Avisen.dk
Nyhedsbreve | Opret profil | Log ind | Kontakt | Avisen.dk bruger cookies, læs mere her

Tidligere scientologer tror stadig på Hubbard

Start et spil på Spigo.dk
Spil

Selvom man går ud af Scientology Kirken og smækker med døren, forlader man ikke troen. Det viser ny forskning.

23. april 2007 kl. 17:21 Anne Pihl Rasmussen
Del på Facebook
Mail artiklen
Print artiklen
JOURNALIST
Anne Pihl Rasmussen
1999 journalist fra DJH. - skrev samme år bogen ”Hverdagens genskin” (Borgens Forlag) sammen med fotojournalist Mikal Schlosser. - blev ansat på Bo Bedre som redaktionssekretær 2000 ansat på Kristeligt Dagblad som ...

Skrevet i samarbejde med Silke Bock | sibo@avisen.dk

Flertallet af frafaldne scientologer lever stadig efter Hubbards lære, viser endnu ikke offentliggjort forskning. De frafaldne har fået nok af Scientologys pres og overgreb, men de har ikke fået nok af Scientologys principper.

Nogle fortsætter på alternative Scientology-kurser, som koster meget mindre eller er gratis. Andre bliver ved med i al diskretion at leve efter Scientologys principper. Det viser et studie af 59 danskerne, hvoraf 43 har været medlemmer hos Scientology, og resten er frie scientologer uden tilknytning til den officielle kirke.

48-årige Klaus Heimann var medlem af Scientology i 21 år, før han forlod organisationen.

»Langsomt kunne jeg se, at jeg var blevet manipuleret i en organisation, som truer, presser og stiller urimelige krav til folk. Det havde intet at gøre med åndelig frihed. Men metoderne, jeg har lært i Scientology, bruger jeg stadig i min hverdag,« siger han.

Under konstant pres

Lisbeth Rubin har lavet undersøgelsen i forbindelse med sin magisterafhandling i religionssociologi ved Københavns Universitet.

»Scientologerne i min undersøgelse er frafaldet kirken, men ikke troen,« siger hun.

Alle de tidligere medlemmer har tilsyneladende forladt kirken af samme grund:

»De føler, at de var under et konstant pres. Scientology krævede deres arbejdskraft. Før de var færdige med et kursus, skulle de melde sig på det næste. De blev overvåget, og hvis de gjorde noget, som var forbudt, skulle de straks angre - ellers talte andre scientologer ikke med dem,« fortæller forskeren.

Fokus på penge

For Klaus Heimann var det en stor lettelse af forlade Scientology.

»Jeg har fået meget bedre tid og økonomi. I dag tager jeg kurser hos en organisation, som består af tidligere højtstående scientologer, som tilbyder samme service. Her er det langt billigere, der er intet pres, og jeg slipper for den enorme fokusering på at skaffe penge, som er i Scientology. Samtidig kan jeg fokusere på det, jeg gerne vil opnå med Scientologien« siger han.

Ifølge Lisbeth Rubin er Scientology en totalitær religion.

»Scientology søger at isolere og kontrollere deres medlemmer,« siger hun.

Anette Refstrup, informationschef fra Scientology, anerkender ikke, at man kan være scientolog uden for kirken.

»Virkelige scientologer har lært at arbejde for en bedre verden og ikke kun se på, hvad de selv kan få ud af Scientology. Den slags initiativer mangler jeg stadig at opleve fra de få, der har stilet sig over på den anden side af hegnet,« siger hun.

NYHEDSBREV
 
Interesserer du dig for nyheder om job og arbejdsliv, så prøv Avisen.dk's nyhedsbrev!
separator
Du kan naturligvis altid framelde dig igen, og vi deler ikke din mail med andre.
Læs vores forretningsbetingelser.
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
26.04-2007 | 18:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
28.04-2007 | 20:46 af SchwimmelPuckel
Jeg tror ikke på Hubbard mere! - Der var en støvsugersælger som ville sælge mig en støvsuger til 15.000 kr. engang. Han brugte en halv time på at få mig til at indse at en svag sugevne var en stor fordel. Ham tror jeg heller ikke på!

