Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt
Artiklen er skrevet af
Udgivet onsdag den 25. aug. 2010, kl. 20:24 og opdateret kl. 23:03
     
Mail artiklen
     
SMS artiklen
     
Print artiklen
     
Add this
Journalister henter regeringens finanslovsforslag. Deres arbejdsgiver vil Danfoss-boss ramme på pengepungen.
Journalister henter regeringens finanslovsforslag. Deres arbejdsgiver vil Danfoss-boss ramme på pengepungen. (Foto: Keld Navntoft / Scanpix)

Topchef: Lad pressen betale skattelettelse

Bestyrelsesformanden for Danfoss, giver sit bud på, hvordan selskabsskatten kan lettes. Samtidig har han begravet stridsøksen.
Kennet Carlsen - Den stenrige tennis-pensionist fik polske håndværkere til at sætte sin ny villa i Hellerup i stand. Men håndværkerne havde skjult sig for myndighederne og arbejdede ulovligt i Danmark, afslørede Ekstra Bladet.
Kjær benægtede indtil 11. time, at Lene Espersen var på vej ud.
Nogle ser helst Helle Thorning-Schmidt som statsminister, mens andre hellere vil se hende uden tøj.
faktaboks

SÅDAN VIL DE KONSERVATIVE SKABE PRIVAT VÆKST

- Lette selskabsskatten og fjerne iværksætterskat.

- Forbedre forskerordningen, der giver udenlandske specialister skattefordele.

- Styrke innovation og udvikling ved at oprette et callcenter og en såkaldt innovationsprotal.

- Skyde 760 millioner kroner i en fornyelsesfond.

- Finde fem milliarder kroner i risikovillig kapital til iværksættere.

Baggrunden er, at 200.000 job i det private er gået tabt siden krisen startede i efteråret 2008 og eksporten er svækket med 11 procent.

Det private erhvervsliv har behov for en adrenalinindsprøjtning, fastslår de konservative, der vil "forkæle erhvervslivet", som partiet stolt "elsker".

Først og fremmest skal selskabsskatten lettes ved at sløjfe en række offentlige støtteordninger til virksomhederne.

På partiets sommergruppemøde var det dog ikke muligt at få topfolkene Brian Mikkelsen og Lene Espersen til at pege på hvor, de mange penge skal findes.

Men så sky er bestyrelsesformand for Danfoss, Jørgen Mads Clausen, ikke. Han vil ramme pressen på pengepungen.

"Der går et ret stort million-statstilskud til medierne og pressen, skal vi virkelig have det sådan?," lyder hans retoriske spørgsmål, og peger på, at eksempelvis Ekstra Bladet modtager 18 millioner kroner årligt i pressestøtte.

"Jeg er lidt skeptisk over for, at vi skal støtte aviserne med de store beløb," slår Jørgen Mads Clausen fast over for Newspaq.

Listen med erhvervsstøtteordninger er alenlang, så det bliver ikke svært at finde andre, som kan leve uden pengene, mener termostat-bossen.

"Der er cirka 100 ting på den liste, og derfor mener jeg, der er god chance for at finde noget som vi godt kan undvære."

I dagens Jyllands-Posten er Jørgen Mads Clausen ude med skarp kritik af de konservative, som han mener, længe har svigtet erhvervslivet.

Men med dagens konservative lovning om at forkæle de små- og mellemstore virksomheder, så synes sønderjyden, at partiet er tilbage på rette spor.

Til sin tidligere medarbejder Charlotte Sahl-Madsen, der nu er videnskabsminister, har han dog en konkret opfordring: Se nu at få skaffet flere pladser på universiteterne, hvor rekordmange i år er blevet afvist.

"Der burde ikke være nogen som helst smalle steder, når det gælder de videregående uddannelser. De er synd for de unge mennesker," siger Jørgen Mads Clausen.

25.08-2010 | 20:40 af Kristian Mortensen
Venstre og Konservative der påstod de ville værne om ytringsfriheden i den hedengangne absurde værdikamp mod Islam?
Nu vil de samme slagte den frie presse!
Det er da hykleri der skriger til himlen
VÅGN OP DANMARK, gennemsku nu løgnene
Det er da
 
25.08-2010 | 20:43 af Kristian Mortensen
Håber at Avisen her fortsætter og måske kan danne platform for opposition mod oligarker og andre snyltere og bedragere
 
26.08-2010 | 01:09 af Kenneth Jakobsen
Det er sgu da ikke at slagte den frie presse, at lade være med at understøtte dem med skattekroner?!
26.08-2010 | 01:27 af Martin Kjeldsen
Jeg går ud fra, at man med udtrykket "pressestøtte" mener portostøtten og momsfrihed. For det er så vidt jeg ved eneste støtte som pressen får af staten, ud over de støttemuligheder alle erhvervs-virksomheder har. Portostøtten er resultatet af et forlig som blev indgået for en 4 - 5 år siden, hvor man droppede den sindssygt dyre ordning man havde med PostDanmark, der hvert år modtog over 300 mio i statsstøtte for at bringe aviser og blade ud til abonnenter i yderområder. I stedet valgte man at give pengene direkte til medievirksomhederne. Heraf de 18 mio til Ekstra Bladet. Der er al mulig grund til i det midste at revidere denne ordning, da der er gået totalt hat og briller i den. En absolut afvikling ville nok være det bedste.

Momsfriheden gælder jo den enkelte journalist og hans arbejde. Pressetøtte? Nåja, det kan man vel godt kalde det.
 
26.08-2010 | 11:54 af kim hansen
Det burde da også bekymre andre end ham hvis virksomheder som burde betale kæmpe beløb ind i skat giver så mange mio til medierne, i stedet for statskassen, og bagefter trækker de samme penge fra i skat således at det i virkeligheden er Hr & Fru bøf der betaler (klasse) festen.. (& alle de andre overbetalte tv programmer!!)
 
26.08-2010 | 12:31 af Lars Nunnegaard
Han burde skrue ned for thermostaten. .o)))
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.