Når man ringer til en person, der er mobilkunde hos TDC, hører man ikke længere den velkendte dut-lyd, indtil telefonen bliver taget. I stedet skal man lægge øre til Bent Fabricius-Bjerre og Aqua-Søren toner.
"Den nye melodi giver vores kunder - og dem som ringer til vores kunder - en mere behagelig oplevelse, når de ringer op. Nu er det 80 år siden, at dut-lyden blev opfundet, så vi synes, det er på tide med nye toner," forklarer Jesper Theill Eriksen, der er koncerndirektør i TDC Privat, i en pressemeddelelse.
Det er langt fra tilfældigt, at TDC har henvendt sig til netop de to sangskrivere.
"Vi valgte Bent og Søren, fordi de gang på gang har vist, at de med deres musik bedre end nogen kan nå bredt ud og engagere danskerne, og resultatet lever fuldt op til vores forventninger," siger marketingdirektør i TDC Privat, Tomas Pietrangeli.
Melodien bliver spillet fra den 7. oktober, men man kan allerede høre den på TDC's hjemmeside og i reklamer på tv.