Hubbard var ikke mere atomfysiker en jeg er. De doctorgrader han har fra Seqoia University kunne jeg såmænd også have købt der. Han var heller ikke en krigshelt og fik ikke nogen medaljer eller purple hearts. Hubbard og $cientology prøvede at sælge mig en bro! - Der var en fyr der prøvede at sælge Eiffeltårnet også...

Så jeg undrer mig lidt over præcis hvad det er ex-scientologer stadig tror på..

Meget tidligt efter at være stødt på $cientology lærer man om det reaktive sind .. Det svarer nogenlunde til underbevidstheden . Begrebet har et indbygget lille mysterium: Man ved jo íkke selv hvad der foregår i ens reaktive sind .

Men det ved L.Ron Hubbard heldigvis. Man har engrammer i sit reaktive sind. Disse engrammer er kommandoer som virker præcis som hypnotiske kommandoer. Uden at vi er klar over det, bliver vores tanker og meninger styret af vores engrammer. Vi opfører os irrationelt.. Hubbard bruger sit eget ord for det. Vi er abbererede.

Vi pådrager os engrammer når vi bliver ubevidste . Hubbard giver som eksempel at det ufødte barn får et engram hvis far og mor har samleje og far beskylder mor for at simulere . Så barnet bliver måske hypokonder. Uden at han er klar over det adlyder han kommandoen Du simulerer! i engrammet.

Vi er med andre ord ikke ved vores fulde fem... Det var da noget af en åbenbaring! - Vi er allesammen tossede!

Dianetics er så en mentalterapi som kan hjælpe os af med engrammerne. Når de er væk har vi genvundet vores sunde fornuft. Og Scientology lover drastiske forbedringer i intelligens, hukommelse og helbred. Det var da godt ik ?

Men inden du falder i her.. Læg nøje mærke til at for at tro på Dianetics indebærer det logisk at du tilsidesætter dit eget sind! - Dit sind er nemlig komprommiteret og ikke til at stole på. De mentale processer som foregår i dit eget hovede er jo påvirket af engrammer .

Er det det ex-scientologer stadig tror på?

For at fupnummeret Hubbard prøver at lave med os kan virke, kræver det at vi tror på at vores eget sind ikke er til at stole på.

Og vi skal tro på Hubbard i stedet...

Hypnose bygger på tillid. Man skal vise hypnotisøren tillid for at det virker.. Hvis man tror ukritisk på Hubbard.. Så kan man faktisk ikke skelne det fra hypnose...
 
 
29.04-2007 | 09:55 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.04-2007 | 18:10 af Jacob Ex Scientolog
29. april 2007 23:44 af  Jacob

Hej Linda,

Jeg tillader at blande mig lidt i jeres diskussion da jeg mener at have en hvis erfaring paa omraadet.

Egentlig kunne jeg godt lide og hoere fra dig hvordan du kan stoette en organisation som splitter famillier og venner samt opfordrer til kriminalitet, den samme kriminalitet som du mener at deres egne systemer kan hjaelpe folk med, jeg er meget nysgaerrig?

Med venlig hilsen

Jacob
 
 
30.04-2007 | 18:16 af Jacob Ex Scientolog
Kommentar er blevet slettet.
 
 
30.04-2007 | 21:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
30.04-2007 | 21:14 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.05-2007 | 19:35 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.05-2007 | 21:22 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.05-2007 | 11:12 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.05-2007 | 16:44 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Jeg maa sige at jeg finder din pludselige mangel paa vilje til at saette dig ind i tingene meget skuffende, er det ikke det man laerer i Scientology to look & listen:-)

Jeg har jo trods alt gjort mig den ulejlighed at undersoege Scientology selv, men jeg tror naeppe at du har taget "timeout" til at goere det samme og virkelig aerligt bedoemme situationen paa den maaede:-)

Og aendelig videre til di kommentar til Sonni, saa bare fordi at "Birger" er stor og forkert paa den betyder jo ikke at han ikke straffes hvis han har lavet ulovlige handlinger, sikke do et samfund vi kunne faa, hvis det var tilfaeldet at vi skulle lever efter di normer du der beskriver "vifte med halen" maa jeg vaere fri!!!

Uvidenhed er igen undskyldning min kaere, tvaert imod det er du jo et lysende exempel paa:-)

http://www.lermanet.com/michaelpattinson/

Love

Jacob

Exscientologen
 
 
05.05-2007 | 22:49 af SchwimmelPuckel
@ Sonni Boel

Ok, vores sind og psyke er interessant! Det er værd at tænke over, arbejde med, studere.. Jeg er enig.

