Administration 

TDC misbruger skattekroner i oplæringsfidus

Det er efterhånden længe siden, at TDC var et statsejet selskab. Men oplæring af nye medarbejdere foregår tilsyneladende stadig på statens regning.  (Foto: Foto: Colourbox)

TDC under mistanke for AMU-svindel. Kundesupportere arbejder fuld tid, mens de er er på skatteyderbetalt efteruddannelse

Misbrug af AMU-systemet finder ikke kun sted i lyssky telemarketingfirmaer. Også i Danmarks største IT- og televirksomhed TDC bliver der tilsyneladende svindlet med de statslige støtteordninger til efteruddannelse.

Avisen.dk kan nu afsløre, at TDC har scoret 500.000 kroner i uberettiget tilskud fra statskassen.

I august og september sidste år gennemgik 16 nyansatte kundesupportere et otte ugers oplæringsforløb hos TDC i Aalborg. På papiret gennemgik de AMU-kurser i blandt andet internetsøgning, mundtlig kommunikation og tastaturbetjening.

På den måde kunne TDC kradse op imod en halv million kroner ind fra staten i løntabsgodtgørelse (VEU-godtgørelse). Skattekroner, der efter hensigten skal dække arbejdsgiverens lønudgifter, mens medarbejdere bliver efteruddannet og opkvalificeret, men som hos TDC blev brugt til at finansiere oplæring og arbejdsløn.

Tre kursister bekræfter over for Avisen.dk, at de i virkeligheden fik intern oplæring i TDC’s systemer og i størstedelen af perioden passede telefonen som kundesupportere.

Avisen.dk er i besiddelse af AMU-beviser og VEU-ansøgninger fra Kristoffer Smedstrup Mortensens a-kasse. Dokumenterne viser, at Kristoffer i løbet af otte uger gennemgik 20 AMU-kurser, der tilsammen har udløst 28.576 kroner i VEU-godtgørelse til TDC.

Ministeriet er overrasket

Den danske stat yder hvert år over to milliarder kroner i støtte til AMU-systemet. Efter en stribe afsløringer i blandt andet Avisen.dk af systematisk millionsvindel i foråret erklærede tidligere undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V) hovedrengøring i AMU-branchen.

Indtil nu er der faldet afgørelse i 35 tilsynssager, mens Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen fortsat efterforsker mellem 40 og 50 sager om svindel og misbrug.

TDC’s tvivlsomme oplæringsforløb i Aalborg har styrelsen dog aldrig hørt om før.

“Men er der tale om, at ansatte passer telefoner på fuld tid, mens arbejdsgiveren modtager VEU-godtgørelse, er der grundlag for en nærmere undersøgelse,” siger kontorchef Bente Ørum.

TDC undersøger selv sagen

TDC havde sidste år et overskud på 2,6 milliarder kroner og har over 10.000 ansatte.

Koncerndirektør Inger Ørum Kirk bekræfter, at uddannelsesforløbet er foregået som en blanding af praktisk og teoretisk tilgang, og at TDC har modtaget VEU-godtgørelse for de 16 ansatte.

"De ansatte skal ikke arbejde, hvis de er på kursus. Så hvis de har gjort det, må vi sige, at det skurrer i ørerne. Det er ikke i orden," siger hun.

TDC har nu besluttet at undersøge sagen og har selv henvendt sig til Børne- og Uddannelsesministeriet for at få klarhed om reglerne.

Tilskuddet til de otte ugers kursus hos TDC i Aalborg blev godkendt af Århus Købmandsskole og Aalborg Handelsskole. De sidste udliciterede opgaven til den den private kursusvirksomhed ‘Kundeservicegruppen’, der stod for de sidste fire ugers kursus.

Her bekræfter direktør Lise Barfod, at kursisterne passede telefoner under kursusforløbet. Men kursisterne indgik ikke i den normale vagtplan, og var dermed ikke at betragte som arbejdskraft, siger hun.

"Vi anvendte kundekontakt som træning. Det er en pædagogisk metode, som vi betragter som meget effektiv. At der så er nogen medarbejdere, der har oplevet det anderledes, det kan jeg ikke forklare," siger hun.

Men de her kursister har fået papir på, at de har gennemført 20 AMU-kurser, som de overhovedet ikke kan genkende. Hvordan kan det være?

"Jamen, det er jo igen en oplevelse af en pædagogisk metode, hvor nogen medarbejdere siger, at hvis ikke de har siddet i et kursuslokale, hvor der har stået en lærer foran en grøn tavle, så har de ikke været på kursus," siger Lise Barfod.

