så meget fokus på emnet i medierne, så er der flere, der benytter sig af rådgivningstelefonen hos Kompetencecenter Prostitution.

 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.