Til det har vi, menneskeheden, brug for et aktivt interessefelt. Bestående af forskere, universiteter, psykologer, psykiatere, forfattere, teorister, farmaceuter og folk som gider bruge tiden på at lære noget om alt det.

Vi har muligvis ligefrem brug for overtro og religion, selvom bidraget fra den side har set sølle ud i et århundrede (siden Sir Francis Bacon definerede videnskabelig tænkning). Eksempel: De fleste religioner har endnu ikke indset at de ikke kan hverken kurere eller straffe homoseksuelle til at blive normale.

$cientology er en forstyrrelse set fra denne højde. Ikke et hæderligt videnskabeligt arbejde, men en barnagtig røverhistorie om emnet som ikke bidrager.

Tværtimod har Hubbard/$cientology erklæret krig:

------------RøvHøjHelligSkriptur------------------

"Our war has been forced to become To take over absolutely the field of

mental healing on this planet in all forms. [...]

By showing him to be brutal, venal and plotting we get him discarded.

Our direct assault will come when they start to arrest his principals

and troops for crimes (already begun).

Our total victory will come when we run his organisations, perform his

functions and obtain his financing and appropriations."

-- L. Ron Hubbard

"The WAR", 2 Dec 69

------------RøvHøjHelligSkriptur------------------

Som vi kan se af ovenstående lyder Hubbard nærmest som Genghis Khan:

"The greatest happiness is to vanquish your enemies, to chase them before you, to rob them of their wealth, to see those dear to them bathed in tears, to clasp to your bosom their wives and daughters."

Jeg ved ikke hvad vi skal bruge det til... Ud med skidtet!!!
 
 
06.05-2007 | 01:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
06.05-2007 | 10:45 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
10.05-2007 | 23:29 af Jacob Ex Scientolog
Til Linda,

Fra The Fake Scientology!

http://www.factnet.org/Scientology/rquotes.htm

Love

Jacob

Ex Scientologen
 
 
23.05-2007 | 00:01 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
27.05-2007 | 15:42 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.06-2007 | 03:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
05.06-2007 | 17:27 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
04.05-2007 | 22:05 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 11:08 af SchwimmelPuckel
@ Sonni Boel

Det lyder for mig som om du prøver at retfærdiggøre Hubbard og $cientology. Det gjorde jeg selv engang. Hver gang jeg så ethics brugt som i en gangsterbande. Når jeg noterede mig at folk ikke fik de fantastiske resultater som der bliver reklameret med.

Jeg havde endda gang i at mene det mig der var noget galt med!

Og det er per policy iøvrigt. Folk der ikke får resultater er No Case Gain eller NCG cases. Disse er nok Supressive Personer iflg. Hubbard. - Så vi kan se princippet: $cientology virker! - Og hvis det ikke gør alligevel må der være noget galt med patienten. Han må være et suppressivt røvhul!

hmm.. "valenser", "entities" og "dæmonkredsløb". De begreber er fra Dianetics og er indhold i engrammer. Masser af enormt interessant mental teknologi i den bog... Men læg mærke til at den slags inde i dit hovede gør at du ikke kan stole på at det er dig selv der får en tanke, ide, eller en protest.

Body Thethaner er mere af samme slags. Præcis det samme fupnummer i en nyt design.

Når du ved det! - Må du nødvendigvis tilsidesætte dine egne betragtninger. Det Hubbard overtalte dig til er at invalidere dig selv. (for at sige det på scientologisk.)

Nå, en for at komme tilbage til emnet: Hvorvidt tidligere scientologer stdig tror på Hubbard..

Den overskrift antyder at der skulle være noget brugbart tidligere scientologer har lært. Eller at de stadig beundrer Hubbard og mener han er en halvgud med de vises klunker...  Det er jeg sgú fornærmet over!

Men hvad er det så tidligere scientologer stadig tror på?