Samme regler, ny fortolkning

Direktør Lise Barfod påpeger, at Børne- og Undervisningsministeriet først i oktober i år har indskærpet reglerne for direkte kundekontakt under AMU-kurser.

"Reglerne er de samme, men fortolkningen af reglerne fra ministeriets side blevet ændret, så i dag ville det ikke være muligt at udbyde kurser, hvor der anvendes direkte kundekontakt," siger hun.

Så vil det sige, at kursusforløbet hos TDC var i strid med den nuværende fortolkning af reglerne?

“Det er korrekt. Men det er jo forfærdeligt, at nogen virksomheder på den baggrund kommer til at fremstå som om, der har haft til hensigt at udnytte systemet," siger Lise Barfod.

Artiklen er blevet til på baggrund af oplysninger modtaget fra Operation X. Oplysninger er dobbelttjekket af Avisen.dk.

AMU-skandalen

AMU-kurser har til formål at opkvalificere kortuddannede og ufaglærte. Staten yder hvert år over to milliarder kroner i støtte til systemet.

Siden foråret har Avisen.dk og en række andre medier afsløret en stribe eksempler på groft svindel med AMU-tilskud og VEU-godtgørelser.

Som konsekvens har Børne- og Undervisningsministeriet gennemført en kulegravning af AMU-systemet.

35 tilsynssager er afsluttet i 2010 og 2011, der tilsammen udløser tilbagebetalingskrav på 39 mio. kr.

Mellem 40 og 50 sager efterforskes fortsat.

dansk politi
Krimi

Teenager skød med automatvåben mod hoveddør

Martin Johannes Larsen
Film og TV

Er du loyal eller er du forræder?

Hans Pilgaard
Kendte

Hans Pilgaard sætter ord på svær tid

Roblox spil
Nyheder

Danske børn vil hellere game end dyrke sport og lege

Jobcenter
Nyheder

Kontanthjælp 6.400 danskere røg ned på mindstesats på ét år

tre kongelige heste i stalden
Kongelige

Se de kongelige heste komme på sommmergræs

Børn dyrker idræt
Nyheder

Børn fra hele landet er til OL-fest i København

Aalborg Portland
Nyheder

Her er den største klimastøtte nogensinde til en dansk virksomhed

Brøndby IF
Sport

Susanne må blive hjemme, når resten af familien tager til fodbold

kvinde snakker i mobil
Nyheder

Dansk ø stod pludselig uden adgang til 112

Skæve agurker
Nyheder

Danskerne er vilde med de krumme

dansk politi
Krimi

Ni anholdte i større narko-sag

oplader bil
Nyheder

Lader du også din elbil for meget? Se her hvordan du bør gøre

Aberne i junglen
Dyreliv

Dyrevenner jubler: Danse-aber vender hjem til regnskoven

Skildpadde fanget i dansk sø
Helt vildt

Morten kastede med majs - og fangede noget helt uventet

Bind og tamponer
Debat

DEBAT: Gratis menstruationsprodukter er et spørgsmål om ligestilling

Dame indløser pant
Nyheder

Danske dåser og flasker bliver lettere at genanvende

børn vasker hænder
Nyheder

Det kan blive sværere at beskytte børnene mod kemi

Plastik emballage
Nyheder

Hver dansker bruger i gennemsnit 161 kg plastik hvert år

Jomfru Ane Gade
Nyheder

Politikerne tog på vandring med politiet

Mand i Afrika får briller
Nyheder

Nu kan du sende dine brugte briller til Afrika

Natasha Swerdloff og Mette Bender
Advertorial

Annonce

Forfattere udfordrer: Sådan skaber du indre ro

prideflag ved rådhuset i KBH
Nyheder

Kommune støtter Pride med ekstra penge

Kamp Dnamark Ukraine
Sport

Afstemning: Bør Christian Eriksen stoppe med fodbolden nu?