Admin tech måske? - Hvis en tidligere scientolog er virksomhedsejer vil han muligvis se en fidus i at få medarbejderne til at arbejde for 1000 kr. om måneden. Og lønnen udbetales naturligvis kun hvis firmaet har penge nok. Altså når chefen selv har fået til huset i Hellerup og en BMW mere... Han kan måske undgå ballade med fagforeningerne hvis han implemeterer resten af $cientologys pricipper, så medarbejderne tror de er nogle supressive røvhuller og det er deres egen skyld altsammen. De skal arbejde så meget at de ikke får tid til at tænke naturligvis.

Men den går nok ikke. Virksomheden ville hurtigt opnå samme ry og rygte som $cientology selv.

Er det paranormale evner de tidligere scientologer stadig bruger? - OT evner? - Det siges jo at de fyre kan være exterior , altså udenfor deres krop, som de muligvis har parkeret på lokummet, medens de svæver rundt som en løsluppen ånd og ser og hører alting!

Hahah! - Det kan de sgú ikke! - Men jeg vil dog foreslå damerne at tage brusebad med tøj på.. Bare for en sikkerheds skyld!

Spørg ikke hvad scientology kan gøre for dig, spørg hvad helvede der foregår!
 
 
02.05-2007 | 09:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 01:50 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
26.04-2007 | 00:09 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
25.04-2007 | 22:36 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
23.04-2007 | 21:27 af LNielsen
I sandhed dybt tragisk, at nogen kan falde for den

mumbo-jumbo sekt opfundet af L Ron Hubbard:

http://www.ronthenut.org/

folk med overvejer Scientology skulle lkæse ovennævnte link.

Og under alle omstændigheder spare sig selv for en masse bøvl og gæld - ved ganske enkelt at holde sig langt væk fra Scientology og lignende sekter..
 
04.05-2007 | 12:48 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Det lader ikke til at du nogensinde kommer til at svare paa mit spoergsmaal?

Nu var det jo endu engang ikke mig der introducerede det med at vaere "Skult Fjendtlig" jeg ville bare prove a point og det er din kommentar vist rigeligt bevis paa:-)

For det foerste har du aldrig stillet mig det spoergsmaal om Ron for det andet intersserer det mig ikke da jeg ikke har noget med Rons Org at goere, saa der har dine kilder igen givet dig forkerte oplysninger darling:-)

Sidst men ikke mindst saa er der ligge denne link som modbud paa criminon:-)

http://www.answers.com/topic/criminon

P.S

Jeg er glad for at du har observeret at jeg dog er kommet saa langt, det har taget mig en del aar med meget at inhaendte, men vi naar det nok min ven:-)

Yours Truely

Jacob

Exscientologen
 
 
04.05-2007 | 10:03 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 23:19 af Jacob Ex Scientolog
 
 
03.05-2007 | 16:54 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 16:25 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Nu er det jo ikke nogen stave konkurance det her men det var da taemmelig godt observeret...efter al den tid:-)

Jeg har vist vaeret saa specifik som man kan vaere navnet er stadig Nordin men nu ska jeg hjaelpe jer lidt fornavnet er Lars fed historie kommer moske snart i nyhederne hvem ved:-)

Hmm det er jo ogsaa en stor organisation du representerer saa det kan jo tage lidt tid eller kunne det have noget at goere med at jeres medarbejdere ikke er saa motiverede, det kan jo vaere svaert naar man ikke faar nogen loend:-)

Men det er jo ikke saa nemt at skulle besvare vel... moske du kunne fortaelle de andre her hvem Torben Knudsen er for god orden skyld:-)

ARC

Jacob

Exscientologen
 
 
03.05-2007 | 16:13 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
03.05-2007 | 15:43 af Jacob Ex Scientolog
Kommentar er blevet slettet.
 
 
03.05-2007 | 15:42 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Nu du har indsigt i saa meget som du saa paent udtrykte det saa kunne du moske goere di den ulejlighed at tjekke den sag jeg bad dig om!

Navnet er stadig Nordin hvis ikke du syntes det er let nok for dig kunne du moske tjekke navnet Torben Knudsen, eller det er moske at komme for taet paa:-)

Tuche

Jacob

Ex scientologen
 
 
03.05-2007 | 09:18 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 22:33 af Jacob Ex Scientolog
Hej Sonni,

Tak for opbakningen!!! Ja det ser jo ud til at man heller ikke fra Scientologys side oensker at diskutere aktuelle sager Hmmmmmm? Hvad er det saa man forsoeger, kunne det vaere et forsoeg paa at faa lidt gratis reklame?

Vi lader lige billedet staa lidt:-)

ARC

Jacob

Ex Scientologen
 
 
02.05-2007 | 22:29 af Jacob Ex Scientolog
Kommentar er blevet slettet.
 
 
02.05-2007 | 22:27 af Jacob Ex Scientolog
Hej Linda,

Havde du ikke travlt med et eller andet du skulle besvare for mig:-)

ARC

Jacob

Ex Scientologen
 
 
02.05-2007 | 21:15 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 18:25 af SchwimmelPuckel
Synes du selv det er særligt artikuleret Linda?

Vær nu glad! - Det er forår og puglene fipper!
 
 
02.05-2007 | 17:48 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
02.05-2007 | 01:49 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
01.05-2007 | 22:16 af SchwimmelPuckel
@ Linda Knudsen

Må jeg tro hvad jeg vil! - Tak skal du have nuser! :*

I $cientology tror man iøvrigt ikke! - Man VED! - Hubbard forklarer dette punkt omhyggeligt. Det er slapt og uvederhæftigt at tro .. Man skal vide! - Hubbard forklarer det når du har accepteret at din egen dømmekraft og meninger er suspekt. Alle disse engrammer du har gør jo at du mildest talt er utilregnelig. Det er paradoksalt, for hvordan kan man dog vide noget og være helt sikker i en så sølle mental tilstand? - Jamen hvad tror I at vi har L.Ron Hubbard til? - Til at fortælle hvad vi ved naturligvis! - Hubbard fortæller os hvad virkeligheden er! - Hip, Hip, Hippehiphip! - Hurraaaaa!

Hubbard manipulerer med ordets betydning. Det er det hele.. Men han gør det dygtigt, så pas på ikke at gå i fælden... Tro/viden.. -Ved- scientologer at de har levet tusindvis af gange før?

Heh, Så du lod den avekat fortælle dig hvad virkelighden er? - Foranstående er faktisk et Hubbard citat (September 24, 1968 "AN INTRODUCTION TO STANDARD TECH") som jeg vender mod slynglen selv.

Men det bliver værre!

Først når du er kommet af med engrammerne er du ved dine fulde fem. Tilstanden kaldes Clear i $cientology. Endelig kan du stole på at det du tænker faktisk er dig selv, og ikke noget fra et engram. Denne ønskværdige tilstand betyder samtidigt at du ikke har brug for $cientology mere. Du er mentalt så rask som det nu kan lade sig gøre. Ingen engrammer!

Men så er det at $cientology registraren (sælgeren) griber fat i din krave!

Du har Body Thetaner! - Hvileløse fortabte sjæle af rumvæsener som klistrer til din krop! (*) -Og de tænker for dig! - De fylder dit hovede med meninger og holdninger som slet ikke er dine uden at du er klar over det! - Du er altså stadig utilregelig. Du må stadig tvivle på enhver idé der måtte boble op i dit sind!

Du skal købe flere $cientology services for at komme af med dem!

Måske tænker du: "Det da ligegodt satans! - De Body Thethaner virker jo præcis som engrammerne! - Det her ligner sgú et fupnummer for at flå mig for flere penge!" - Men hvis du tænker det, er det naturligvis Body Thethanerne som prøver at løbe om hjørner med dig!

(*) Body Thethaner introduceres på OT III niveauet. Det er skide hemmeligt! - Så derfor, læs alt om det her:

http://www.cs.cmu.edu/~dst/OTIII/

Hubbards egen håndskrift. Men vi slipper næppe for at høre på $cientologys jammer om at der er et falsum.

Men hvorfor tage det så alvorligt? Her et link til video en South Park 912, Trapped in the Closet:

http://www.xenutv.com/cruise/sp-closet.htm

Spørg ikke hvad scientology kan gøre for dig, spørg hvad helvede der foregår!
 
 
29.03-2009 | 17:37 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
29.03-2009 | 17:51 af (Slettet bruger)
Kommentar er blevet slettet.
 
 SKRIV KOMMENTAR LÆS DEBATREGLERNE
Du skal være logget på for at kommentere.
© Copyright 2012, Avisen Aps
Avisen.dk er ikke ansvarlig for indhold fra eksterne Internet sites