Strøget mange mennesker
Nyheder

Løsningen på stress på jobbet? Ansæt det andet køn

Skoleklasse
Nyheder

Hver tiende elev forlader folkeskolen uden basale færdigheder

dansk politi
Krimi

Tiltalt: Fik teenager til at dræbe kvinde

Prinsesse Benedikte
Kongelige

Prinsessen fejrer helt særligt jubilæum

Byggeri af ny rådgivning i Køge
Nyheder

100.000 kræftramte søger hjælp hvert år - snart er der mere at hente

Vinderen
Nyheder

Pensionist vandt: Nu bliver det en endnu bedre fødselsdag

Snapchat
Krimi

Online-pushere går en stresset fremtid i møde

North Side
Krimi

Politiet roser festivalgæster efter weekenden

retten i Kolding
Krimi

Psykisk vold: Truede og kontrollerede samlever

prins Joachim
Kongelige

Kongehuset deler nyt foto af Prins Joachim

ægtepar
Advertorial

Annonce

Ægtepagt kan sikre mere retfærdig pension mellem ægtefæller

handlende i genbrugsbutik
Nyheder

Penge på vej til børnefamilier: Vil købe tøj og legetøj

Paella
Mad og drikke

Masser af gratis smagsprøver til Paella-VM 

Jonah Blacksmith
Kendte

Jonah Blacksmith afslører hemmeligt projekt

Landshold
Sport

Christian Eriksen faldt om igen - hvad fortæller du dit barn?

Dårlig asfalt
Nyheder

Advarsel: Pas på asfaltpiraterne

Unge på strand
Sundhed

Farlig tendens: Piger vil hellere være brune end beskytte sig 

Morten Messerschmidt
Nyheder

Morten Messerschmidt: DF vil være den tydeligste borgerlige opposition til regeringen

København
Nyheder

Antallet af tomme butikker falder i disse byer

sms med hej mor
Krimi

Politiet: Omfattende bedragerisag har måske relation til rockergruppe

danmarkskort
Nyheder

Hver fjerde fattige barn dumper dansk og matematik

Olsen Banden
Nyheder

Tivoli har en plan: Skide godt Egon

hund
Dyreliv

Hundens Dag: Menneskets bedste ven mister sin popularitet

Maleriet
Kongelige

Nu kan du købe Warhol-portrættet af Dronning Margrethe

Cecilie Buhl
Advertorial

Annonce

Krimi-forfatter: Kvinder er SÅ badass

Sundholm i nye rammer
Nyheder

Sundholm skal forbedres for millioner

Den nye minster Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

Danmarks nye ulve-minister: En umulig opgave?

tankbil
Nyheder

Energipriser: Hvad kan du selv gøre for at spare

politi dansk
Krimi

Skolelærer dømt: Forgreb sig på 6-årig pige

våben
Krimi

Bandemedlem dømt for at smugle våben til landet

far med barnevogn
Nyheder

Glem sokkerne: Her er GAVEN til far

benzinstation
Nyheder

Benzinforhandlere: Få nu de afgifter ned

Retten frederiksberg indgang
Krimi

Kørte galt med høj fart: Dømt for uagtsom manddrab

Maskot giver higfive
Nyheder

Årets gladeste håndbolddag sætter rekord - igen

cykelsmed
Krimi

Stjal cykler og solgte dem i butik på Frederiksberg

politi dansk
Krimi

Knivdrab: 35-årig kvinde anholdt

blodtryksmåling
Sundhed

Forhøjet blodtryk: Sådan finder du ud af, om du er i risikogruppen

Greenlab
Nyheder

Verdenskendt science-center overvejer at rykke til Skive

telefonsamtale
Krimi

Politiet: Smæk røret på hvis de ringer

Mand på pony - sløret
Krimi

Hestens Værn politianmelder unge: Heste er ikke legetøj!

 Signe Molde
Kendte

TV-darling holder Grundlovstalen i år 

til salg bolig
Nyheder

Myteknuser: Er fortrydelsesretten gratis ved boligkøb?

Sofie Linde og Joakim Ingversen
Film og TV

Danskerne er vilde med seniorernes kærlighedsliv

dansk politi
Nyheder

39 borgere blev hentet af politiet: Snart kommer betjentene igen

kat
Krimi

Kat skudt: Blev fundet med hagl i maven

kompost
Krimi

Dømt for at gemme lig i kompostbunke

Harley Davidson MC
Krimi

Al Capone-samarbejde: Fakturafabrikker og beslagte Harley Davidson motorcykler

Mad
Nyheder

19 millioner så dem på TikTok: Nu dukker de op foran din skole

Lege lejetøj
Nyheder

Legetøjsgiganter i helt nyt samarbejde: Væk med skærmene

dansk politi
Krimi

Brandforsøg ved moske: Mindreårig kan stå bag

Vinderne med deres pokaler
Nyheder

Danmark tog guldet i dyrepasserfaget - og slog hele Europa

have
Livsstil

150 haver åbner lågen i weekenden

licens
Advertorial

Annonce

Sådan navigerer danskerne det regulerede spilmarked

Kongeparret på Dannabrog
Kongelige

Mary og Frederik forsøgte selv at fange aftensmaden

Højesteret
Nyheder

Fem års fængsel: Far beholder forældremyndighed